Ujsoły, Glinka, Złatna i Soblówka – miejscowości pomiędzy górami

Ujsoły, Glinka i Złatna to wsie leżące w Beskidzie Żywieckim w województwie śląskim. Są to kolejne miejscowości na mapie Polski otoczone górami. Przyjeżdżają tam ludzie, żeby odpocząć i pochodzić po górach. Zwykle staraliśmy się przyjeżdżać do Ujsół przynajmniej raz w roku. Skupialiśmy się zwykle na szlakach turystycznych. Tym razem zatrzymaliśmy się w tej miejscowości i przez dwa dni przyglądnęliśmy się ujsolskim atrakcjom. Okazało się, że można tutaj wykorzystać aktywnie czas z dzieckiem w samej miejscowości, ale także na górskich szczytach.

Ujsoły, Glinka, Złatna i Soblówka - miejscowości pomiędzy górami

Jak dojechać do Ujsół, Glinki i Złatnej?

Ujsoły oddalone są o:

  • 30 kilometrów od Żywca na południe,
  • 65 kilometrów od Cieszyna na południowy-wschód,
  • Jadąc z województwa małopolskiego można skorzystać z przejazdu przez Czechy. Trasa dojazdu
    wówczas skróci się znacząco,
  • Do Glinki i Złatnej jedzie się dalej.

Gdzie zaparkować?

My zwykle nocujemy w miejscowości, więc samochód zostawiamy na prywatnej posesji. Jeśli jedziemy do centrum, to samochód zostawiamy przy amfiteatrze na placu targowym.

  • Współrzędne darmowego parkingu w Ujsołach: 49.4797, 19.1421.
Ujsoły, Glinka, Złatna i Soblówka - miejscowości pomiędzy górami

Jakie atrakcje można zobaczyć w Ujsołach?

  1. Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z Informacją Turystyczną,
  2. Potok Bystra z drewnianym mostem,
  3. Kościół pw. Świętego Józefa Robotnika,
  4. Ścieżka dydaktyczna,
  5. Kaplica,
  6. Dolina Danielki,
  7. Amfiteatr,
  8. Ujsolski Park Turystyki Aktywnej i Rekreacji w Ujsołach,
  9. Quest „Podmuńcolskie spacery”,
  10. Kamień 100-lecia,
  11. Organistówka – odrestaurowany budynek z 1896,
  12. Kapliczka „U Koconia”,
  13. Cmentarz katolicki z początku XX wieku,
  14. Wawrzyńcowe Hudy.
Ujsoły, Glinka, Złatna i Soblówka - miejscowości pomiędzy górami

Szlaki turystyczne

  • Ujsoły – Muńcuł i Hala Rycerzowa (szlak zielony),
  • Ujsoły – Rycerzowa Wielka – Majcherowa Przełęcz Przegibek – Mała Racza – Wielka Racza (ścieżka czarna i zielona, szlak czerwony),
  • Ujsoły – Wilczy Groń (szlak czarny i Wilczy Szlak),
  • Ujsoły – Kiczora – Zapolanka – Redykalny Wierch – Hala Lipowska – Hala Rysianka – Romanka (szlak czarny i zółty).

Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji z Informacją Turystyczną

Mając chwilę czasu, warto w pierwszej kolejności podejść do punktu informacji turystycznej. W budynku należy udać się po schodach i na I piętrze dostępne są materiały na wyciągnięcie ręki. Można pobrać sobie samemu za darmo mapę Ujsół i okolic. Dostępne są także przewodniki po wspomnianych atrakcjach. Warto też zapytać Pani w pierwszym pokoju o przewodniki po województwie. Czasem są dostępne.

My dodatkowo jeszcze porozmawialiśmy z nią, więc udało się uzyskać dużo informacji. Jeszcze na półeczce na korytarzu dostępne są dla dzieci książeczki do zbierania pieczątek z miejscem na opis atrakcji. Jest to ciekawe rozwiązanie, a dziecko mając taką książeczkę samo może ją uzupełnić. Wiemy, że dla dzieci jest to motywujące, a później będzie to piękna pamiątka przygody zbierania pieczątek.

  • godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 8:00 – 16:00

Potok Bystra z drewnianym mostem i plaża z fotelami do odpoczynku

Za budynkiem Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji płynie potok Bystra, a nad nim jest zrobiony piękny drewniany most. Znajduje się tutaj też plaża z drewnianymi fotelami.

Ujsoły, Glinka, Złatna i Soblówka - miejscowości pomiędzy górami
Beskid Żywiecki
przewodnik
Beskid Żywiecki
Beskid Żywiecki

Kościół pw. Świętego Józefa Robotnika

W miejscowości jest także świątynia, w której odprawiane są msze święte. A wszystko się zaczęło od tej pierwszej mszy świętej odprawionej jako tradycyjna pasterka w 1927 roku. Konsekracja kościoła miała miejsce 30 czerwca 1963 roku, dokonana przez Księdza Biskupa Juliusza Groblickiego.

Kościół pw. Świętego Józefa Robotnika

Kaplica u Koconia

Kaplica u Koconia to parterowa, murowana kapliczka, która powstała w I połowie XVIII wieku. Jest pod wezwaniem Serca Pana Jezusa, ale najbardziej określana jako „U Koconia”. Została ona wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Można do niej podejść będąc blisko remizy strażackiej. Znajduje się przy ulicy księdza prałata Józefa Piotrowskiego.

Co ciekawe właśnie w tej kaplicy odbyła się msza święta w dniu 31 sierpnia 1913, która uznawana jest za pierwsza msza odprawiona w tej miejscowości. Odprawił ją wówczas ks. dziekan Józef Pułka, proboszcz parafii św. Józefa w Ujsołach. We wnętrzu kapliczki można było zobaczyć drewnianą klasycystyczną wieczną lampkę, której wysokość sięgała 49 centymetrów. Zdobienie jej to cztery anioły umieszczone na obwodzie, którzy trzymają lichtarze. Ale było też naczynie udekorowane rzeźbionymi płomieniami.

Ujsolski Park Turystyki Aktywnej i Rekreacji

To miejsce bardzo spodobało się Mai, bo był dość duży plac zabaw, gdzie mogła szaleć do woli. W tym miejscu dla właśnie takich maluchów do 4 lat jest sporo atrakcji, ale nawet dzieci w wieku 10 lat nie będą się tutaj nudzić. Jest tutaj zjeżdżalnia, trampoliny, dość wysoka „pajęczyna” – czyli słup z linami tworzące kształt zwisającej pajęczyny, bujaki, równoważnia.

Tutaj przede wszystkim jest to miejsce dla tych, którzy uwielbiają sporty drużynowe, np. koszykówkę, siatkówkę czy tenis. Jeśli chcesz zrobić sobie trening biegowy to też jest tutaj taka możliwość, dzięki 400-metrowej bieżni dookoła terenu sportowego. Maja uwielbia też wchodzić na urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu, ale też często z nich korzystamy.

Ujsolski Park Turystyki Aktywnej i Rekreacji w Ujsołach
Ujsolski Park Turystyki Aktywnej i Rekreacji w Ujsołach

Wawrzyńcowe Hudy

Jest to zwyczaj pielęgnowany przez górali z Ujsół. Wawrzyńcowe Hudy to widowisko zaplanowane na godzinę nocną. Wawrzyńcowa Huda ma około 30 metrów i zrobiona jest zwykle z żerdzi, spongów poprzecznych, chrustu, gałęzi świerkowych i zakończona mojkami, ale też musi być u samej góry kukła św. Wawrzyńca. Święto to wpisało się nie tylko w miejscowy kalendarz imprez kulturalnych, ale znany jest na całą Polskę. Wiele osób tutaj dociera co roku, aby podziwiać występy różnych zespołów folklorystycznych z Polski, ale i ze świata, np.: Ukrainy, Jordanii, Meksyku, Hiszpanii, Bułgarii czy Finlandii.

Wawrzyńcowe Hudy

Dolina Danielki

Dolina Danielki jest często wybierana przez rodziców z małymi dziećmi. Trasa nadaje się na spokojny spacer. Rodzice wybierają tylko część znakowanego na czarno szlaku z Ujsół do Chałupy Chemików. Ale szlak wiedzie troszkę dalej. Za schroniskiem turystycznym po około 300 metrach można skręcić w lewo i dalej za znakami czarnymi robi się pętle. Po przejściu przez rzekę docierasz do miejsca, gdzie już byłeś. Skręcasz w prawo i do początku szlaku masz jeszcze 1,5 kilometra spaceru.

Dolina Danielki

Glinka, Soblówka, Złatna – atrakcje i ciekawe miejsca

Co warto zobaczyć w Glince, Soblówce i Złatnej, czyli sąsiednich miejscowościach?

Izba regionalna Gronicek

Izbę znajdziesz w centrum miejscowości Glinka koło Ujsół. Zobaczysz w niej trzy sale ekspozycyjne z bardzo bogatymi zbiorami. Przede wszystkim są to sprzęty i dawne przedmioty wykorzystywane w gospodarstwie domowym, ale także zobaczysz fragmenty tradycyjnych stylizacji w dawnych pomieszczeniach, przeróżne rękodzielnicze dzieła, które izba posiada w swoich zbiorach – tradycyjne koronki, hafty czy kwiaty bibułkowe.

Taką ciekawostką jest, że turysta, który tutaj dociera ma możliwość nauczenia się tkania na czynnym warsztacie tkackim. Oczywiście nie może tutaj zabraknąć stroi ludowych oraz charakterystycznych instrumentów, które na tych terenach się wykorzystuje. Poza samą izbą znajduje się skansen, gdzie zobaczysz maszyny i sprzęty wykorzystywane w pracach polowych w dawnych czasach. Będziesz mógł się przejść też przygotowaną ścieżką edukacyjną, dzięki której poznasz przeznaczenie danego sprzętu rolniczego.

Geopark Glinka

Jest to miejsce szaleństw dla ludzi aktywnych i lubiących adrenalinę, np. zjeżdżając przez 220 metrów nad 30-metrową przepaścią, a dokładnie nad pięknym kąpieliskiem. Ale nie tylko! Są tutaj: ścianka wspinaczkowa, 3 poziomowy park linowy, plac zabaw dla maluchów i przede wszystkim kąpieliska.

Soblówka – Przysiółek Młada Hora

Młada Hora to przysiółek Soblówki leżący na wysokości 873 m n.p.m. Znajduje się tutaj budynek, w którym kiedyś mieściło się schronisko PTT „Chyz u Bacy”. Wiele osób kojarzy to miejsce, może tutaj nocowało, bo do 2011 roku działało i przyjmowało turystów. Oferowano tutaj 30 miejsc noclegowych w pokojach po 2-3 osoby. Dodatkowo dla turystów była przygotowana kuchnia turystyczna, toaleta, ale także łazienka posiadająca umywalkę i prysznic. W przysiółku tym znajduje się bardzo klimatyczna kaplica pw. Świętego Piotra i Pawła. A powstała na pamiątkę uwięzienia Jana Wolnego w Rajczy przez dziedzica Szymońskiego. Prawdopodobna data powstania to 1862 rok. Jest ona niewielka z wieżyczką zakończoną hełmem i iglicą. W niej znajduje się zaledwie 10 ławek. Wykonana jest z drewna i pokryta blachą. Przysiółek Młada Hora jest bardzo dobrym punktem widokowym na pobliski Muńcuł i Rycerzową. Można tutaj dotrzeć z Rycerki, Soblówki, Bendoszki Wielkiej i Rycerzowej.

Stary dwór z 1853 roku w Złatnej

Stary dwór jest zabytkiem, który został wybudowany w 1853 roku. W budynku teraz mieści się leśniczówka. A turysta w okresie wiosennym może zobaczyć w ogrodzie, który otacza to miejsce pięknie kwitnące krokusy i przebiśniegi.

Pozostałości huty szkła w Złatnej

Co tutaj możesz zobaczyć? Pozostałe resztki podmurówki zakładu, w którym kiedyś wytwarzano szkło butelkowe i naczyniowe o kolorze białym i zielonym. Należy pamiętać, że to miejsce założył hrabia Adam Wielkopolski na początku XIX wieku jako hutę szkła. Znajdowało się tutaj kilka pieców komorowych o prymitywnej konstrukcji, które opalano węglem drzewnym. Już pod koniec XIX wieku zawieszono produkcję ze względu na osłabiające się wyniki ekonomiczne przez jego nowych właścicieli – rodzinę Habsburgów.

Pozostałości huty szkła w Złatnej
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.