Wdzydzki Park Krajobrazowy – atrakcje, trasy i szlaki turystyczne

Wdzydzki Park Krajobrazowy znajduje się w południowej części Kaszub w województwie pomorskim i stanowi jego sekretną część.

Wyjątkowe jest tam dosłownie wszystko – od tradycyjnych zabudowań poprzez dziewicze lasy i jeziora. Tereny coraz chętniej są odwiedzane przez turystów, choć nadal nie wszystkie zostały odkryte. Co ciekawe charakterystyczna dla tego parku jest liczba zaludnienia. Nie ma tutaj miast, znajdują się jedynie wsie.

Polecamy także w okolicy zobaczyć:

Wdzydzki Park Krajobrazowy - atrakcje, trasy i szlaki turystyczne

Wdzydzki Park Krajobrazowy – MAPA

Gdzie znaleźć mapę Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego? Najlepiej pojechać do jakiejś informacji turystycznej np. w Kościerzynie. Tam na miejscu można kupić mapę papierową wydawnictwa CartoMedia. Jest to mapa w skali 1:25 000. My właśnie z niej korzystaliśmy. Zaznaczone są tam ścieżki, atrakcje oraz plan Kościerzyny.

Poniżej zaznaczyłem jeszcze wszystkie miejsca na mapie Google.

Wdzydzki Park Krajobrazowy - atrakcje, trasy i szlaki turystyczne

Serce Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego – Krzyż Jezior Wdzydzkich

Sercem tego parku krajobrazowego są cztery jeziora stanowiące Krzyż Jezior Wdzydzkich. Są to akweny: Gołuń, Radolne, Wdzydze i Jelenie. Na tych jeziorach znajduje się łącznie 10 chronionych wysp. To raj dla miłośników sportów wodnych. Można tutaj popływać kajakiem, łódką czy jeśli ktoś posiada, to nawet jachtem. Widoki są niezapomniane.

Dlaczego warto odwiedzić to magiczne miejsce?

Wdzydzki Park Krajobrazowy jest idealnym miejscem, aby uciec od codziennego zgiełku i zanurzyć się w ciszę lasu i lekki pomruk wody. Natura pozwala docenić nawet drobiazgi, które posiadamy, a spacery nauczyć cierpliwości i pokory.

Wdzydzki Park Krajobrazowy – atrakcje i miejsca, które warto zobaczyć

Wdzydzki Park Krajobrazowy to nie tylko natura, ale również ciekawe zabudowania. To spodoba się miłośnikom architektury, a jest co podziwiać. Z wartych uwagi jest na przykład Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich. Jest to najstarszy skansen na ziemiach polskich.

Założyciele tego muzeum na świeżym powietrzu, chcieli zachować dla przyszłych pokoleń kaszubskie dziedzictwo i im się to udało. Historia jest bardzo ważna, nie należy o niej zapominać. Co ciekawe grób założycieli znajduje się na uboczu tego kompleksu. Co do samego skansenu, to znajduje się tam ponad 30 budowli pochodzących z regionów Borów Tucholskich, Kociewia oraz Kaszub. Do niektórych domów można wejść i na własne oczy przekonać się jak wyglądała kiedyś codzienność Kaszubów. Będąc tam warto spróbować tradycyjnych racuszków.

Wdzydzki Park Krajobrazowy - atrakcje, trasy i szlaki turystyczne

Wieża widokowa we Wdzydzach Kiszewskich

Pozostając we Wdzydzach Kiszewskich warto udać się na wieżę widokową. Z najwyższego tarasu można podziwiać widok na Krzyż Jezior Wdzydzkich. Na wieży znajdują się trzy platformy widokowe, odpowiednio na 10,20 oraz 30 metrach. Wejście na wieżę jest płatne, ale warte swojej ceny.

atrakcje wdzydze

Niewielka i zabytkowa wieś Juszki

Do najbardziej urokliwych miejsc na Kaszubach można zaliczyć niewielką wieś Juszki, tuż przy jeziorze Mielistym. To, co ją wyróżnia to zabudowa. Nadal znajdują się tutaj domy z dachami pokrytymi trzciną. Co ciekawe nawet te nowsze budynki stylem przypominają te stare. Dzięki temu wieś ma swój specyficzny urok.

Wartym uwagi jest dom sołtysa, gdzie można się dowiedzieć więcej o tej wsi. Sam sołtys do tego zachęca. Wieś nie jest duża i właściwie wystarczy tylko pół godziny na zwiedzenie jej łącznie z jeziorem. Jeśli komuś jest za krótko i za mało to może się udać na dłuższy spacer żółtym szlakiem, który prowadzi przez leśne tereny i wraca do Juszek.

Trasy piesze i szlaki rowerowe

W tym parku, wytyczonych jest kilkadziesiąt kilometrów pieszych szlaków i kilkaset kilometrów tras rowerowych. Szczęściarze podczas tych wypraw mogą spotkać sarny, jelenie bądź inne zwierzęta zamieszkujące te rejony. Jeżeli ktoś chciałby się dowiedzieć więcej o faunie i florze, to może te informacje uzyskać z przydrożnych tablic informacyjnych, które na trasach są licznie umieszczone.

Ścieżka przyrodnicza „We Wdzydzach”

W parku na miłośników pieszych wycieczek czeka kilka ścieżek przyrodniczych. Na północ od Wdzydz Kiszewskich biegnie ścieżka „We Wdzydzach” licząca sobie 4 kilometry. Po drodze można zobaczyć jeziora Jelenie oraz Niedźwiadek.

Przyrodniczy szlak pieszy „W Juszkach”

Kolejna 5-kilometrowa ścieżka nosi nazwę „W Juszkach” i prowadzi nas w okolicy czterech jezior: Długiego, Głęboczka, Wielkiego Oczka i Mielistego. Szlak znakowany jest na żółto.

Ścieżka „Szlakiem Pięciu Jezior”

Ścieżka ?Szlakiem Pięciu Jezior” liczy 6 kilometrów. Rozpoczyna się i kończy w miejscowości Wąglikowice. Tu również zobaczymy po drodze jeziora, takie jak: Kramsko Małe, Kramsko Duże, Białe, Miałe i Kocie. Na rzece Dębrznica można podziwiać tamę utworzoną przez bobry. Szlak znakowany jest na czerwono.

Ścieżka „Wokół jeziora Schodno”

Trasa mająca 8 kilometrów to ścieżka „Wokół jeziora Schodno”. Częściowo obejmuje ona obszar rezerwatu przyrody „Dolina Wdy i Trzebiocha”. Na brzegu jeziora znajduje się platforma widokowa, a z niej można podziwiać ptaki w ich naturalnym środowisku. Szlak znakowany jest na czarno.

Ścieżka „Życie lasu wokół remizy”

Przedostatnia 3-kilometrowa ścieżka zwana „Życie lasu wokół remizy” stanowi głównie bazę edukacyjną dla dzieci i młodzieży z pobliskiej szkoły, co nie oznacza, że nie warto się tam wybrać. Trasa oznaczona jest strzałkami.

Ścieżka „Wokół jeziora Rzuno”

Ostatnia ścieżka „Wokół jeziora Rzuno” mieści się w gminie Dziemiany i liczy sobie 3 kilometry. Znajduje się tam niezwykle malowniczy widok na czyste jezioro. Szlak znakowany jest na żółto.

atrakcje wdzydze
przewodnik

Kościół świętego Judy Tadeusza w Lizakach

Miłośników architektury na pewno zainteresuje zabytkowy kościół św. Judy Tadeusza znajdujący się w Lizakach. Jest to perełka leżąca pośrodku lasu. Wcześniej znajdował się we wsi Tyłowo, ale po tym jak podjęto decyzję o jego rozbiórce został przeniesiony. Dzięki nowym właścicielom dzisiaj można nadal go podziwiać. Warte uwagi są drzwi z drewna, na których wyrzeźbiono symbole apostołów. Po obejrzeniu kościoła warto też wybrać się na spacer wzdłuż jeziora Wałachy.

Wdzydzki Park Krajobrazowy to niezwykle ciekawy teren przyrodniczy, do którego każdy powinien się udać chociaż raz w żuciu. Nie ma chyba osoby, które nie zachwyciłoby to piękno natury.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.