Kalwaria Wejherowska – najważniejsze informacje, mapa trasy, opis i kapliczki

Kalwaria Wejherowska na Pomorzu to cudowne miejsce dla osób, które chcą przeżyć modlitewnie czas i przejść szlakiem w leśnym kimacie. Na trasie szlaku poprowadzonego na Kalwarii Wejherowskiej pielgrzym odwiedzi 26 miejsc, które związane są z Drogą Krzyżową Pana Jezusa i Jego męką.

Kalwaria Wejherowska znajduje się w południowej części Wejherowa w województwie pomorskim. Miasto to Duchowa Stolica Kaszub. Nie ma się czemu dziwić. Do tego miejsca już przez ponad 300 lat przybywają pielgrzymi. Z roku na rok jest ich coraz więcej. Przybywają tutaj przez cały rok – najczęściej na nabożeństwa Drogi Krzyżowej w okresie Wielkiego Postu, jak również na odpusty.

Kalwaria Wejherowska

Jak dojechać do Kalwarii Wejherowskiej?

Wejherowo położone jest w powiecie wejherowskim. Leży na północny – zachód od Gdyni. Do Wejherowa na szlak kalwaryjski przybywają pielgrzymi z różnych stron.

  • Trójmiasto – Kalwaria Wejherowska:
    • z Gdyni do Kalwarii Wejherowskiej to 24 kilometry przejazdu samochodem,
    • Z Sopotu do Kalwarii Wejherowskiej to 33 kilometry przejazdu samochodem,
    • Z Gdańska do Kalwarii Wejherowskiej o 50 kilometrów przejazdu samochodem,
  • Łeba oddalona jest o 60 kilometrów,
  • Jastrzębia Góra oddalona jest o 38 kilometrów,
  • Lębork oddalony jest o 36 kilometrów,
  • Kartuzy oddalone są o 40 kilometrów.

Gdzie zaparkować, aby zwiedzić kaplice znajdujące się na trasie Kalwarii Wejherowskiej?

Aby zwiedzić Kalwarię Wejherowską, możesz wybrać dla siebie odpowiedni wariant. Możesz zwiedzać idąc szlakiem kalwaryjskim, ale możesz również podjechać na jeden z przygotowanych parkingów blisko wyznaczonej trasy i podążać do najbliższych obiektów. Wokół trasy znajdują się trzy parkingi. My zatrzymaliśmy się na parkingu nieopodal Punktu Informacji.

  • Współrzędne parkingu dla zwiedzania Kalwarii Wejherowskiej: 54.5952, 18.2326.

Pozostałe dwa parkingi to:

  • Współrzędne parkingu przy ulicy Księdza Edmunda Roszczynialskiego: 54.5986, 18.2463,
  • Współrzędne parkingu przy ulicy Strzeleckiej: 54.5975, 18.2225.
Kalwaria Wejherowska

Kapliczki na trasie kalwarii w Wejherowie

Kapliczki na trasie Kalwarii Wejherowskiej to grupa zbudowanych 26 kaplic. Kompleks kaplic rozłożony jest na trzech wzniesieniach:

  • Górze Oliwnej,
  • Górze Syjon,
  • Górze Kalwarii.

Kapliczki powstały w XVII wieku, w ciągu 6 lat. Budowę zespołu kapliczek zrealizowano w latach 1649 do 1665. Wszystkie miejsca na wejherowskiej kalwarii mają swoje nazwy, a oto kilka z nich:

  1. Kaplica św. Weroniki,
  2. Kaplica Pałacu Piłata,
  3. Kaplica Trzeciego Upadku Chrystusa,
  4. Kościół Trzech Krzyży,
  5. Kaplica Bramy,
  6. Kaplica Obnażenia Chrystusa.

Rozmieszczenie tablic i układ drogi krzyżowej jest odzwierciedlone do układu tej z Jerozolimy. Dokonał tego zaprzyjaźniony zakonnik Jakuba Wejhera, który dokładnie obliczył wszystkie odległości miejsc. Ciekawostką na pewno będzie to, że zakonnik przywiózł ze sobą ziemię świętą i umieścił ją pod każdą z 25 kaplic.

Kalwaria Wejherowska

Kalwaria Wejherowska – plan i mapa trasy

Kalwaria Wejherowska, to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Przy Kalwarii Zebrzydowskiej i Kalwarii Pakoskiej jest najstarszym sanktuarium Męki Pańskiej. Warto podczas zwiedzania mieć przy sobie pogląd na plan i mapę trasy. Przy tak rozległym terenie i rozbudowanej trasie, mapa będzie ogromnym ułatwieniem. Zobacz poniższe zdjęcie, na którym znajduje się mapa Kalwarii Wejherowskiej.

Kalwaria Wejherowska

Jak zwiedzać kalwarię?

Kalwaria Wejherowska jest dostępna przez cały rok. Pielgrzymi tutaj przybywający zwiedzają to miejsce na trzy sposoby.

Poprzez uczestnictwa w odprawianych nabożeństwach Drogi Krzyżowej

Najczęściej organizowanie nabożeństw Drogi Krzyżowej przypada w okresie Wielkiego Postu. Przybywający pielgrzymi mogą skorzystać ze wspólnej modlitwy, co piątek. Podczas nabożeństwa pasyjnego odwiedza się tylko część trasy Kalwarii Wejherowskiej.

Zwiedzanie trasy Kalwarii Wejherowskiej wraz z przewodnikiem

Na zwiedzanie Kalwarii Wejherowskiej decyduje się część przybywających pielgrzymów w ciągu roku. Rozpoczynają zwiedzanie od Klasztoru Świętej Anny. Chcą zobaczyć cudowny Obraz Matki Bożej Wejherowskiej, który słynie z łask, jak również podziemia klasztorne. Jeśli interesuje Cię usługa przewodnicka po trasie, to można taką nabyć w Klasztorze Świętej Anny znajdującym się pod adresem: 84-200 Wejherowo, ul. Reformatów 19.

Samotna wędrówka

Są osoby, które samotnie zabierają mapę trasy do ręki, modlitewnik i wyruszają na pieszą wędrówkę pomiędzy znajdującymi się na trasie obiektami. Zwiedzać samemu nie jest trudno. Najczęściej pielgrzymi rozpoczynają od wejherowskiego Ratusza znajdującego się na Placu Jakuba Wejhera i nieopodal znajdującego się kościoła klasztornego świętej Anny.

Kalwaria Wejherowska
przewodnik

Kalwaria Wejherowska – długość trasy oraz czas przejścia

Szlak przez Kalwarię Wejherowską, czyli szlak kalwaryjski mierzy 4,6 km. Aby przejść cały szlak, należy poświęcić około 2 godzin i 30 minut czasu. Obejmuje 26 kaplic.

Wiele osób decyduje się na wariant krótszy. Najbardziej znana trasa wśród turystów, to ta, która obejmuje 14 kaplic. Rozpoczyna się od punktu 11: Kaplica Pałac Piłata i kończy przy punkcie 25: Kaplica Grób Pański.

Kalwaria Wejherowska

Jak wygląda trasa do przejścia?

Trasa Kalwarii Wejherowskiej to szlak kalwaryjski. Obejmuje 26 kaplic rozmieszczonych na terenie leśnym. Rozpoczęcie trasy jest przy Kaplicy Wniebowstąpienia.

Pierwszym odcinkiem jest odwiedzenie pierwszych 5 kaplic

  1. Kaplica Wniebowstąpienie,
  2. Kaplica Ogrójec,
  3. Kaplica Pocałunek Judasza,
  4. Kaplica Grób NMP,
  5. Kaplica Cedron.

W okolicach piątej kaplicy zobaczysz płynący potok Cedron. W pierwszej wersji znajdująca się Kaplica nad Cedronem i most były ufundowane przez Jakuba Wejhera, lecz nie zachowały się do tej pory. Obecna kaplica została ufundowana w 1860 przez Ottona Keyserlingka. Należy również mieć na uwadze, że Cedron oddzielał Górę Oliwną od Jerozolimy. Tutaj również płynący potok Cedron oddziela Górę Oliwną, a zabudowania miasta Wejherowo.

Następnie należy przejść przez ulicę Marynarki Wojennej. Tutaj na Ciebie czeka 14 kaplic. Jest to druga część trasy szlaku kalwaryjskiego.

  • Punkt 6: Kaplica: Brama Wschodnia Jerozolimska,
  • Punkt 7: Kaplica: Dom Annasza,
  • Punkt 8: Kaplica: Wieczernik,
  • Punkt 9: Kaplica: Domek Matki Bożej,
  • Punkt 10: Kaplica: Dom Kajfasza,
  • Punkt 11: Kaplica: Pałac Piłata,
  • Punkt 12: Kaplica: Pałac Heroda,
  • Punkt 13: Kaplica: Podjęcie krzyża,
  • Punkt 14: Kaplica: Pierwszy upadek Chrystusa,
  • Punkt 15: Kaplica: Spotkanie z Matką Bożą
  • Punkt 16: Kaplica: Cyrenejczyk,
  • Punkt 17: Kaplica: Weronika,
  • Punkt 18: Kaplica: Brama łez – drugi upadek Chrystusa,
  • Punkt 19: Kaplica: Płaczące niewiasty,

Kolejnym etapem, już trzecim, jest odcinek z 5 kaplicami i kościołem

  • Punkt 20: Kaplica: Trzeci upadek Chrystusa,
  • Punkt 21: Kaplica: Obnażenie Chrystusa,
  • Punkt 22: Kaplica: Przybicie do Krzyża,
  • Punkt 23: Kościół Trzech Krzyży,
  • Punkt 24: Kaplica: Kaplica Matki Boskiej Bolesnej (Pieta),
  • Punkt 25: Kaplica: Grób Pański.

Wiele osób będąc tutaj w Wejherowie odwiedza punkt 26: Kaplica: Brama Oliwska. Kaplica znajduje się przy ulicy 12 Marca.

Duchowa Stolica Kaszub

Czy odwiedzisz podziemia podczas zwiedzania Kalwarii Wejherowskiej?

Możesz odwiedzić podziemia podczas zwiedzania Kalwarii Wejherowskiej. Jeśli swoje zwiedzanie rozpoczniesz od Kościoła Świętej Anny znajdującego się przy ulicy Reformatów 19 i będziesz mieć ochotę go zwiedzać, to wejdziesz do podziemi klasztornych. Wewnątrz znajdują się krypty rodziny Wejherów, Przebendowskich i zakonników. Pielgrzymi, którzy tutaj przybywają, swoje kilka chwil wytchnienia poświęcają na modlitwę przed cudownym Obrazem Matki Bożej Wejherowskiej, który słynie z niezwykłych łask.

Duchowa Stolica Kaszub

Kalwaria Wejherowska – droga krzyżowa

Droga Krzyżowa na Kalwarię Wejherowską stała się tradycją. W okresie Wielkiego Postu są organizowane nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Odbywają się one co każdy piątek. Uczestniczy w nich wielu mieszkańców i pielgrzymów. Przybywający pielgrzymi wybierają najczęściej na przejście drogą krzyżową trasę z czternastoma kaplicami:

  • rozpoczęcie trasy przy Kaplicy nr 11: Pałac Piłata,
  • zakończenie trasy przy Kaplicy nr 25: Grób Pański.

Ale również przybywający tutaj pielgrzymi przechodzą całą trasę szlaku kalwaryjskiego od Kaplicy nr 1 do Kaplicy nr 25 i podchodzą również do Kaplicy nr 26 znajdującej się blisko ulicy 12 Marca.

Duchowa Stolica Kaszub

Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu Misterników Kaszubskich na Kalwarii Wejherowskiej

Jeśli są tutaj miłośnicy sztuk teatralnych, to mamy dobrą wiadomość. Na Kalwarii Wejherowskiej wystawiana jest sztuka teatralna „Misterium Męki Pańskiej” przez profesjonalną grupę „Misternicy Kaszubscy”. Odbywa się to w Wielkim Tygodniu przed Wielkanocą. Sztuka dotyczy zwykle scen z drogi krzyżowej Pana Jezusa, a szczególnie tych ostatnich – przybicie do krzyża Pana Jezusa i śmierć na krzyżu. Przez ostatni czas, przez pandemię, sztuka została wystawiona online.

Duchowa Stolica Kaszub

Odpust na wzgórzach Kalwarii Wejherowskiej

W ciągu roku odbywają się również odpusty, gdzie uczestnicy mogą zobaczyć unikalny na skalę kraju taniec feretronów. Pielgrzymi przybywający na odpust przynoszą ze sobą sztandary, chorągwie, jak również feretrony. Te ostatnie to zwykle dwustronne obrazy umieszczone w ozdobnych drewnianych ramach, które są przenoszone dzięki wykorzystaniu siły czterech osób.

Feretrony te podczas odpustu na przywitanie i pożegnanie kłaniają się na cztery strony świata. Wykonują specjalny taniec w rytm muzyki. Tańce wykonane są bardzo starannie, jak również bardzo szybko. Taniec feretronów jest męczący dla tych, którzy go wykonują. Jest to niezwykły widok, który może zobaczyć przybywający tutaj pielgrzym i jedyny w skali naszego kraju.

Duchowa Stolica Kaszub

Kościół Trzech Krzyży w Wejherowie

Jeśli zastanawiasz się, gdzie go znaleźć, to odpowiedź jest prosta. Na samym szczycie wejherowskiej Golgoty. Jest to punkt 23 Szlaku Kalwaryjskiego. Wyróżnia się od pozostałych kaplic. Ma własną zakrystię. Kościół Trzech Krzyży jest centralnym punktem podczas nabożeństw na wzgórzu. Wiele osób przybywających chce zobaczyć obraz w ołtarzu głównym, który jest panoramiczny. Ukazuje podniesienie krzyża wraz z przybitym Panem Jezusem wśród zebranego tłumu.

Duchowa Stolica Kaszub

Turystycznie w Wejherowie – co zobaczyć w okolicy?

  • Pałacu Przebendowskich i Keyserlingów, gdzie znajduje się Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej,
  • Park Miejski im. Aleksandra Majkowskiego z placem zabaw dla dzieci,
  • Rejon Starego Miasta z uliczkami i Rynkiem,
  • Centrum Kultury – Filharmonia Kaszubska,
  • Szlak Abecadła Kaszubskiego,
  • Fontanna Świętego Franciszka.
Duchowa Stolica Kaszub
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.