Klif Orłowski w Gdyni – dlaczego jest taki wyjątkowy?

Klif Orłowski to bardzo popularna atrakcja turystyczna Gdyni, dla której przyjeżdżają tutaj turyści z Polski, jak również ze świata. Bez wątpienia jest to wizytówka miasta, która jest bardzo często fotografowana. Miejsce to nie raz zostało wykorzystane jako tło do zdjęć z sesji ślubnej czy narzeczeńskiej, jak również do filmów. Będąc na plaży sami widzieliśmy parę młodą pozującą do zdjęć, a w tle był właśnie Klif Orłowski.

Jak dojechać do Klifu Orłowskiego i gdzie zaparkować?

Warto mieć na uwadze, że Klif Orłowski znajduje się w południowej części Gdyni. Będąc w Śródmieściu należy kierować się na południe drogą wojewódzką numer 468 i będąc na Alei Zwycięstwa należy skręcić na ulicę Orłowską. Tam znajduje się parking.

Gdzie zaparkować? To pytanie na pewno zadaje sobie wiele turystów, którzy chcą znaleźć się na plaży przy Klifie Orłowskim. Sami podczas zwiedzania atrakcji Gdyni i dzielnicy Orłowa szukaliśmy informacji na ten temat. Sprawdziliśmy na sobie, że podczas odwiedzin plaży przy Klifie Orłowskim najlepiej pozostawić samochód na parkingu przy ulicy Orłowskiej. Jest to parking płatny.

  • Współrzędne parkingu przy Klifie Orłowskim – tak zwany „Parking przy Klifach”: 54.4802, 18.5600.

Dlaczego Klif Orłowski w Gdyni jest taki wyjątkowy?

Klif Orłowski w Gdyni jest niezwykły przez urwiste nabrzeże, które sięga około 40 metrów wysokości. Każdy przybywający tutaj może podziwiać to cudo natury. Jednak z roku na rok Bałtyk poprzez abrazję zabiera metr terenu poprzez fale sztormu. Materiał, z którego zbudowany jest klif zostaje wymywany przez wodę i zmniejsza się jego powierzchnia.

Prognozuje się, że nasze wnuki nie obejrzą Klifu Orłowskiego, bo się osunie. Z tego względu warto mieć to na uwadze przyjeżdżając tutaj na wakacje, gdy szukasz miejsca na plaży. Warto odsunąć się od klifu. Niestety nie jest możliwe zatrzymanie działania abrazji na Klif Orłowski, ponieważ on jak i Kępa Redłowska znajdują się na terenie parku krajobrazowego, gdzie nie jest możliwa ingerencja człowieka w zachodzące procesy naturalne.

Klif Orłowski – Gdynia Redłowo blisko Orłowa

Klif Orłowski to bardzo stromy brzeg, którego musisz szukać w dzielnicy Redłowo w Gdyni. Najczęściej to miejsce jest podziwiane od strony mola w Orłowie, czyli od strony południowej. Wielu turystów decyduje się przejść między nim a przypływającymi falami Zatoki Gdańskiej. Turyści jak i my podziwialiśmy od dołu skalisty brzeg i wędrowaliśmy niewielkim kawałkiem plaży tuż przy nim. Są turyści, którzy uwielbiają oglądać widoki na Morze Bałtyckie, więc wykorzystują klif właśnie do tego. Można tak zrobić, ponieważ wyznaczone są ścieżki spacerowe w miejsce widokowe, jak również w głąb Kępy Redłowskiej.

Jaka jest wysokość Klifu Orłowskiego?

Wysokość Klifu Orłowskiego sięga 40 metrów. Turyści podziwiają, można powiedzieć pionową ścianę, która wygląda spektakularnie. Można podziwiać go z plaży w pobliżu, jak również podczas spaceru po deskach mola wysuniętego w głąb Morza Bałtyckiego.

ZOBACZ MOLO W GDYNI ORŁOWIE

przewodnik

Czy można wejść na Klif Orłowski? Jak dojść? Mapa trasy turystycznej

Na Klif Orłowski można wejść szlakami, ale trzeba być niezwykle ostrożnym. O ostrożności przypominają nam żółte tablice z informacją o niebezpieczeństwie zbliżania się do krawędzi nabrzeża. Aby wejść na Klif Orłowski, należy znaleźć szlak o kolorze czerwonym i żółtym, które są tam poprowadzone.

My byliśmy tutaj w lutym i weszliśmy od strony Orłowa na szlak czerwony. Dostaliśmy się na Klif Orłowski i zobaczyliśmy piękny widok rozciągającego się Morza Bałtyckiego. Przeszliśmy dalej przez Rezerwat Kępa Redłowska aż do plaży. Ścieżką trafiliśmy również na stanowiska ogniowe 1, 2, 3, 4. To miejsce na pewno zaciekawi turystów uwielbiających tematykę militariów.

Nasz spacer szlakiem koloru czerwonego zakończył się przy wejściu na plażę numer 12. Znajduje się również tam falochron, o który uderzają fale Zatoki Gdańskiej. Robiąc pętlę w kierunku Orłowa wróciliśmy plażą, przez którą przebiega szlak koloru zielonego.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.