Kamienne Kręgi w Grzybnicy – cmentarzysko Gotów i miejsce mocy

Kamienne Kręgi Gotów w Grzybnicy to jedna z bardziej tajemniczych atrakcji niedaleko Koszalina w województwie zachodniopomorskim. Cmentarzysko z gminy Manowo pochodzi z I-III wieku naszej ery i uważane jest przez wielu za miejsce mocy z aktywną energią. Zachęceni tymi słowami, wybraliśmy się do rezerwatu archeologicznego, aby przekonać się o tym na własnej skórze. Byliśmy już kiedyś w podobnym miejscu w Wietrzychowicach, gdzie znajdują się polskie piramidy.

Kamienne Kręgi

Jak dojechać do rezerwatu archeologicznego Kamienne Kręgi w Grzybnicy?

Już sam dojazd do rezerwatu archeologicznego Kamienne Kręgi w Grzybnicy wygląda bardzo ciekawie. Z drogi głównej numer 11 z Koszalina, skręciliśmy przez las i jechaliśmy przed siebie przez około 2 kilometry. Musieliśmy uważać na dziury. Cały czas prowadziła nas nawigacja, chociaż znaków na miejscu też było trochę. Powiem tak – ciężko się tam zgubić. Gdy będzie spory ruch, to możesz mieć problem przy mijaniu. Wtedy lepiej samochód zostawić na parkingu przy skręcie z drogi głównej i przejść te 2 kilometry na nogach. Trasa jest bardzo łatwa, fajna na wycieczkę z dzieckiem. Oba postoje były bezpłatne – marzec 2021.

  • Współrzędne parkingu przy wejściu do rezerwatu: 54.0676, 16.4362,
  • Współrzędne parkingu przy drodze głównej – 2 kilometry od wejścia do rezerwatu: 54.0572, 16.4193.
Kamienne kręgi grzybnica parking
Parking przy drodze głównej
Dojazd do kręgów manowo
Manowo kamienne kręgi
koszalin kręgi
przewodnik
Grzybnica kamienne kręgi parking
Parking przy rezerwacie

Cmentarzysko kurhanowe Gotów w Grzybnicy

Po wyjściu z samochodu przeszliśmy kilka minut po terenie cmentarzyska. Zobaczyliśmy tam kamienne kręgi, bruki i kurhany, które znajdują się w środku iglastego lasu. Jest 5 kamiennych kręgów, 2 kurhany i ponad 30 budowli nagrobkowych. Zwiedzanie rezerwatu archeologicznego zajęło nam 15 minut. Ten został utworzony w 1979 roku. Skąd w Lesie Grzybnickim znalazły się kamienne kręgi?

Powodem było przybycie Gotów na ówczesne tereny Pomorza Zachodniego ze Skandynawii. Właśnie w takich miejscach, jak to w Grzybnicy spotykali się zgromadzeniach plemiennych mieszkańcy w pierwszych wiekach naszej ery. Takie miejsca były związane z magią i dobrą energią, która pomagała ludności w życiu codziennym.

Goci, którzy przybywali na tereny Polski nie byli jednorodnym plemieniem. Różnili się obrzędami, dlatego można na takich cmentarzyskach zobaczyć różne rodzaje grobów. W nich nie składano broni, a biżuterię, naszyjniki i inne cenne przedmioty.

Kamienne Kręgi w Grzybnicy
Kamienne kręgi w Koszalinie
Kamienne kręgi Polska

Miejsce mocy i dobrej energii

Osoby zajmujące się promieniowaniem, magią czy wróżbiarstwem chętnie odwiedzają rezerwat Kamienne Kręgi, ponieważ twierdzą, że jest to miejsce mocy oraz dobrej energii. Według przekonań ta energia może być uzdrawiająca i dodawać witalności. My weszliśmy na teren kręgów od strony południowej i chyba zrobiliśmy błąd, ponieważ aby poczuć przypływ energii, to trzeba uczynić to od wschodu. Co jeszcze ciekawe, podobno kręgi w Grzybnicy mogą być związane z lądowaniem ufo. Jaka jest prawda, to ciężko powiedzieć.

Cmentarzysko warto odwiedzić. Może nie tyle ze względu na przekonania o miejscach mocy, ale żeby zobaczyć kolejne bardzo ciekawe miejsce z historią na mapie Polski. Podobno w okresie letnim kręgi Gotów można obejrzeć z przewodnikiem. Na pewno jest to ciekawe rozwiązanie, żeby bliżej poznać historię tego miejsca. Podobne miejsce jest w woj. pomorskim – kamienne kręgi Węsiory.

Kamienny krąg Grzybnica
kręgi gotów grzybnica
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.