Puck – atrakcje turystyczne nad zatoką. Co warto zobaczyć?

Puck to miasto położone w województwie pomorskim nad Zatoką Pucką, niedaleko Gdańska, Gdyni i Sopotu. Pierwsi ludzie byli tutaj już w III i IV wieku naszej ery. Nad brzegiem zatoki stworzyli osadę, a w IX wieku powstał tam port. Puck przez lata był pod panowaniem Krzyżaków. Miasto bardzo ucierpiało podczas potopu szwedzkiego. W 1920 roku miały miejsce zaślubiny Pucka z Morzem Bałtyckim. Podczas tego wydarzenia był obecny generał Józef Haller. Przejdźmy jednak do atrakcji turystycznych Pucka i miejsc, które warto zobaczyć.

zobacz także atrakcje turystyczne w Gdyni i w Gdańsku

Stary Rynek w Pucku

Stary Rynek w Pucku to serce miasta. Położony jest w pobliżu portu rybackiego oraz puckiej świątyni. W sezonie odbywają się tutaj imprezy kulturalne. Zabudowania, które można zobaczyć pochodzą z XIX i XX wieku. Wzniesiono je na średniowiecznych fundamentach. Ciekawym miejscem jest dawny Ratusz, wzniesiony w 1865 roku. Na Rynku znajduje się zegar oraz lew z rybą.

Legenda o herbie miasta Pucka

Gdy będziesz na Rynku, to możesz przeczytać legendę dotyczącą herbu miasta Pucka. Na początku w herbie była sama ryba, jednak od XVI wieku pojawił się także lew. Prawdopodobnie za sprawą wygnanego ze Szwecji króla Karola Knutsona Bonde, który otrzymał Puck na 3 lata i postanowił dodać do godła Pucka symbol Szwecji, czyli lwa.

Kościół pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła

Po wizycie w Rynku poszliśmy w kierunku kościoła pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Zobaczyliśmy po drodze ciekawą kamienicę pod Neptunem. Prowadzi tamtędy Pomorski Szlak Cysterski. W puckiej Farze znajdują się kamienne fundamenty filarów z okresu średniowiecza. Warto wstąpić do niego podczas zwiedzania zabytków Pucka.

Zamek – pozostałości

W sąsiedztwie kościoła Krzyżacy postanowili wybudować zamek, który był przeznaczony dla administracji zakonu. Głównym elementem zamku była budowla mająca pełnić funkcję rezydencji obronnej. Budowlę nazwano „kamienicą starą”. Obok tego była wieża mieszkalno-obronna. Znajdowała się od strony portu. Teren zamku był otoczony fosą, nad którą prowadził most zwodzony. Budowle rozebrano w XIX wieku, a na jej miejsce postawiono kościół ewangelicki (zniszczony w 1945 roku). Obecnie można tam tylko zobaczyć pozostałości.

przewodnik

Zatoka Pucka

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Pucku? Zatoka jest chętnie odwiedzana przez turystów, dlatego zwłaszcza w okresie wakacyjnym można tam spotkać bardzo wielu ludzi. Zatoka jest częścią Morza Bałtyckiego. Będąc w Pucku warto przespacerować się promenadą z widokiem na wody zatoki. Wody są tam spokojne, dlatego są często wykorzystywane przez miłośników sportów wodnych.

Port rybacki w Pucku

Port rybacki to jedna z atrakcji turystycznych w Pucku. Znajduje się na zachodnim wybrzeżu zatoki. Jest tam przystań rybacka oraz marina jachtowa. Przy porcie rybackim znajduje się ścieżka rowerowa, jest pomnik generała Józefa Hallera, ławeczka Puckiego Kapra, oraz ławeczka zaślubinowa Pucka z Morzem Bałtyckim.

  • Pomnik generała Józefa Hallera,
  • Ławeczka zaślubinowa Pucka z Morzem Bałtyckim,
  • Równikowy zegar słoneczny.

Pomnik Puckiego Kapra

Tuż przy porcie rybackim znajduje się pomnik Puckiego Kapra. Jest to postać kapitana królewskich kaprów. Puck został portem wojennym za czasów króla Zygmunta Augusta w 1567 roku. To miejsce jest bardzo często fotografowane i można powiedzieć, że uchodzi za jeden z symboli Pucka. Na miejscu można przeczytać informacje nawiązujące do historii Pucka jako pierwszego portu wojennego Rzeczypospolitej.

Park Kaszubki – pomnik Antoniego Abrahama, Pucczi Stolem, fontanna

Zobaczyliśmy port rybacki, pomnik i poszliśmy dalej w kierunku Parku Kaszubskiego. Znajduje się w nim pomnik Antoniego Abrahama, fontanna oraz Pucczi Stolem, czyli pomnik upamiętniający zjazd Kaszubów w 2010 roku. Antoni Abraham był działaczem społecznym na Kaszubach, bojownikiem o polskość Kaszub i Pomorza. Park Kaszubski jest jednym z ciekawych miejsc do zobaczenia w Pucku.

Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy

Muzeum Ziemi Puckiej znajduje się w Rynku. Warto tam zajrzeć i obejrzeć wiele eksponatów dotyczących Pucka i Ziemi Kaszubskiej. Muzeum mieści się w kamienicy mieszczańskiej z XX wieku. Mogliśmy tam poznać historię miasta i regionu. Oprócz tego zobaczyliśmy, jak wyglądały wnętrza mieszczańskie z XIX wieku. To miejsce zwiedzaliśmy około 60 minut.

  • Bilet normalny kosztuje 10 złotych, a ulgowy 8,
  • Więcej informacji o godzinach otwarcia znajdziesz tutaj.

My kupiliśmy sobie bilety na 4 oddziały tego muzeum: Kamienica Mieszczańska, czyli ta, co mieściła się w Rynku, Szpitalik, o którym za chwilę powiemy, Zagrodę Gburską i Rybacką w Nadolu oraz Hallerówkę we Władysławowie.

Muzeum Ziemi Puckiej – Ryglowy szpitalik dla ubogich

5 minut dalej na ulicy Wałowej 11 znajdował się drugi oddział muzeum – ryglowy szpitalik dla ubogich. Zobaczyliśmy wystawy etnograficzne związane z rzemieślnikami, wnętrza domu wiejskiego, różne warsztaty: tkacki, szewski czy krawiecki. Były także ekspozycje poświęcone lecznictwu na Ziemi Puckiej. Mogliśmy także tam poznać Kaszubskie Nuty.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.