Wejherowo – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Wejherowo to miasto, które odwiedziliśmy podczas zwiedzania województwa pomorskiego. Leży w powiecie wejherowskim. Od Morza Bałtyckiego oddalone jest o około 40 kilometrów. W mieście możesz zobaczyć atrakcje Wejherowa, ale możesz przespacerować się szlakami wychodzącymi z miasta na teren Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i Puszczy Darżlubskiej.

Mapa atrakcji turystycznych Wejherowa

Zobacz Wejherowo razem z nami. Zapraszamy na wycieczkę. Przekonasz się, jakie atrakcje czekają na Ciebie w Wejherowie. Jeśli chcesz dowiedzieć się wielu informacji o miasteczku, jak również pozyskać ciekawe foldery lub mapę, to warto odwiedzić Punkt Informacji Turystycznej. Otrzymasz tam darmowe materiały z propozycjami atrakcji miasta, ale również mapy, z których będziesz mógł korzystać podczas wędrówek.

Kalwaria Wejherowska – największa atrakcja w Wejherowie

Kalwaria Wejherowska to największa atrakcja, która przyciąga tłumy: turystów jak również pielgrzymów oddających się modlitwie przez szlak kalwaryjski. Mierzy on 4,6 km i jest odwzorowany według odległości, jakie prawdziwie przebywał Pan Jezus podczas swojej drogi krzyżowej. Podczas zwiedzania zobaczysz 26 kaplic, w tym jeden kościół Trzech Krzyży. Kalwaria Wejherowska odwiedzają osoby, które uczestniczą w Drodze Krzyżowej w okresie Wielkiego Postu, jak również podczas pozostałych miesięcy w roku spacerując ścieżkami w lesie. Korzystają z usług przewodnickich, jak również przechodzą trasę samodzielnie z mapą w ręku. Zobacz więcej na temat Kalwarii Wejherowskiej.

Pałac Przebendowskich i Keyserlingków

Kolejną atrakcją turystyczną Wejherowa jest pałac. To zabytkowy obiekt na terenie miasteczka. Na początku należał do rodziny Przebendowskich. Od 1790 roku właścicielem pałacu stał się kupiec Alexander Gibson. W tym także roku majątek przeszedł w ręce Keyserlingków. W ich rękach został aż do roku 1945. W okresie powojennym w budynku tym mieściło się:

  • Technikum Leśne,
  • Internat,
  • Przedszkole,
  • W ostatnich 5 latach pałac stał się siedzibą Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej.

Bilety wstępu do Pałac Przebendowskich i Keyserlingków

  • Za bilet normalny trzeba zapłacić 10 złotych,
  • Za bilet ulgowy trzeba zapłacić 5 złotych,
  • Za oprowadzanie do 25 osób trzeba zapłacić 30 złotych.

Godziny otwarcia Pałac Przebendowskich i Keyserlingków

  • Poniedziałek, środa i sobota od 9:00 do 21:00,
  • Wtorek, czwartek, piątek od 9:00 do 16:00.
  • Niedziela nieczynne.

Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej

Miejsce to pozwoli Ci poznać historię regionu, kulturę kaszubską, historię piśmiennictwa, ale także zobaczysz dzieła miejscowych artystów. Na wystawach zobaczysz kaszubskie, a także pomorskie zabytki piśmiennicze i muzyczne. Jest to unikatowe, ponieważ poza rejonem Kaszub, nie ma takiego muzeum, które poświęca wystawy swojemu piśmiennictwu, a także muzyce.

Działalność miejsca przez ponad 30 lat przyczyniło się do zgromadzenia ponad 100 000 eksponatów. Tutaj przekonasz się, że pomiędzy eksponatami znajdziesz wysokiej wartości historycznej materiały źródłowe, ważne dokumenty z autografami rodu Wejherów, którzy założyli to miasto. Zobaczysz również prasę, kartografię, numizmaty, a także dokumenty tutejszego życia społecznego.

Książnica prof. Gerarda Labudy

W budynku znajduje się bardzo nowoczesna wystawa. Niewielka i bardzo przejrzysta. Na ścianach znajdują się obrazy. Tutaj na wystawie stałej, historia Kaszub opowiedziana jest przez rdzennych mieszkańców. Miejsce to poświęcone jest dorobkowi profesora Gerarda Labuda, aby funkcjonować jako centrum naukowe, edukacyjne i wystawiennicze.

Warto pamiętać, że:

  • zwiedzanie Książnicy prof. Gerarda Labudy jest darmowe,
  • wystawa znajdująca się we wnętrzach jest jedną z najlepszych wystaw w Polsce, która została wyróżniona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w organizowanej 41. edycji konkursu na wydarzenie muzealne roku Sybilla 2020.
przewodnik

Park Miejski im. Aleksandra Majkowskiego z placem zabaw – atrakcja dla dzieci

Park Miejski jest atrakcją dla wszystkich, którzy chcą odpocząć, ale również można go zaliczyć jako atrakcja dla dzieci w Wejherowie. Znajduje się przy Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej oraz w dużej części za nim. Jest to duży piękny obszar, który zachęca do spędzania czasu. Park jest pięknie zorganizowany z dużą liczbą alejek wraz z rzeźbami, ławeczkami i kładką drewnianą. Dla najmłodszych odwiedzających przygotowano plac zabaw i karuzelę.

Kościół klasztorny OO. franciszkanów pw. Świętej Anny

Kościół pochodzi z 1650 roku i zyskał miano jednego z najstarszych budynków miasta. Jego największą wartością jest cudowny Obraz Matki Bożej Wejherowskiej Uzdrowicielki na Duszy i Ciele. Do niego przybywają tutaj tłumy pielgrzymów, którzy chcą się do niego modlić i wypraszać łaski. Na głowach Maryi oraz jej syna znajdują się złote korony, które zostały poświęcone i nałożone przez naszego rodaka papieża Jana Pawła II, podczas odbywającej pielgrzymki do Polski dnia 05.06.1996 roku.

Ciekawym faktem było i jest to, że w formule zakonnej franciszkanów od początku uważano, że w kościele najpiękniejszym dźwiękiem i instrumentem, który w godny sposób chwali Boga, to głos ludzki. W tych kościołach nie używano organów. A zmiana nastąpiła wówczas kiedy zniesiono zakaz. Był to XVIII wiek. Zdecydowano dodać kilka metrów przestrzeni, w celu uzyskania miejsca w kościele na wybudowanie chóru oraz dla nowych organów. Tę sytuację finansował hrabia Ignacy Przebendowski.

Pielgrzymi najczęściej przybywają tutaj dlatego, aby zwiedzać podziemia klasztorne. Odwiedzając to miejsce z przewodnikiem zobaczysz m.in. wystawę stałą dotyczącą rodu Wejherów, teksty i dokumenty źródłowe, jak również znajdujące się we wnętrzach podziemi krypty.

Rynek wraz z ratuszem i deptakiem

Rynek to piękna część miasta, do której również przybywa dużo turystów. Urokliwe i stylowe kamienice przyciągają wzrok, które reprezentują barok, klasycyzm czy secesję. Jeśli tutaj dotrzesz to zobaczysz również:

  • kościół św. Trójcy,
  • XVIII-wieczny budynek – miejsce dawnego szpitaliku,
  • oryginalną bryłę ratusza,
  • pomnik Jakuba Wejhera,
  • fontannę świętego Franciszka.

Na rynku będziesz mógł odpocząć na przygotowanych ławkach w towarzystwie wysokich drzew.

Sala Historyczna w wejherowskim ratuszu

Sala Historyczna w wejherowskim ratuszu to kolejna atrakcja turystyczna, która jest dostępna dla mieszkańców, jak również przybywających do Wejherowa turystów. To miejsce przedstawia ekspozycję dotyczącą historii miasta pod tytułem „Wejherowo okresu międzywojennego”. Jest to szczególny okres – czas po odzyskaniu niepodległości przez Polskę.

Miejsce jest dostępne bezpłatnie i o pełnych godzinach. Będzie Cię oprowadzał przewodnik. Można z tym miejscem zapoznać się poprzez odwiedziny indywidualne lub grup zorganizowanych. Miejsce jest otwarte w godzinach 10:00 – 14:00.

Wejherowskie Centrum Kultury – Filharmonia Kaszubska

Filharmonia Kaszubska to miejsce, które pozwala spotkać się z kulturą. Przebywając w Wejherowie i szukając atrakcji kulturalnych dla siebie i dla dzieci warto przyglądnąć się repertuarowi w Wejherowskim Centrum Kultury. Tutaj odbywają się spektakle i koncerty. Tutaj można obejrzeć występy grup kabaretowych czy seanse kinowe.

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie

Muzeum Piaśnickie to miejsce, gdzie przybywający dotkną ciężką historię tych terenów związaną ze Zbrodnią Pomorską, dokonaną na początku II wojny światowej. Lata 1939-1940 to lata Zbrodni Pomorskiej dokonywanej na ludziach bezbronnych, jak również polskiej inteligencji.

Villa Musica wiąże się ze zbrodnią piaśnicką i jest powołana jako miejsce dla Muzeum Piaśnickiego. Jest to szczególny obiekt na mapie Wejherowa, bo to właśnie w tym miejscu mieściła się siedziba Gestapo, z której koordynowano działania dotyczących wykonywanych egzekucji w Piaśnicy. Teren ten był magazynem zrabowanych rzeczy i przedmiotów, a nawet odzieży zamordowanym ludziom.

Szlak Nut Kaszubskich

Szlak Nut Kaszubskich to szlak turystyczny poprowadzony przez Wejherowo. To będzie idealna atrakcja dla dzieci. Ta popularna jak i bardzo rozpoznawalna wyliczanka zachęca do przejścia szlakiem turystycznym oraz poznanie języka kaszubskiego. Razem podczas zwiedzania miasta poznacie 14 elementów wyliczanki kaszubskiej. Te elementy to nic innego jak wyrzeźbione kolejne elementy wyliczanki na kolumnach.

Na Pomorzu nie raz ją usłyszysz podczas odwiedzin różnych atrakcji, a zwłaszcza tutaj w Wejherowie. Wyliczanka często śpiewana była na weselach, ale również na uroczystościach rodzinnych. Sama uczyłam się jej w szkole podstawowej.

Jeśli wybierzesz się na Szlak Nut Kaszubskich to weź ze sobą mapę, aby było wygodnie Ci dotrzeć do poszczególnych punktów. Na przejście trasy zaplanuj około 2,5 godziny. Rozpoczęcie trasy znajduje się przy kościele Świętej Anny. Będzie to niezwykła przygoda dla Was, podczas wyjazdu do województwa pomorskiego. Dzieło Alfabetu Kaszubskiego nie występuje w żadnym innym rejonie Polski. To jest indywidualny symbol występujący na Kaszubach i nie raz, nie dwa gratka dla przybywających do tego regionu turystów.

Fontanna świętego Franciszka

Fontanna świętego Franciszka znajduje się na placu Rynku. Jest to fontanna z rzeźbą świętego Franciszka z Asyżu na samym środku. Rzeźba powoli się obraca. Jej obrót trwa około 30 minut. Na okręgu fontanny oraz przy niej znajdują się figury zwierząt skierowanych w stronę świętego Franciszka.

Trójmiejski Park Krajobrazowy

To rozległy teren zielony istniejący jako park krajobrazowy od 1789 roku, który rozciąga się pomiędzy gminami Wejherowo, Reda, Rumia, Gdynia, Sopot, Gdańsk, Szemud. W parku możesz spędzić czas na wędrówkach pieszych, jak również możesz wybrać się na wycieczki rowerowe. W jednym z najstarszych parków krajobrazowych możesz zaplanować nawet kilka dni. Możesz przejść się jednym z kilku wyznaczonych szlaków turystycznych. Przez park szlaki poprowadzone są nawet do kilkudziesięciu kilometrów, ale Ty możesz sobie spacerować po ich części.

My odwiedziliśmy:

W okolicy Wejherowa warto jeszcze zobaczyć ścieżkę zdrowia w Luzinie.

Puszcza Darżlubska

Puszcza Darżlubska to atrakcja turystyczna, którą możesz się zainteresować będąc w Wejherowie. Rozciąga się na północ od miasta. Teren jest ogromny, po którym również wyznaczono ścieżki przyrodnicze, szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe.

Wielu turystów dociera w to miejsce, bo leży tutaj między innymi Wielka Piaśnica, która była miejscem męczeństwa mieszkańców Pomorza. Znajdują się tutaj groby mieszkańców mordowanych przez Niemców na początku II wojny światowej. Na terenie Puszczy Darżlubskiej znajdują się dwa rezerwaty przyrody:

  • Darzlubskie Buki,
  • Źródliska Czarnej Wody.

Przez Puszczę Darżlubską przepływa rzeka Piaśnica, której są tutaj źródła, a przepływając na północ wpływa do Morza Bałtyckiego. Zobacz także ujście rzeki Piaśnicy.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.