Barlinek – atrakcje turystyczne w stolicy nordic walking. Wizyta u Królowej Puszczy Barlineckiej

Barlinek to miasto położone w województwie zachodniopomorskim, które poszczycić może się pięknym jeziorem oraz wieloma atrakcjami, które każdego roku czekają na turystów. Sprawdzi się jako miejsce weekendowego wypoczynku, dostarczy możliwości aktywnego spędzenia czasu nie tylko w okresie letnich wakacji. Barlinek uważany jest także za europejską stolicę nordic walking.

Barlinek - atrakcje turystyczne

Kilka informacji o miejscowości

Barlinek leży na skraju rozległej Puszczy Barlineckiej na Pomorzu Zachodnim. Obszary, na których jest położony, należały dawniej do państwa Piastów, a następnie znalazły się pod władaniem książąt wielkopolskich. Prawa miejskie uzyskał w 1278 roku.

Miasto położone jest wśród jezior, wyniosłości terenów oraz lasów, co sprawia, że przyciąga do siebie zarówno miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu, wędkarzy, fanów dwóch kółek, jak również chętnych na chodzenie wśród drzew w poszukiwaniu grzybów. Będąc w Barlinku, jest się tym samym na terenie Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego. Można skorzystać z wytyczonych ścieżek edukacyjnych i dowiedzieć się czegoś więcej o przyrodzie na tym obszarze.

Barlinek - atrakcje turystyczne

Atrakcje dla dużych i małych

Barlinek to nie tylko atrakcje przyrody, to także możliwość przeniesienia się w czasie, gdyż miasto zachowało wiele obiektów z czasów średniowiecznych i późniejszych. Główne atrakcje turystyczne miasta to między innymi:

Młyn Papiernia

Młyn Papiernia to obiekt, który na początku XVIII wieku był manufakturą produkującą papier. Jego budowa rozpoczęła się w 1733 roku, a młyn przez 94 lata należał do rodziny Meisnerów. W swojej historii wielokrotnie był zamykany. Przeznaczono go nawet do rozbiórki, która jednak nie miała miejsca. Po licznych perturbacjach od 1994 roku budynki obiektu znajdują się pod opieką Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn Papiernia”. Obecnie jest to znany ośrodek kulturalny, gdzie poza tradycyjnym wyposażeniem młyna oglądać można mnóstwo zabytkowych przedmiotów.

  • Zwiedzanie możliwe jest w weekendy od maja do września w godzinach 12:00 – 18:00 po uprzednim kontakcie telefonicznym.

Jezioro Barlineckie

Jezioro Barlineckie to największe jezioro w okolicy o powierzchni około 260 hektarów. To główna atrakcja miasta, która co roku przyciąga tu kuracjuszy, jak i chętnych na skorzystanie z oferty kempingowej. W okolicach Jeziora Barlineckiego istnieje możliwość uprawiania nordic walkingu.

Dla spragnionych mocniejszych wyzwań istnieje możliwość ulokowania się na polu kempingowym i spania praktycznie pod gołym niebem. Istnieje możliwość wypożyczenia w ośrodkach sprzętu wędkarskiego, by w ten sposób spędzić czas. Lasy wokół tego zbiornika oferują zaś wiele gatunków grzybów dla spragnionych ich zbierania. Nad jeziorem można zobaczyć prawie 12-metrowe kijki do nordic walking.

Jezioro Chmielowe

Jezioro Chmielowe znajduje się w rozwidleniu dróg do Pełczyc i Żydowa. Choć małe, jest przy tym bardzo głębokie. Tuż obok niego znajduje się lipa i leżący przy niej głaz Rusałka, które to wyznaczają 53 stopień szerokości geograficznej.

Dni Barlinka „Barlineckie Świętojanki”

Dni Barlinka „Barlineckie Świętojanki” ta coroczna impreza będąca chlubą miasta przypada na czerwcowe dni, a podczas niej wybierana jest Królowa Puszczy Barlineckiej.

Muzeum regionalne w Domu Gutenberga

Muzeum regionalne w Domu Gutenberga utrzymane w przedwojennym klimacie, przyciąga do siebie turystów za sprawą makiety i dioramy stacji kolejowej oraz reprodukcjami starych pocztówek, które nawiązują do historii miasta. W muzeum znaleźć też można prawdziwy skarb – najmniejsze na świecie, bo mające zaledwie 17,5 mm długości kijki do nordic walking wykonane ze złota.

Poza tym do dyspozycji jest unikatowa kompozycja poświęcona Emanuelowi Laskerowi, który 27 lat piastował tytuł Mistrza Świata w szachach. Dla miłośników szachów organizowane są spotkania z ciekawymi ludźmi, muzeum jest też odpowiedzialne za plenery ceramiczno-malarskie.

Rejs statkiem w Barlinku

Rejs statkiem po Jeziorze Barlineckim to inna, poza spacerowaniem, możliwość obcowania z przyrodą w tym urokliwym miejscu. Rejs trwa około 1,5 godziny, odbywa się on statkiem z napędem elektrycznym, a podczas niego można wysłuchać opowieści przewodnika, który jest również kapitanem statku.

Pracownia Ceramiki Unikatowej

Pracownia Ceramiki Unikatowej to miejsce idealne dla osób o artystycznym zacięciu, które chcą spróbować swoich możliwości. Pracownia organizuje warsztaty, podczas których każdy może ulepić własną pamiątkę z Barlinka lub też kupić gadżety wykonane na zamówienie.

Trasy nordic walking

W Barlinku wytyczono ponad 50 kilometrów tras nordic walking o różnym stopniu trudności. Na początku najlepiej pójść do Informacji Turystycznej, żeby zabrać sobie mapy tras.

  1. Do punktu widokowego nad Jeziorem Barlineckim – mierzy około 4,4 km i znakowana jest na zielono (trasa łatwa).
  2. Trzy Jeziora Uklejowe, Stycko i Barlineckie – mierzy około 3,7 km i znakowana jest na czerwono (trasa średnio-trudna),
  3. Leśna przygoda do Krzynki – mierzy około 6,8 km i znakowana jest na czerwono (trasa średnio-trudna),
  4. Do źródeł rzeki Płoni – mierzy około 5,8 km i znakowana jest czerwono (trasa średnio-trudna),
  5. Krajobraz Puszczy Barlineckiej do Płonna – mierzy około 13,6 km długości i znakowana jest na czarno (trasa trudna),
  6. Kraina buków, dębów i sosen – mierzy około 10,4 km i znakowana jest na czarno (trasa trudna).

Szlak Murów Miejskich

Zwiedzając Barlinek warto wybrać się na wędrówkę Szlakiem Murów Miejskich, prowadzącym po mieście. Na trasie możesz zobaczyć 11 ciekawych punktów. Na początku jest plan szlaku, a później: Mała Furta Wodna, mury obronne, Młyn Toytego, Brama Młyńska, poza murami, ulica przymurna, baszta obronna, Psia Furta, Brama Myśliborska, Wielka Furta Wodna.

Szlak Przygody nad Jeziorem Barlineckim – atrakcje turystyczne dla dzieci

Szlak Przygody nad Jeziorem Barlineckim to łatwa trasa mierząca 11 kilometrów. Związana jest z baśnią o Królowej Puszczy Barlineckiej. Dzieci będą zachwycone modelami zwierząt, małymi skrzatami oraz oczywiście samą królową. Na trasie ustawione są tablice informacyjne, pomosty oraz punkty widokowe.

Barlinek - atrakcje turystyczne
Barlinek - atrakcje turystyczne
Bogini
przewodnik
Jezioro Barlineckie
Jezioro Barlineckie
Jezioro Barlineckie
Jezioro Barlineckie
Jezioro Barlineckie
Trasy Nordic Walking
Trasy Nordic Walking
Trasy Nordic Walking
Trasy Nordic Walking
Trasy Nordic Walking
Trasy Nordic Walking Barlinek
Trasy Nordic Walking Barlinek
Trasy Nordic Walking Barlinek
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.