Co warto zobaczyć w Koszalinie? Atrakcje turystyczne dla małych i dużych

Koszalin to miasto w północno-zachodniej Polsce. Nie ma ono dostępu do morza, ale wody tam nie brakuje. Położone jest bowiem nad rzeką Dzierżęcinką i nad jeziorami: Jamno i Lubiatowo Północne. Mieliśmy okazje zwiedzić atrakcje turystyczne Koszalina razem z przewodnikiem Marcinem Machockim.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

WOJEWÓDZTWO KUJAWSKO-POMORSKIE – ATRAKCJE

 • Zwiedzanie atrakcji turystycznych Koszalina warto rozpocząć przy Amfiteatrze im. Ignacego Jana Paderewskiego. Parking jest bezpłatny – współrzędne geograficzne 54.1922, 16.18867,
 • Koszalin to takie miasto, do którego przyjeżdżają turyści, gdy nad Morzem Bałtyckim pada deszcz.
Atrakcje turystyczne w Koszalinie

Co robić w Koszalinie? Co warto zobaczyć w mieście?

Weekend w Koszalinie? Dlaczego by nie? W tym mieście znajdzie się coś zarówno dla dorosłych jak i dla tych młodszych podróżników. Do zwiedzania jest całkiem sporo. Od zabytków, przez tereny zielony po park wodny. Nikt się tutaj nudzić nie powinien. W zależności czy ktoś lubi architekturę, czy spacery po parku to poniżej może znaleźć coś dla siebie. A jeżeli ktoś wybiera się do Koszalina ze swoimi pociechami to tutaj również znajdą się atrakcje dla dzieci.

Atrakcje turystyczne w Koszalinie

Centrum Informacji Turystycznej

Tradycyjnie na samym początku polecamy Ci zajrzeć do Centrum Informacji Turystycznej. Znajduje się przy ulicy Dworcowej obok dworca i Galerii Kosmos. Można tam zabrać bezpłatne materiały o atrakcjach Koszalina i okolicy.

 • Współrzędne geograficzne Centrum Informacji Turystycznej: 54.1904, 16.1725.

Park Książąt Pomorskich w Koszalinie

A może by się wybrać na początek na spacer po parku? Dla tych, co uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu w otoczeniu natury, atrakcją turystyczną może być Park Książąt Pomorskich. Aż 40% powierzchni Koszalina zajmują lasy i parki. Jednym z najciekawszych jest właśnie Park Książąt Pomorskich, który znajduje się w samym centrum miasta.

Jest tam co podziwiać, aż 16 różnorodnych drzew uznano za pomnik przyrody. Obejrzeć można również zamkowy staw, a niedaleko parku znajduje się Amfiteatr imienia Ignacego Jana Paderewskiego. Odbywają się tam koncerty i kabarety. Jak to mówią: coś dla duszy i coś dla ciała. Po całym dniu spędzonym na zabawach z dziećmi warto się wybrać do tego parku, żeby usiąść i choć na chwilę odpocząć. Gdy będziesz w parku to zwróć uwagę na budynek Filharmonii Koszalińskiej.

ZOBACZ TAKŻE ATRAKCJE NAD MORZEM BAŁTYCKIM

Park Książąt Pomorskich w Koszalinie
Park Książąt Pomorskich w Koszalinie
przewodnik
Park Książąt Pomorskich w Koszalinie
MYNASZLAKU FILM

Góra Chełmska – atrakcja turystyczna Koszalina

Kolejnym ciekawym miejscem jest Góra Chełmska. Na niej można czas spędzić trochę aktywniej. Jak sama nazwa wskazuje jest to góra, a więc żeby ją zdobyć, trzeba się najpierw na nią wspiąć. Wejście z parkingu zajmuje około 10 minut. Oprócz Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej znajduje się tam również wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta. Jeżeli się dobrze przyjrzeć, to oprócz jeziora Jamno, dostrzeże się również Morze Bałtyckie.

ZOBACZ OPIS GÓRY CHEŁMSKIEJ

Góra Chełmska - atrakcja turystyczna Koszalina

Zabytki i muzea Koszalina

Jak zwiedzanie to i nie może zabraknąć architektury i historii. Niestety w wyniku pożaru, który dosięgnął znaczną część miasta, tych zabytków zbyt wiele się nie zachowało. Natomiast z tych, co się ostały warto zobaczyć:

 • Dom Kata,
 • Kościół Zamkowy,
 • Mury obronne – sąsiadujące z terenami parkowymi,
 • Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, która znajduje się przy samym Rynku,
 • Neogotycka Poczta,
 • Ciekawym miejsce jest również Skansen Kultury Jamneńskiej, będący częścią Muzeum w Koszalinie oraz Zagroda Jamneńska,
 • Warto się też wybrać do Ratusza i na Rynek. Trochę nowoczesna forma architektury jak na Stare Miasto, ale wypada całkiem nieźle,
 • Na Rynku zwraca uwagę podłużna fontanna – radość sprawia głównie dzieciom,
 • Ciekawym miejscem do zwiedzania w Koszalinie jest również Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. Sprawdź więcej informacji o muzeum tutaj.
Zabytki i muzea
Budynek poczty
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Zabytki i muzea
Dom Kata
Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP
Zabytki i muzea
mury obronne Koszalin
mury obronne Koszalin

Muzeum w Koszalinie i Skansen Kultury Jamneńskiej

Skansen Kultury Jamneńskiej powstał w 1982 roku i swoją nazwę zawdzięcza wsi o nazwie Jamno. W skansenie eksponowane są zabytki kultury jamneńskiej, kultury pomorskiej, zabytki grup przesiedleńczych jak również wytwory współczesnej sztuki ludowej i rękodzieła.

Jamno to wieś, do której kiedyś ciężko było się dostać, ponieważ położona była na bagnach. Jedynie zimą w trakcie większych mrozów bądź latem kiedy występowała susza można było się tam dostać bez problemu, wtedy też bagna zamarzały bądź wysychały w zależności od pory roku. Zobacz więcej informacji o koszalińskim muzeum – tutaj.

ZOBACZ ATRAKCJE W WOJ. POMORSKIM

Spędź czas aktywnie – baseny i papugarnia

Pogoda w Polsce nie rozpieszcza. Jednego roku lato jest jak z ciepłych krajów, a kolejnego roku zaszczyca nas opadami deszczu. Nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć, jaka ona będzie. Chyba że urlop planujemy z dnia na dzień. Jeśli jednak pogoda nie dopisze to fajną opcją jest Park Wodny, w którym znajdują się baseny sportowe i rekreacyjne z zjeżdżalniami oraz sauny. Można tutaj spędzić ładnych parę godzin. A dla miłośników zwierząt na drugim końcu miasta znajduje się papugarnia, gdzie żyją przepiękne okazy papug. Dla dzieci polecany jest również park trampolin – kolejne miejsce warte odwiedzenia. Dzieci uwielbiają skakać i tam na pewno nie będą się nudzić.

mury obronne Koszalin

Jest co zwiedzać

Koszalin to takie miasto, które z turystyką mało się kojarzy. Jest to dobre miejsce na rodzinny wyjazd, może być nawet jednodniowy, jeżeli ktoś jest z okolic. Mało się o nim słyszy, ale jak widać atrakcji, zwłaszcza dla najmłodszych jest całkiem sporo. Koszalin do tej pory kojarzyliśmy głównie z kabaretami, ale po wizycie jesteśmy pozytywne zaskoczeni. W okolicy polecamy Ci pojechać do Mielna na plażę.

ZOBACZ NASZE NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W POLSCE

koszalin atrakcje
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.