Diadem Polskich Gór – Róg w Górach Stołowych

Niedzielne przedpołudnie spędziliśmy na zdobyciu kolejnego szczytu do Diademu Polskich Gór. Był nim Róg 715 m n.p.m. leżący w Górach Stołowych. Planując jego zdobycie, można wybrać się na trasę pętlę z Łącznej, która nie liczy więcej niż 10 kilometrów. 

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Wycieczka na Róg 715 m n.p.m. – Góry Stołowe | Mapa trasy

14.04.2019 | Szlak rozpoczyna się przy ZOO Farmie w Łącznej. Początkowo idziemy z kolorem niebieskim i w pewnym momencie po przejściu kilkuset metrów skręcamy w prawo. Idziemy chwilę między domami, a potem wchodzimy do lasu. Powoli zdobywamy wysokość. Nie tracimy sił, bo podejście nie jest zbyt trudne.

Po lewej stronie mijamy szczyt Drogosz 681 m n.p.m. i wychodząc co jakiś czas na łąki, ostatecznie wchodzimy do lasu. Tam wędrujemy w poszukiwaniu naszego głównego celu. Róg jest najwyższym wzniesieniem w tej części Gór Stołowych. Jest to wzniesienie, które niczym się nie wyróżnia. Po jego zachodniej stronie znajduje się kaplica pod wezwaniem świętej Anny. 

ZOO w Łącznej
Szlak na Róg

Sam wierzchołek nie jest oznaczony. Najlepiej go szukać przy pomocy nawigacji. Znajdujemy go kilka metrów od szlaku, wśród lasu. Robimy zdjęcie i lecimy dalej. Schodzimy trochę niżej i spotykamy tabliczki wskazujące kierunek. Tam jest także najlepszy punkt widokowy na naszej trasie. Niestety jest taka pogoda, że mało co widać. Chwila przerwy i stajemy na Strażniczym Narożu. Jest to punkt na drodze głównej między Mieroszowem i Chełmskiem Śląskim.

Róg w Górach Stołowych. Szczyt do Diademu Polskich Gór
Róg
przewodnik
Widoki na trasie
MYNASZLAKU FILM
Strażnicze Naroże

Strażnicze Naroże 649 m n.p.m.

Chwilę maszerujemy wzdłuż granicy za szlakiem koloru zielonego. Nie trwa to długo, bo wychodzimy z lasu i jesteśmy na pokaźnej łące. Szlak tam jest kiepsko oznaczony i trzeba uważać, żeby się nie zgubić. Trasa prowadzi nas po polnej drodze ogrodzonej pastuchem. Widzimy już domy miejscowości, w której mamy zaparkowany samochód.

Ostatni odcinek to przejście asfaltem prosto na parking. Gdy doszliśmy na miejsce, to pogoda poprawiła się i zrobiło słonecznie. Jadąc w stronę Chełmska Śląskiego, warto zjechać na pobocze po przejechaniu Strażniczego Naroża. Tam na zakręcie znajduje się platforma widokowa, z której można sporo zobaczyć. Parking jest na poboczu. 

Strażnicze Naroże
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Szlak w Łącznej

W Polsce zobacz jeszcze: Park Lotników Polskich w Krakowie, Puck i Klif Orłowski.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.