Kościerzyna – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Kościerzyna to miasto leżące w województwie pomorskim, 60 kilometrów od Gdańska. Odwiedziliśmy je przy okazji pobytu w północnej części Polski. Odwiedziny Kościerzyny obfitą w wiele atrakcji turystycznych nawet i dla dzieci. Przygotowaliśmy mini przewodnik atrakcji w samym mieście, ale również polecamy kilka propozycji w okolicy.

Rynek w Kościerzynie

Miejski Rynek to wyjątkowe miejsce w kaszubskim miasteczku. Układ urbanistyczny tego miejsca pochodzi z XIV wieku. Jednak zabudowania wokół są o wiele młodsze. Niestety przez to, że w mieście nie raz były pożary, to budynki są z XVIII i XIX wieku. Interesuje Cię, gdzie znajduje się ratusz? Odpowiedź nie jest oczywista. W ratuszu mieści się obecnie Muzeum Akordeonu i Muzeum Ziemi Kościerskiej. Na miejskim rynku najczęściej możesz zobaczyć ludzi spotykających się, a dzieci to miłośnicy znajdującej się tutaj fontanny. W letnie dni posłuchasz na rynku muzyki na żywo. Miejsce to tętni życiem.

Herb Kościerzyny – niedźwiedź pod dębem

W wielu miejscach podczas noclegu oraz zwiedzania i całego pobytu w Kościerzynie przykuje Twój wzrok herb miasta. Jest on dość prosty. Składa się z dwóch kolorów: czarnego i zielonego. A w herbie miasta zobaczysz kroczącego niedźwiedzia po zielonej murawie, który znajduje się pod drzewem dębowym. Na drzewie dębowym znajduje się 5 liści. Trzy idealnie prosto do góry, a zewnętrzne są ukierunkowane na prawo i lewo. Liść dębowy znajdujący się po lewej w lewo, a ten znajdujący się po prawej w prawo. Pewnie zastanawiasz się skąd taki herb? A związany jest on z legendą. Ponoć jeden z mieszkańców miasta miał zabić niedźwiedzia pod drzewem dębowym.

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie to zdecydowanie atrakcja dla dzieci jak i dla dorosłych. Dzieci od najmłodszych lat interesują się pociągami, zwłaszcza jak oglądają w telewizji bajki czy są im czytane książki o tej tematyce. Muzeum Kolejnictwa to ciekawy skansen z parowozami, gdzie pierwszy raz weszliśmy do parowozowni. Nigdzie w Polsce nie spotkaliśmy się z przygotowanym takim pomieszczeniem. A na terenie muzeum zobaczysz liczną ekspozycję wagonów i lokomotyw. Odwiedzając to miejsce, będziesz mieć możliwość wejścia do kilku z nich.

Muzeum Akordeonu w Kościerzynie

Muzeum Akordeonu w Kościerzynie to atrakcja turystyczna, która na pewno zachęci osoby interesujące się muzyką. To tutaj w sercu Kaszub odwiedzający mogą posłuchać dźwięków wydobywających się z akordeonu. W muzeum tym spotkasz się z eksponatami pochodzącymi z innych krajów. Niektóre mają nawet więcej niż 100 lat. Kolekcja należy do Pawła Nowaka.

Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie

Muzeum Ziemi Kościerskiej to atrakcja, którą warto odwiedzić będąc na tych ziemiach. To tutaj dowiesz się wielu informacji z dziejów tego terenu. Zobaczysz wykopaliska archeologiczne. Będziesz mógł zwiedzać duże muzeum, które znajduje się na pierwszym piętrze, ale również w podziemiach. Na turystę czekają tutaj wystawy historyczne, ale również etnograficzne.

przewodnik

Stegna Stolemów – kościerska gra miejska

Stegna Stolemów to idealna propozycja atrakcji turystycznej dla dzieci wraz z dorosłymi. Dzięki miejskiej grze razem poznacie miasto. Będziecie bazować na postaciach stolemów, którzy byli kaszubskimi olbrzymami. Będziecie ich szukać po mieście. Oczywiście nie będzie tak łatwo. Zamiast olbrzymów musicie szukać ich miniaturki. A w nagrodę, kiedy dotrzecie razem do ostatniego stolema w Muzeum Kolejnictwa będziecie mogli odebrać nagrodę. Podczas tej gry warto mieć jej arkusz, który możecie pobrać w Informacji Turystycznej przy Rynku lub w formie PDF z Internetu. Czas gry to około 2 do 2,5 godzin.

Pomnik Remusa

Pomnik Remusa znajdziesz na miejskim rynku blisko fontanny. Pomnik został bardzo starannie wykonany. Zobaczysz samego Remusa siedzącego na drewniano – metalowym wózku do przewożenia, a także książki, walizki i różaniec. Przy nim leżą ściągnięte buty, a on jest boso.

Kościół farny Św. Trójcy w Kościerzynie

Kościół farny Św. Trójcy w Kościerzynie jest najstarszym w tym mieście. Został powołany w 1210 roku. Znajduje się przy Placu Jana Pawła II. Byliśmy na niedzielnej Mszy Świętej, która była bardzo wcześnie rano. Jest zbudowany z czerwonej cegły, a barokowe wnętrze zachwyca. Jest to klimatyczny kościół, gdzie warto na chwile przystanąć. We wnętrzu zobaczysz cudowny obraz, który słynie z łask.

Plac Jana Pawła II z drogą różańcową

Plac Jana Pawła II przyciąga mieszkańców oraz turystów. Otwarty jest według godzin sezonowych. W okresie letnim można tutaj przebywać dłużej, bo od 6:00 do 22:00. Natomiast w okresie zimowym krócej, bo w godzinach od 8:00 do 18:00.

Jest to plac, który znajduje się w obok kościoła Świętej Trójcy. Ten plac zyskał imię Jana Pawła II w dniu 28.04.1999 roku. Na placu znajduje się pomnik siedzącego naszego rodaka Świętego Jana Pawła II. Nad nim powiewają trzy flagi: polska, watykańska i papieska. Dalej znajduje się ołtarz z obrazem Matki Bożej.

Przy nim stoi wysoki krzyż, a przed nim kilkanaście ławek. Tutaj stało się tradycją, że co miesiąc odprawiane są msze w języku kaszubskim. Wokół chodnika znajdują się tablice z tajemnicami różańcowymi. A latem co środę odbywają się nabożeństwa różańcowe o dość później porze, bo o 21:00. Kto ma wówczas ochotę i czas to pojawia się i gromadnie odprawia modlitwy na cześć Maryi. Nie wolno wprowadzać tutaj psów, palić papierosów, jeździć na rowerze i na nartach, a także spożywać jedzenia.

Nocleg w Kościerzynie i jakie atrakcje w okolicy?

Jeśli masz nocleg w Kościerzynie i chcesz poznać atrakcje w okolicy, to wystarczy otworzyć mapę i na niej zobaczysz mnóstwo propozycji. W zależności co Cię interesuje na pewno dobierzesz sobie atrakcje na kilka dni.

Mogą być to propozycje związane z jeziorami, których w niedalekiej odległości od Kościerzyny jest dużo, np.: Jezioro Wierzysko, Osuszyno, Sudomie, Dobrogoszcz, Garczyn. Warto również zobaczyć Skansen we Wdzydzach Kiszewskich. Z atrakcji muzealnych polecamy zajrzeć do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Należy pamiętać, że na północny – wschód od Kościerzyny znajduje się Wieżyca, czyli najwyższy szczyt województwa pomorskiego w Koronie Polski. Jeśli jesteś maniakiem wędrówek leśnych to zachwyci Cię informacja, że Kościerzyna znajduje się przy Borach Tucholskich, czyli jednym z największych kompleksów borów sosnowych w naszym kraju.

Blisko znajduje się Wdzydzki Parku Krajobrazowy. Na północ znajduje się Kaszubski Park Krajobrazowy. W odległości do 50 minut znajduje się Park Narodowy Bory Tucholskie. A czy znasz legendę związaną z Kamiennymi Kręgami w Węsiorach?

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.