Kartuzy atrakcje
Podróże z dzieckiem,  Pomorskie

Kartuzy – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Kartuzy to polskie miasto znajdujące się w województwie pomorskim niedaleko Trójmiasta. Miasto uważane jest przez wielu za stolicę Kaszub. W pobliżu znajduje się Kaszubki Park Krajobrazowy ze swoimi najpiękniejszymi miejscami. A co warto zobaczyć w Kartuzach? Są zabytki, ciekawe miejsca, punkty widokowe, ale i dla turystów pieszych znajdą się różne szlaki turystyczne. Turystyka w okolicy miasta jest dobrze rozwinięta, dlatego też Kartuzy są świetną bazą wypadową na zwiedzanie okolicy.

kartuzy

Co warto zobaczyć w Kartuzach?

Przed przyjazdem do Kartuz zrobiliśmy sobie wycieczkę objazdową po okolicy. Zobaczyliśmy kilka ciekawych miejsc w parku krajobrazowym. Bardzo ciekawe były: Szczelina Lechicka i Groty Mirachowskie. Na koniec dnia pojechaliśmy do Kartuz, a w nich szczególnie chcieliśmy zobaczyć Muzeum Kaszubskie.

Kartuzy atrakcje

Kolegiata w Kartuzach

Pierwszym zabytkiem w Kartuzach była Kolegiata pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Kolegiata to jedna z największych atrakcji turystycznych Kartuz. Kościół wzniesiono na przełomie 1383 – 1405 roku. Zwany jest „Rajem Maryi”.

Wszystko zaczęło się od zakonu kartuzów i czterech mnichów, którzy przybyli z Pragi i byli oczarowani tym miejscem. Zakon otrzymał okoliczne dobra od Jana z Rusocina i wybudował tutaj świątynię oraz klasztor. Później powstały Kartuzy jako wieś, a następnie miasto. W kościele możesz zobaczyć: fragment gotyckiego ołtarza, rzeźbione stalle, złocone kurdybany czy relikwiarze.

 • Przy kościele znajduje się bezpłatny parking.
Kartuzy atrakcje
NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W POLSCE
Kartuzy atrakcje

Aleja Filozofów nad Jeziorem Klasztornym Małym

Tuż obok kolegiaty znajduje się Aleja Filozofów. Prowadzi ona zachodnim brzegiem Jeziora Klasztorne Małe. Warto wybrać się tam na spacer. W jednej części znajduje się Łabędzia Wyspa, a po drugiej stronie promenada, więc można obejść jeziora dokoła.

Aleją Filozofów w Kartuzach możesz dojść do drogi głównej, a dalej na Jezioro Klasztorne Duże. Jakiś czas temu została odnowiona, co jednym się spodobało, a innym wręcz odwrotnie. Każdy musi jednak ocenić samemu. Podczas spaceru rozciąga się ładny widoki na wcześniej wspominaną kolegiatę.

Kartuzy atrakcje
Kartuzy atrakcje

Ławka i Promenada Asesora – punkt widokowy

Promenada i Ławka Asesora to kolejne ciekawe miejsca w Kartuzach. Znajdują się nad Jeziorem Karczemne w południowo-zachodniej części miasta. Nazwa tego miejsca pochodzi od mieszkającego w miasteczku asesora sądowego na przełomie XIX i XX wieku. Karl Pernin lubił tutaj odpoczywać, spacerować i podziwiać Kartuzy. Oprócz ławeczki jest plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna i promenada biegnąca nad brzegiem jeziorka.

 • Tuż obok ławki znajduje się bezpłatny parking na kilka samochodów: 54.3261, 18.1816.
Kartuzy atrakcje
Kartuzy atrakcje

Muzeum Kaszubskie

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach im. Franciszka Tredera to największa atrakcja turystyczna miasta. To miejsce koniecznie musisz zobaczyć, ponieważ nam bardzo się podobało i polecamy. Poznaliśmy eksponaty związane z Kaszubami, a także z kulturą mieszkańców.

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera w Kartuzach to muzeum, dzięki któremu poznaliśmy eksponaty związane z Kaszubami i zamieszkującą tutaj grupą etniczną i ich kulturą. Wiele elementów znalazło się w zbiorach, które do tej pory towarzyszyły nam podczas zwiedzania Pomorza – haft na zasłonach, czy kaszubskie nuty. Tutaj pojawiły się ponownie. Tereny te mocno związane są z symbolami kaszubskimi.

W tym rejonie Polski naprawdę mogliśmy poczuć, że mieszkańcy są związani ze swoimi symbolami regionalnymi. Zapraszamy na wycieczkę do Kartuz, ponieważ to miasto z Muzeum Kaszubskim, gdzie można poczuć prawdziwy regionalny klimat. Co zobaczysz w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach?

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

Gdzie zaparkować samochód, aby odwiedzić Muzeum Kaszubskie w Kartuzach?

My odwiedzając Muzeum Kaszubskie w Kartuzach skorzystaliśmy z parkingu przygotowanego dla odwiedzających gości muzeum. Na parking wjedziesz od ulicy Kościerskiej.

 • Współrzędne bezpłatnego parkingu przy Muzeum Kaszubskim w Kartuzach: 54.3297, 18.2044.
Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

W Muzeum Kaszubskim w Kartuzach zobaczysz:

 • Eksponaty z tematyki rybołówstwa,
 • Zbiory związane z rolnictwem,
 • Eksponaty z gospodarstwa domowego,
 • Wystawę związaną z garncarstwem,
 • Kolekcje związaną ze sztuka ludową,
 • Izbę kaszubską oraz związaną z terenem tradycje kaszubskie.

Wystawy w budynku głównym Muzeum Kaszubskim im. Franciszka Tredera w Kartuzach

Wystawy w Muzeum Kaszubskim były bardzo rozwinięte. Eksponatów było dużo, a dodatkowe informacje/nazwy o nich mogliśmy przeczytać na tabliczkach. Wiele z tych eksponatów znamy i wiemy, do czego się wykorzystywało, bądź nadal wykorzystuje, ale dla Mai większość była nowością. Ona podróżując z nami dopiero uczy się wszystkiego, m.in. do czego były wykorzystywane łopaty chlebowe, czy jak wyglądały zabawki, czy łóżka.

To miejsce na pewno będzie dobrym miejscem na edukację młodych pokoleń, a na pewno tych najmłodszych. Zbiory, jakie tutaj są zgromadzone, zostały ułożone tematycznie. Podczas naszych odwiedzin było kilka pomieszczeń, które rozlokowane były na parterze i piętrze.

Każdy centymetr ściany był wykorzystany. Dzięki pokazanym eksponatom poznaliśmy Kaszuby. Muzeum jest bardzo przytulne i zachęcające do dalszego zwiedzania.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Skansen Kaszuby

Wystawy w budynku nr 2

Dodatkiem do naszego zwiedzania, o czym nie wiedzieliśmy, było zwiedzanie drugiego budynku. Pani z kasy poprowadziła nas do budynku obok, gdzie zorganizowana jest tam nowoczesna wystawa. Po zainstalowaniu aplikacji „Muzeum Kaszubskie” na swoim telefonie, mogliśmy zobaczyć wystawę w 3D, a także obejrzeć filmiki związane z tymi tematami.

W kolejnym pomieszczeniu znajdowały się wyszywane przez mieszkańców nakrycia głowy z haftem kaszubskim o różnej kolorystyce. Najczęściej był to złoty kolor haftu na czarnym tle materiału. Wchodząc do tego pomieszczenia odczuwało się jakby było tutaj jak w skarbcu. Naprawdę wyglądało to pięknie.

Skansen Kaszuby

Wystawy na dziedzińcu Muzeum Kaszubskim w Karuzach

Na sam koniec na dziedzińcu zobaczyliśmy maszyny rolnicze i sprzęt wykorzystywany w gospodarstwie domowym, które tutaj zostały przygotowane jako wystawa.

Godziny otwarcia Muzeum Kaszubskie w Kartuzach

Miejsce to odwiedziliśmy po dość aktywnym dniu w terenie i udało nam się zwiedzać od 15 do 16. W czasie dojazdu martwiliśmy się, że muzeum zostanie zamknięte. Ale ostatecznie udało nam się na spokojnie wszystko zobaczyć. Proponujemy, aby zarezerwować sobie na odwiedziny tego miejsca minimum 1,5 godziny czasu.

 • Poniedziałek i niedziela: nieczynne,
 • Wtorek – Piatek: 8:00 – 16:00,
 • Sobota: 9:00 – 15:00.
Skansen Kaszuby

Cennik biletów wstępu do Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach

Bilety normalne w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach kosztowały 12 złotych, a dla tych, którzy mogli dostać zniżkę, to bilet ulgowy był w cenie 6 złotych. Istniała także opłata za przewodnika po muzeum – kosztował on 60 złotych. Oprowadzanie przewodnickie nie było obowiązkowe.

Skansen Kaszuby

Wirtualne muzea na Kaszubach

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach można spokojnie wpisać na listę: „Wirtualne muzea na Kaszubach”. Obejrzysz je online będąc nawet u siebie w domu. Ale również masz możliwość zobaczenia wówczas, kiedy nie uda Ci się dostać w jego godzinach otwarcia. TUTAJ znajdziesz wirtualne zwiedzanie Muzeum Kaszubskiego.

Muzeum Kaszubskie w Kartuzach prowadzi profil na Facebooku. Jeśli interesują Cię na bieżąco sprawy bądź wydarzenia, to warto zaglądnąć i polubić. Być może spodoba Ci się jakieś i tutaj przyjedziesz i spędzisz swój wolny czas w ciekawy sposób.

Rynek w Kartuzach

W Kartuzach znajdował się również Rynek, dlatego tam także pojechaliśmy. Chociaż zaczęło padać i zrobiło się ciemno, to nie mogliśmy pominąć serca miasta. Tuż obok stoi kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem świętego Kazimierza. W Rynku i okolicy znajduje się sporo punktów usługowych oraz restauracji. Odbywają się tam różne imprezy kulturalne, festyny czy koncerty. Jest sporo ławek, więc można tam usiąść i odpocząć.

Rynek w Kartuzach

Gra terenowa w Kartuzach

Warto wziąć udziału w kartuskiej grze miejskiej i poznać zwyczaje i tradycje regionu, a także bogatą historię. Mimo znajdujących się pięknych lasów czy jezior, Kartuzy posiadają kilka unikatowych zabytków na skalę światową, m.in.:

 • Kompleks Kartuzji Kaszubskiej,
 • Kościół św. Kazimierza,
 • Figura Matki Bożej Królowej Korony Polskiej,
 • Kapliczka Świętego Brunona, który jest patronem miasta Kartuz,
 • Muzeum Kaszubskie w Kartuzach.

Aby zagrać w grę miejską, musisz odwiedzić Kartuzy. Muzeum Kaszubskie będzie początkiem gry terenowej. Należy wcześniej pobrać zestaw gry ze strony internetowej, np. Muzeum Kaszubskiego lub nabyć w określonych hotelach czy w punkcie Informacji Turystycznej. Każdy wypełniony zestaw, to jedna wygrana.

atrakcje

Atrakcje turystyczne w okolicy Kartuz

Po zwiedzaniu Kartuz możesz także zwiedzić okolicę. Na pewno sporo czasu spędzisz w Kaszubskim Parku Krajobrazowym. Ciekawym miejscem jest niedokończony Zamek w Łapalicach, a także najwyższy szczyt województwa pomorskiego, czyli Wieżyca. Jest także Donas – najwyższy szczyt Gdyni oraz kamienne kręgi Węsiory.

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać. :)

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *