Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim – Dwunastu Apostołów

Domy Tkaczy Śląskich znajdują się w Chełmsku Śląskim w województwie dolnośląskim przy granicy z Czechami. Wielu turystów chce zobaczyć domy, które znane są również jako Dwunastu Apostołów. Pochodzą z początku XVIII wieku. Turyści, którzy przyjeżdżają w Góry Kamienne zdobywać pobliskie szczyty chętnie odwiedzają to miejsce. Jest unikatowe z pięknie zachowanym wyglądem, takim jak sprzed wielu lat.

ZOBACZ WIĘCEJ ATRAKCJI NA DOLNYM ŚLĄSKU

Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim - Dwunastu Apostołów

Jak dojechać do Domów Tkaczy w Chełmsku Śląskim?

Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim znajdują się przy ulicy Sądeckiej. Ulica ta jest jedną z czterech wychodzących z Rynku. Mimo że Chełmsko Śląskie to wieś, posiada Rynek, który jest pozostałością świetności, jakim było miasto Chełmsko Śląskie. Od pozostawionego w Rynku samochodu należy kierować się na wschód. Spacerem to około dwie minuty przejścia.

Zwykle turyści przyjeżdżają tutaj od północy (Krzeszów), północnego – zachodu (Lubawka) i wschodu (Mieroszów) lub w drodze powrotnej z czeskiego Adrspachu przez Okrzeszyn i Uniemyśl.

  • Współrzędne zespołu drewnianych Domów Tkaczy w Chełmsku Śląskim: 50.6660, 16.0721.

Gdzie zaparkować, aby zobaczyć Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim?

Aby spokojnie zobaczyć Domy Tkaczy, polecamy samochód zostawić w Rynku. Jest dużo miejsc parkingowych. Dojście to zaledwie 2 minuty. Wiele osób decyduje się na pozostawienie swojego samochodu na poboczu przy ulicy Sądeckiej, na wjeździe na posesję. Jest to niebezpieczne. Kiedy my byliśmy, to przejeżdżało kilka samochodów, które w ogóle nie zwalniało. O wypadek w tym miejscu nie trudno. Trzeba uważać na siebie i jednak nie pozostawiać tutaj samochodów.

  • Współrzędne parkingu przy Domu Tkaczy: 50.6662, 16.0694.

Cystersi sprowadzili tkaczy z Czech

Miejsce to sięga historii, kiedy to cystersi z opactwa blisko znajdującego się Krzeszowa, sprowadzili do Chełmska Śląskiego tkaczy z Czech. Z inicjatywy cystersów wybudowano domy. W XVIII rozwój tych terenów był nastawiony na uprawę lnu. Miejsce to było ważnym ośrodkiem sukiennictwa, płóciennictwa, jak również handlu. Tkacze, którzy tutaj zamieszkali wybrali to miejsce, aby były dla nich dogodne warunki do pracy, którą wykonywali. Domy Tkaczy znajdują się nad potokiem, gdzie wypływa źródło i przy trawiastej skarpie, gdzie suszyli len. Domy są złączone ze sobą i stoją w jednym szeregu. Są parterowe ze strychem w poddaszu.

Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim - Dwunastu Apostołów

Dwunastu Apostołów, a 11 domów

Będąc na miejscu zauważysz, że jest ich 11, a nie 12. Tak, owszem. Jeden dom tkacza spłonął. W środku tkacze mieli oddzieloną część mieszkalną od części przeznaczonej do wykonywania zawodu. Strych znajdujący się w budynku zwykle był przeznaczony jako część magazynowa. Podczas odwiedzin tego miejsca w Chełmsku Śląskim możesz wejść do dwóch budynków. W Izbie Tkackiej zapoznasz się z tematyką tkactwa i zobaczysz eksponaty: krosno, kołowrotek i inne narzędzia.

Zespół drewnianych Domów Tkaczy inaczej znany jako Dwunastu Apostołów w Chełmsku Śląskim. Kiedyś było tutaj dwanaście budynków. Jeden o nazwie Judasz niestety uległ zniszczeniu – spłonął. Obok Dwunastu Apostołów dawniej znajdowały się jeszcze 4 domy nazywane Czterema Ewangelistami, a dalej, aktualnie przy ulicy Kamiennogórskiej, Siedmiu Braci.

Chełmsko

Chełmsko Śląskie Domy Tkaczy – zwiedzanie i bilety

Turysta, który tutaj przybywa może wejść do budynków i zobaczyć wnętrze. Nie wszystkie domy są udostępnione. W jednym mieści się kawiarnia, a w drugim izba tkaczy.

Kawiarnia u Apostoła – „Sudecka Lniana Chata”

  • Kawiarenka u Apostoła czynna przez 6 dni w tygodniu,
  • Od wtorku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00,
  • W weekend od 10:00 do 19:00,
  • W poniedziałek jest nieczynne.

Tutaj można napić się kawy oraz wysłuchać opowieści o tym miejscu, tradycjach i bliskich okolicach. Wielu turystów kusi się na ciasto ?Bombę Apostołów?, którą zamawiają do kawy. Wykonana jest według receptury z 30 lat XX wieku. Jest w kształcie domku. Kawa natomiast parzona jest na wodzie z cudownego źródła znajdującego się nieopodal. Po jej spożyciu podobno żyje się aż do śmierci. Można zakupić pamiątki w postaci wyrobów lnianych tworzonych z pasji gospodyni tego miejsca, a także drewniane i ceramiczne wyroby mieszkańców okolicy Chełmska Śląskiego.

Izba Tkacka

Izba Tkacka to miejsce z klimatem i duszą, gdzie można zobaczyć proces produkcji tkaniny, który rozpoczyna się od znajdujących się za oknem roślin skończywszy na gotowym płótnie. Miejscem tym zajmuje się Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego „Tkacze Śląscy”. Można tutaj zakupić gotowe ręczne wyroby z lnu. Warto również zobaczyć reportaż o tym miejscu zamieszczonym na YouTube – Na szlakach historii – Chełmsko Śląskie cz. 1.

Domy Tkaczy Siedmiu Braci przy ulicy Kamiennogórskiej 21 w Chełmsku Śląskim

Zespół domów wybudowanych w drugiej połowie XVIII wieku w 1763 roku dla tkaczy z Adamaszku, którzy zostali sprowadzeniu z Bawarii. Niestety do dzisiejszego czasu zachował się tylko jeden w nienaruszonym stanie. Pozostałe sześć uległo spaleniu podczas pożaru.

  • Współrzędne domu z zespołu Siedmiu Braci: 50.6679, 16.0694
Chełmsko

Turystyczne okolice Chełmska Śląskiego – co warto zobaczyć w okolicy?

przewodnik
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.