Rezerwat Przyrody Beka – wieża widokowa w królestwie ptaków

Rezerwat Przyrody Beka położony jest nad Zotoką Pucką w województwie pomorskim niedaleko Gdyni i Pucka. Beka to dawna osada rybacka znajdująca się w gminie Puck, a rezerwat faunistyczny chroni ssaki, gady, płazy czy ptaki. Na terenie Rezerwatu Beka stoi wieża widokowa, z której rozciągają się piękne widoki. Przygotowane są ścieżki piesze i trasy rowerowe. Na początku znajduje się bezpłatny parking.

Rezerwat Przyrody Beka

Jak dojechać do Rezerwatu Przyrody Beka?

Dojazd z Gdyni do Rezerwatu Beka zajmuje około 30 minut. Droga prowadzi przez Stare Obłuże i Pierwoszyno i Mrzezino. Ostatni odcinek to przejazd ulicą Morską. Na nim trzeba bardzo uważać, ponieważ nie ma tam asfaltu, tylko ubita droga z wielkimi koleinami. Warto tam zwolnić dla dobra samochodu, ale także dla swojego, bo przyroda po drodze wygląda pięknie.

Rezerwat Przyrody Beka

Gdzie zaparkować?

Bezpłatny parking znajduje się na poboczu przy ścieżce do wieży widokowej. Zmieści się tam około 5 samochodów. To mała zatoczka. 

  • Współrzędne parkingu przy Rezerwacie Przyrody Beka: 54.6577, 18.4587.
Rezerwat Przyrody Beka parking

Wieża widokowa w Rezerwacie Beka

Wieża widokowa w Rezerwacie Beka to jedna z atrakcji okolicy. Warto tam dotrzeć, ponieważ widoki są urzekające. Dojście od samochodu zajmuje jakieś 2 minuty. Z wieży mogliśmy oglądać pozostałą część rezerwatu, ale także Zatokę Pucką. W rezerwacie mieszkają liczne ptaki wodne. 

Co ciekawie w pomorskim Rezerwacie Beka, krajobraz zmienia się w zależności od pory roku. Teraz byliśmy w lutym, więc wody sięgały bardzo daleko w głąb lądu, a tereny wokoło były podmokłe.

Wieża widokowa w Rezerwacie Beka
Wieża widokowa w Rezerwacie Beka
przewodnik

Ścieżka piesza i trasa rowerowa po Rezerwacie Przyrody Beka

Tereny podmokłe, które stanowią ogromną część, spowodowały, że nie mogliśmy spokojnie przemaszerować ścieżką turystyczną. W tym przypadku lepszym pomysłem byłby rower. 

  • Rezerwat Beka zamknięty jest od 1 marca do 31 lipca ze względu na ochronę siedlisk lęgowych ptaków. Musisz to uwzględnić, żeby potem na trasie nie wracać. 

Jeśli wybierasz się do rezerwatu, to koniecznie ubierz kalosze. Zabierz także kijki, które ułatwią marsz. Na ścieżce edukacyjnej znajduje się 14 tablic, dzięki którym można bliżej poznać przyrodę samego rezerwatu. Są to między innymi: „solniska nadmorskie”, „rzeka Reda”, „wypas i koszenie”, „ptaki łąk i pastwisk” czy „na brzegu morskim”. Mapa całej ścieżki znajduje się na przykład przy wieży widokowej.

Najlepiej iść w kierunku południowym, w stronę tablicy „rzeka Reda”, bo od wieży widokowej w kierunku zachodnim (do zatoki) tereny są bardzo podmokłe.

Beka mapa
Wieża widokowa w Rezerwacie Beka
rezerwat
pomorskie
rezerwat
pomorskie
pomorskie
pomorskie

Podczas podróży po Polsce warto zobaczyć: Zamek Krzyżacki w Bytowie, Kaszubski Park Krajobrazowy i Kartuzy.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.