Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. W nim poznaliśmy historię Mazurka Dąbrowskiego

Muzeum Hymnu Narodowego znajduje się w Będominie w województwie pomorskim niedaleko Kościerzyny. Jest to jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Mogliśmy tam poznać historię hymnu polskiego, od pierwszej po ostatnią wersję. Odwiedziliśmy to miejsce podczas naszej wizyty na Kaszubach.

  • Muzeum w Będominie powstało w 1978 roku,
  • W 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego stał się hymnem narodowym,
  • Hymn Polski – Mazurek Dąbrowskiego powstał we Włoszech w miejscowości Reggio Emilia.
  • Czas zwiedzania Muzeum Hymnu, to około 45 minut.

Jak dojechać?

Muzeum Hymnu Narodowego znajduje się 10 kilometrów od Kościerzyny. Musisz jechać na wschód przez Nowy Klincz i Zielenin. Po drodze zobaczysz znak, aby skręcić w lewo do Będomina. Za kilka minut dojedziesz do bramy głównej. Dojazd z Gdańska zajmuje około 60 minut. Najlepiej wyznaczyć sobie dojazd w nawigacji.

  • Bezpłatny parking znajduje się tuż przy muzeum. Współrzędne postoju: 54.1295, 18.1199.

Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu do Muzeum Hymnu

Muzeum w Będominie czynne jest cały rok. Zamknięte jest tylko w poniedziałki.

  •  od wtorku do soboty otwarte jest od 9:00 do 16:00,
  •  w niedzielę i święta otwarte jest od 10:00 do 16:00,
  •  warto przyjechać tam w sobotę, ponieważ wejście jest darmowe.

Bilet normalny kosztuje 7 zł, a ulgowy 3. Kasa znajduje się tuż po wejściu do obiektu. Można kupić tam także przewodniki oraz różne pamiątki.

Jakie zbiory gromadzi Muzeum Hymnu Narodowego? – najważniejsze eksponaty

Kupiliśmy bilety wstępu, podbiliśmy pieczątkę do książeczki i rozpoczęliśmy zwiedzanie. Mieliśmy przed sobą kilka sal z różnymi eksponatami. Mogliśmy poznać dzieje Józefa Wybickiego oraz losy Mazurka Dąbrowskiego, zobaczyć żołnierza Legionów Polskich we Włoszech, czy gramofon miniaturowy. Tak w ogóle muzeum znajduje się w dworku należącym w XVIII wieku do rodziny Wybickich. 

Obejrzeliśmy eksponaty gromadzone po Józefie Wybickim – twórcy hymnu polskiego. Były dokumenty dotyczące naszego hymnu, różne wyposażenie dworu, obrazy, bronie, biżuterie, medale pamiątkowe, a nawet dzieła literackie. Najważniejszymi eksponatami w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie są muzykalia patriotyczne, czyli śpiewniki, nuty polskich pieśni, pozytywki z mazurkiem Dąbrowskiego, czy płyty gramofonowe. Muzeum gromadzi różne zbiory i każdy Polak, przynajmniej raz w życiu powinien tam przyjechać.

Oprócz wystaw stałych, są organizowane także wystawy czasowe. Jest to jedyne na świecie Muzeum Hymnu Narodowego. Na koniec sprawdź także najciekawsze atrakcje turystyczne Gdańska oraz Gdyni.

przewodnik
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.