Zamek Krzyżacki w Bytowie – Muzeum Zachodniokaszubskie

Wybierając się na wakacje lub choćby weekendowy urlop na Kaszuby, warto zahaczyć o Bytów. Jest to niewielkie miasto położone między Kościerzyną a Słupskiem w województwie pomorskim, największą atrakcję stanowi tam Zamek Krzyżacki.

My pojechaliśmy tam podczas zwiedzania województwa pomorskiego, jednak akurat w niedzielę było zamknięte. Chociaż była informacja, że powinno być czynne. Obeszliśmy się smakiem, ale i tak pokażemy Wam, jak wygląda z zewnątrz.

Zamek Krzyżacki w Bytowie - Muzem Zachodniokaszubskie

Miasto Bytów – województwo pomorskie

Atrakcje okolicznych terenów to jeziora – wszak jest to Pojezierze Bytowskie. Znajdziemy tu więc piękny akwen Jeleń, a oprócz niego rzeki Boruja i Bytowa. Piękno nieskażonej przyrody, gęste lasy pełne darów natury oraz rozległe łąki z dzikim ptactwem – oto walory przyciągające rok po roku całe rzesze turystów.

Miasto Bytów znane jest ze swoich atrakcji turystyczno-wypoczynkowych. Ta bardzo stara miejscowość była wspominana już w XII wieku przez słynnego Galla Anonima. Przybywający na Kaszuby podróżni chętnie zatrzymują się tu przede wszystkim z uwagi na gotycki zamek wybudowany przez Krzyżaków w XIV wieku.

Zamek Krzyżacki w Bytowie - Muzem Zachodniokaszubskie

Zamek Krzyżacki w Bytowie

Powstał tutaj urząd prokuratorski, na ziemiach wykupionych przez zakon. W 1346 roku osadzie nadano prawa miejskie. Położone w południowo-wschodniej części miasta wzniesienie okazało się bardzo dogodnym miejscem dla powstania warownej fortyfikacji, której celem była obrona zachodnich rubieży państwa zakonu krzyżackiego.

W roku 1410 Władysław Jagiełło zajął warownię, jednak została ona zwrócona Krzyżakom na mocy traktatu pokojowego zwanego I pokojem toruńskim.

Przez wieki zamek doświadczał licznych zniszczeń na skutek działań wojennych. Pierwsze prace konserwatorskie przeprowadzono tuż przed wybuchem II wojny światowej. W roku 1945 NKWD utworzyło tu więzienie, zwane obozem przejściowym.

Kolejne prace przeprowadzane w drugiej połowie XX wieku doprowadziły do ostatecznego wyglądu twierdzy i rozmieszczenia w poszczególnych jej częściach: muzeum (Dom Zakonny), hotelu z restauracją (w Domu Książęcym) jak również pokaźnej biblioteki w Domu Wdów.

Zamek Krzyżacki w Bytowie - Muzem Zachodniokaszubskie

Jak wygląda warownia?

Zamek powstał na planie prostokąta, a w trzech jego narożnikach wybudowano trzy okrągłe baszty – Polna, Różana oraz Młyńska. W miejscu czwartego z kolei znajduje się kwadratowa wieża zwana Prochową.

Na stałe w zamku mieszkało od kilku do kilkunastu rycerzy wraz z giermkami. Najwcześniej wybudowaną częścią zamku jest tak zwany Dom Zakonny, w którym obecnie mieści się siedziba Muzeum Zachodniokaszubskiego.

W okresie średniowiecza była tu kaplica, refektarz oraz mieszkanie prokuratora. Najwyższe piętro budynku zajmowały magazyny.

Zamek Krzyżacki w Bytowie - Muzem Zachodniokaszubskie

Funkcja Zamku w Bytowie

Przez lata ta warowna twierdza pełniła rozmaite funkcje – była granicznym zamkiem, siedzibą krzyżackiej administracji, miejscem postoju dla zmierzających do Malborka rycerzy i posłańców, więzieniem czy urzędem skarbowym. Wejścia bronił mur, a także przedzamcze, system fos oraz most zwodzony. Zamek przystosowany był do użycia broni palnej, co stanowiło novum w zakresie obronności w tamtych czasach.

Zamek Krzyżacki w Bytowie - Muzem Zachodniokaszubskie
przewodnik
Zamek Krzyżacki w Bytowie - Muzem Zachodniokaszubskie
Zamek Krzyżacki w Bytowie - Muzem Zachodniokaszubskie

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie

Muzeum Zachodniokaszubskie gromadzi oraz eksponuje zbiory nawiązujące do bogactwa kulturowego tych ziem (oddział etnograficzny), a także historii państwa krzyżackiego.

Znajdziemy tu wiele eksponatów prezentujących tradycyjne zajęcia ludności wiejskiej, pokaźną kolekcję dotyczącą życia religijnego, a także uprawianego przez bytowian myślistwa, zbieractwa, rybołówstwa i pszczelarstwa oraz ludowych wytworów artystycznych.

W muzeum organizowane są liczne wystawy sztuki ludowej, jak również dotyczące życia zakonników oraz prowadzonych przez nich wojen. Podczas zwiedzania warto udać się na mury zamkowe, skąd rozpościera się przepiękny widok na okolice Bytowa.

Na zamku organizowanych jest wiele imprez, ściągających turystów nie tylko z okolicy, ale i z całej Polski. Są to między innymi Dni Bytowa, turnieje rycerskie, inscenizacja wymarszu wojsk na bitwę pod Grunwaldem, a także organizowane co miesiąc koncerty „Muzyka na zamku”. Często organizowane są lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży, przybliżających zarówno historię zakonu krzyżackiego, jak i tradycyjną kulturę ludową tutejszych mieszkańców. Atrakcji tutaj nie brakuje!

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie

Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu do zamku

  • Poniedziałek: 10.00 – 16.00, wstęp wolny na ekspozycje stałe,
  • Wtorek-Piątek: 10.00 – 16.00,
  • Sobota-Niedziela: 10.00 – 16.00.

Bilet normalny kosztuje 15 złotych a ulgowy 10.

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie

Hotel w Zamku w Bytowie

Hotel mieszczący się na zamku w dawnym Domu Książęcym to świetne miejsce dla wszystkich tych, którzy chcieliby spędzić w Bytowie nieco więcej czasu. Trzydzieści elegancko i wygodnie urządzonych pokoi hotelowych rozmieszczonych jest na pierwszym, drugim i trzecim piętrze zamku. Dla smakoszy restauracja zamkowa przygotowuje niezwykle wyrafinowane dania, które z pewnością przypadną do gustu gościom hotelowym i przybyłym na zamek turystom.

Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie
Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie

Samochodowa trasa – Szlak Zamków Gotyckich

Zamek w Bytowie znajduje się przy znanej trasie Zamków Gotyckich, która wiedzie przez dwanaście miejscowości Kaszub, Powiśla, Warmii i Mazur. Bytów położony jest 55 km na południowy wschód od Słupska, oraz 54 km na południowy zachód od Lęborka. Pozostałe warownie na Szlaki Zamków Gotyckich.

  • Zamek krzyżacki w Bytowie,
  • Zamek krzyżacki w Malborku,
  • Zamek krzyżacki w Sztumie,
  • Zamek Kapituły Pomezańskiej w Kwidzynie,
  • Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie,
  • Zamek krzyżacki w Nidzicy,
  • Zamek krzyżacki w Ostródzie,
  • Ruiny zamku Biskupów Pomezańskich w Prabutach,
  • Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim,
  • Zamek krzyżacki w Kętrzynie,
  • Zamek krzyżacki w Rynie,
  • Zamek krzyżacki w Gniewie,
  • Zamek krzyżacki w Nowem nad Wisłą,
  • Zamek krzyżacki w Człuchowie.

Podczas zwiedzania Polski warto jeszcze zobaczyć: Wdzydzki Park Krajobrazowy, Zatorland i Tczew.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.