Szlak Trzech Pogórzy – 132,8 km z Dynowa do Siedlisk
Szlak Trzech Pogórzy to szlak długodystansowy mierzący 132,8 km. To najdłuższy znakowany szlak po polskich pogórzach. Ostatnio wpadł nam do głowy podczas planowania kolejnych podróży. Trasa jest mało popularna, jednak pozwala bliżej poznać tereny Pogórza Dynowskiego, Strzyżowskiego oraz Ciężkowickiego. Za przejście trasy przysługuje specjalna odznaka.
Początek i koniec szlaku
Szlak Trzech Pogórzy rozpoczyna się w Dynowie, a kończy w Siedliskach. Dynów położony jest 39 kilometrów od Rzeszowa, natomiast Siedliska leżą kilkanaście minut drogi od Tarnowa. Oczywiście trasę możesz przejść w odwrotnym kierunku, jednak więcej osób startuje właśnie z Dynowa.
Dojazd do Dynowa
Dojazd na początek szlaku nie będzie większym problemem, ponieważ trzeba się dostać do Rzeszowa, a stamtąd z dworca co kilkanaście minut kursują autobusy do Dynowa. Dojazd zajmuje 1 godzinę. Przez Dynów przechodzi również niebieski szlak turystyczny – Główny Szlak Karpacki mierzący 429 kilometrów.
Mapa Szlaku Trzech Pogórzy
Na mapie turystycznej można zobaczyć przebieg szlaku. Trasa znakowana jest kolorem żółtym. Czas przejścia to około 39 godzin. Na trasie jest 3380 metrów podejścia.
Etapy przejścia i noclegi na trasie
Mniej więcej rozplanowaliśmy sobie etapy przejścia. Uzależnione są one od noclegów na trasie, a z tymi jest mały problem. Najlepiej mieć ze sobą namiot, ponieważ wtedy w każdym miejscu możemy zostać na noc. Jeśli chcemy nocować w kwaterach, to można tak podzielić trasę.
- Etap 1: Dynów – Wyżne, 37 kilometrów (nocleg Zajazd Magyar),
- Etap 2: Wyżne – Gogołów, 43 kilometry (nocleg Magdalena Malikowska),
- Etap 3: Gogołów – Kołaczyce, 12 kilometrów (nocleg – kilka do wyboru),
- Etap 4: Kołaczyce – Siedliska, 41 kilometrów.
- Ostatni etap można podzielić na 2 z noclegiem w bacówce przy wieży widokowej na Brzance. Wtedy w etapie 5 będzie do przejścia 9 kilometrów.
Co jest na szlaku?
Najwyższym punktem na Szlaku Trzech Pogórzy jest Liwocz. To najwyższe wzniesienie Pogórza Ciężkowickiego. Po drodze można trafić do Rezerwatu Wilcze, obejrzeć pogórzańskie krajobrazy, odwiedzić Wielopole Skrzyńskie, odpocząć przy skale Dudniacz, zdobyć Bardo – najwyższy szczyt Pogórza Strzyżowskiego, zobaczyć drewniany dom w Kołaczycach, wejść na wieżę widokową na Liwoczu czy wędrować pasmem Brzanki.
Być może uda nam się kiedyś trafić na ten długodystansowy szlak i przygotujemy opis przejścia.