Wieża widokowa na Górze Lemana w Piasznie i Wioska Gotów

Góra Lemana to ciekawe miejsce w województwie pomorskim, w którym znajduje się wieża widokowa. 22-metrowa konstrukcja została wzniesiona w miejscowości Piaszno pod Bytowem. Góra Lemana to takie niepozorne miejsce, o którym jeszcze mało kto wie. Tuż przy wieży znajduje się Osada Gotów oraz gospodarstwo agroturystyczne. Wzniesienie, na którym jest wieża widokowa mierzy 220 m n.p.m.

Wieża widokowa na Górze Lemana

Jak dojechać do wieży widokowej na Górze Lemana?

Góra Lemana znajduje się 20 minut od Bytowa. Musisz jechać na południe drogą numer 20 i w miejscowości Tuchomia skręcić w lewo na Piaszno. Tam, gdy dojedziesz nad jezioro, to musisz skręcić w lewo za znakami wskazującymi drogę. Możesz także wyznaczyć sobie w nawigacji Górę Lemana i dojedziesz na miejsce. Ostatni kilometr musisz jechać po drodze gruntowej, więc mogą być dziury. My jakoś pomału dojechaliśmy.

Wieża widokowa na Górze Lemana

Parking przy wieży widokowej

Przy wieży widokowej znajduje się bezpłatny parking, więc spokojnie można zostawić samochód. Dojście do wieży zajmuje 1 minutę, ponieważ to tuż obok. Gdy dojechaliśmy na miejsce w niedzielny poranek, to jeszcze tam nie było nikogo. Zaczął nawet padać śnieg, a chmury zakryły niebo.

  • Współrzędne parkingu przy wieży na Górze Lemana: 54.0870, 17.3700.
Wieża widokowa na Górze Lemana

Wieża widokowa

Po dojechaniu na miejsce, od razu weszliśmy na samą górę. Widoki były bardzo okazałe mimo kiepskiej aury. Te krajobrazy bardzo nam się spodobały. Byliśmy tam jakieś 10 minut, ponieważ zrobiło się zimno. Z tarasu widokowego można zobaczyć między innymi wieś Tuchomie oraz Górę Siemierzycką. Bardzo fajnie widać położone tuż obok jeziorko. Dawniej w tym miejscu istniała stara wieża widokowa.

Wieża widokowa na Górze Lemana
Wieża widokowa na Górze Lemana
przewodnik
Wieża widokowa na Górze Lemana
Wieża widokowa na Górze Lemana
Wieża widokowa na Górze Lemana
Wieża widokowa na Górze Lemana
Wieża widokowa na Górze Lemana
Piaszno
Piaszno

Wioska Gotów

Kilkaset metrów od wieży widokowej znajduje się Wioska Gotów, zrobiona przez gospodarzy. Odkryto tam kamienne kręgi Gotów z I i II wieku naszej ery. Pomysłodawcą budowy wioski był mieszkaniec Klemens Leman. Osada miało przypominać Biskupin w województwie kujawsko-pomorskim. Na miejscu można jeszcze zobaczyć maszyny rolnicze, a nawet kupić lokalne przysmaki u gospodarzy z agroturystyki.

Wioska Gotów

Co warto zobaczyć w okolicy?

W okolicy warto pojechać na Górę Siemierzycką, ponieważ tam także znajduje się wieża widokowa. Ciekawy jest także Bytów i zlokalizowany tam krzyżacki zamek, który można zwiedzać. Po drugiej stronie jest Miastko, które również przyciąga turystów swoimi atrakcjami. Nieco dalej jest Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie oraz kamienne kręgi Węsiory.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.