Węsiory – kamienne kręgi pełne tajemnic. Czy to polskie Stonehenge?
Węsiory to wieś na Kaszubach, w której znajdują się kamienne kręgi. To miejsce przez wielu uważane jest za skupisko wielkiej energii. Jeśli zobaczymy na mapę, to kamienne kręgi w Węsiorach położone są w pobliżu Jeziora Długiego, 20 minut od Kościerzyny i 70 minut od Gdańska. Nie ma tam żadnych godzin otwarcia i biletów wstępu, ponieważ wejście jest darmowe. Cennik znajdziesz tylko na parkingu, za który trzeba zapłacić. Od 1958 roku kamienne kręgi są rezerwatem przyrody.
Kamienne kręgi Węsiory – jak dojechać?
Jeśli jedziesz z Gdańska, to musisz kierować się na Żukowo, Kartuzy, Kaszubski Park Krajobrazowy, a potem już na Złotą Górę i Węsiory. Dojedziesz tam drogą asfaltową, a jakieś 500 metrów przed kręgami znajduje się parking płatny w sezonie. My byliśmy tam 18 lutego. Na miejscu nie spotkaliśmy nikogo. Wydaje nam się, że parking w Węsiorach poza sezonem jest bezpłatny.
- Postój w sezonie kosztuje 10 złotych za samochód osobowy. W pobliżu nie ma innego miejsca parkingowego, więc trzeba zapłacić.
- Współrzędne parkingu: 54.2202, 17.8434.
Jak dojść do kamiennych kręgów w Węsiorach?
Dojście z parkingu zajmuje około 10 minut. To zaledwie 500 metrów. Musisz iść w kierunku zakazu ruchu, a potem po szerokiej drodze. Po kilku chwilach będzie mostek i tam trzeba skręcić w lewo. Trasa nie jest jakaś skomplikowana i nie powinna sprawić nikomu trudności. Prowadzi tamtędy turystyczny szlak zielony.
- Wstęp na teren cmentarzyska jest bezpłatny,
- Nie ma także żadnych godzin otwarcia,
- Przy wejściu na ścieżkę znajduje się punkt gastronomiczny działający w sezonie.
Cmentarzysko powstało w l. 70. i 80. n.e. Odkryto tam między innymi: kręgi kamienne, kurhany ze stelami, groby płaskie, groby szkieletowe. My podobne miejsce odwiedziliśmy w innej części Polski – Kamienne Kręgi w Grzybnicy w województwie zachodniopomorskim.
Cmentarzysko z niezwykłą energią na Kaszubach – polskie Stonehenge
Cmentarzysko w Węsiorach uznawane jest za miejsce ze szczególną energią i mocą. Zwane jest polskim Stonehenge, chociaż ciężko tutaj porównywać wielkość skał z tymi angielskimi.
Dawniej na tych terenach mieszkały ludy z północy – Goci i Gepidzi (chociaż mówi się nawet o przybyszach z kosmosu). Co Goci robili na terenie Polski? Przybywali tutaj z krajów skandynawskich w poszukiwaniu lepszego życia, a na pewno miejsca, gdzie nie będzie długich i surowych zim. Mieszkali na naszym Pomorzu, a później wędrowali dalej na południe. To właśnie ich kamienne kręgi i kurhany możemy oglądać na kaszubskim cmentarzysku.
Zabieranie kamieni z cmentarzyska grozi niebezpieczeństwem
Turyści przybywają z ciekawości, żeby zobaczyć to miejsce na żywo, ale są nawet takie osoby, które specjalnie tam przyjeżdżają, żeby pobrać niezwykłą energię. To miejsce być może skrywa jakąś tajemnicę. Jedno jest pewne. Pod żadnym pozorem nie wolno zabierać stamtąd kamieni, ponieważ Twoje życie może się przez to zmienić. Jedna z historii znajduje się na terenie rezerwatu archeologicznego – wisi na kartce. Warto przeczytać.