Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy – kraina gęstych lasów i pięknych jezior

W północno-zachodniej Polsce na turystów, rowerzystów i pieszych wędrowców czeka Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy, który poszczycić się może różnymi atrakcjami i spokojem. To miejsce, gdzie można przyjemnie spędzić czas, wyciszyć się oraz nacieszyć się wspaniałą przyrodą.

Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy
Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy
Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy

Park dwóch województw

Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy leży na terenie województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego. Został utworzony w 1991 roku, a w jego skład wchodzi 5 rezerwatów przyrody:

  • Zlokalizowane w województwie lubuskim: Dębina, Rzeka Przyłężek, Wilanów,
  • Zlokalizowane w województwie zachodniopomorskim Markowe Błota i Skalisty Jar Libberta.

Niektóre źródła podają informację, iż owych rezerwatów jest sześć, jednak pozostaje to kwestią sporną. Park zajmuje powierzchnię 239,8291 km2, natomiast jego otulina liczy 317,6819 km2. Położony jest na równinie sandrowej – ta usypana została przez wody odpływające z topniejącego lodowca. Na krajobraz parku składa się w większości las, zaś na drugim miejscu wyróżnić możemy liczne jeziora. Na jego terenie występuje wiele gatunków roślin naczyniowych, porostów oraz lęgowych gatunków ptaków.

Na terenie Parku znajdują się również pomniki przyrody: 41 drzew oraz 5 pomników przyrody nieożywionej: głaz narzutowy, skały oraz źródło ?Boży Dar?. Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy wchodzi w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, który to swoją siedzibę ma w Gorzowie Wielkopolskim.

Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy
Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy
przewodnik

To warto zobaczyć

Tym, co na pewno warto zobaczyć w tym parku to jeziora. Jest ich ponad siedemdziesiąt, z czego część tworzy ciągi rynnowe. Warto też, choć na chwilę przystanąć przy pomnikach przyrody i podziwiać stwórcze piękno natury.

Elementem krajobrazu parku są zabytki kultury materialnej, takie jak: zespoły pałacowo-folwarczne, kościoły i cmentarze, parki wiejskie i przydworskie, zadrzewienia cmentarne, aleje i szpalery starych drzew. Elementy te są ostoją dla mieszkających w parku zwierząt: ptaków, owadów, mięczaków i innych. Stara architektura stanowi przepiękny widok wraz z tłem stworzonym z alei starych drzew.

Przechadzając się po terenie parku, można być świadkiem przelotu wielu ptaków, między innymi czapli, kormoranów, jastrzębi, myszołowów czy bielika. Lasy parku są też mieszkaniem dla ptaków nocnych, jak sowa uszata, puchacze, puszczyki. Podczas wędrówek natknąć się można na typowo leśne zwierzęta: sarny, zające, dziki, a nawet na łosie. Przy niespodziewanym kontakcie z nimi należy zachować dużą ostrożność, nie podchodzić za blisko ani też nie płoszyć.

jezioro
las

Atrakcje turystyczne

W okolicach Jeziora Barlineckiego istnieje możliwość uprawiania nordic walking. Barlinek ogłosił się Europejską Stolicą tej aktywności sportowej. Dla spragnionych mocniejszych wyzwań istnieje możliwość ulokowania się na polu kempingowym i spanie praktycznie pod gołym niebem.

Dla przyciągnięcia jeszcze większej liczby turystów, gminy, na których terenie położony jest Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy, starają się korzystać z możliwości rozwoju i tworzą kolejne plany dla powstania części rekreacyjnej i wypoczynkowej. Ma ona służyć w przyszłości aktywnemu spędzaniu czasu i relaksowi w parku. Poza ścieżkami pieszymi i rowerowymi tworzone są również miejsca postoju, tablice informacyjno-edukacyjne, ścieżki edukacyjne dla dzieci.

barlinek

Piesze wędrówki

Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy to istny raj dla osób, które najlepiej odpoczywają, udając się na wędrówki. Przez park przebiega kilka pieszych szlaków. Wśród nich można skorzystać z trasy: Mszaniec – Lipy o dystansie 11 kilometrów zapewnia kilka godzin przechadzki. Jeżeli to byłoby za krótko, polecanym szklakiem jest również Rajd Parzeńsko. W zależności od stopnia zaawansowania park poleca się do naprawdę długich wypraw i korzystania z tras wynoszących ponad piętnaście kilometrów marszu.

Podczas tych pieszych wędrówek szlakami parku można spacerować nie tylko przy licznych jeziorach. Szczególnie polecana jest trasa wokół jezior Barlineckiego, Uklejno, Stycko. Na uwadze trzeba mieć, że miejscami trasy mogą być słabo oznaczone i zarośnięte.

Barlinecko-Gorzowski Park Krajobrazowy

Dla fanów dwóch kółek

Poza lubującymi piesze wędrówki także rowerzyści odnajdą się w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym. Wytyczono w nim bowiem ścieżki rowerowe, które urozmaicą czas i pozwolą na solidną dawkę ruchu. Wśród wytyczonych tras warto wybrać się na szlak Danków, który pozwala na bliskie obcowanie z naturą oraz możliwością podziwiania pięknej, polskiej wsi w całej jej okazałości. Polecaną trasą jest również szlak Dębno-Barlinek-Dębno.

Co warto zobaczyć w okolicy?

atrakcje
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.