Pyrzyce – miasteczko baszt i murów obronnych. Co warto w nim zobaczyć?

Pyrzyce to niewielka miejscowość znajdująca się nieopodal Szczecina w województwie zachodniopomorskim. Leży tuż nad Kanałem Młyńskim. Miasto to może pochwalić się bardzo interesującą historią sięgającą czasów średniowiecza, z którą z pewnością warto się zapoznać. Jakie są atrakcje turystyczne w Pyrzycach? Sprawdź, co warto w nich zobaczyć.

Pyrzyce - atrakcje turystyczne

Warto zagłębić się w szczegóły historyczne

W Pyrzycach z pewnością warto zobaczyć mini tężnie (obiekt ten jest prototypem modeli tężni, tzn. że obiekt wydziela aerozol z solanki), Muzeum Ziemi Pyrzyckiej, Kościół Matki Boskiej Bolesnej, czy też Kościół Wniebowzięcia NMP. Godnym polecenia miejscem, aby rozpocząć zwiedzanie, jest zobaczenie miejskich murów obronnych. Ich budowę szacuje się na około XII/XIII wiek. Mowa tutaj o budowie dolnej części z kamienia, gdyż w wieku XV wybudowano ich nadbudowę, której budulec to cegła ceramiczna.

Różnicę widać od razu, a w czasach świetności ich wysokość, sięgała nawet do 9 metrów. Przylegały do niego tak zwane baszty i czatownie, których w ten czas było około 50. Dodatkową obroną były utworzone przy nich wały i fosy, pomiędzy którymi odległość dochodziła nawet do 70 metrów. Imponująca długość murów miejskich dochodzi nawet do 2200 metrów.

Miejskie fosy i obwałowania szacuje się na wiek XIII. Woda zasilająca je pochodziła w ten czas z Czarnej Strugi Stawu Młyńskiego, a co ciekawsze to, szerokość lustra wody fos przy maksymalnym ich wypełnieniu sięgała, aż 25 metrów. Niestety te imponujące i stworzone ludzkimi rękami fosy i obwałowania nie przetrwały próby czasu. Zostały one zasypane lub przekształcone na ogrody, parki gdzie posadzono mnóstwo drzew. Zachowane fragmenty najlepiej jest podziwiać w południowej i wschodniej części miasta.

Pyrzyce - atrakcje turystyczne

Szlaki turystyczne

W mieście swój początek ma Szlak Ziemi Pyrzyckiej im. Stanisława Jansona. Jest on oznakowanym szlakiem turystycznym na trasie: Pyrzyce – Brzesko – Przelewice – Koszewo – Morzyczyn. Inną ciekawą trasą jest szlak Lipiany-Sitno-Tetyń.

Studnia świętego Ottona

Kolejną zdecydowanie godną odwiedzenia lokalizacją w Pyrzycach jest studnia świętego Ottona. Wzniesiona została w miejscu, z którego podczas chrztu mieszkańców czerpał wodę święty Otton w 1124 roku. Aktualnie zlokalizowana jest przy ulicy Warszawskiej. Równie interesującym do zobaczenia miejscem są mini tężnie. Obiekt ten jest prototypem modeli tężni, tzn. że obiekt wydziela aerozol z solanki.

Wzgórze Chramowe i kościoły

W Pyrzycach znajduje się Wzgórze Chramowe, jednakże jest to teren cmentarza, który został założony na wzniesieniu. Jego początek plasuje się na XIX wiek. Jednakże warte zobaczenia w tej miejscowości są kościoły, tj. kościół przy ul. Staromiejskiej wzniesiony około 1260 roku jako świątynia zakonu augustianek, czy też kościół gotycki przy ul. 1 Maja wybudowany w połowie XIII wieku.

Stare miasto w Pyrzycach

Warto zdecydowanie pospacerować terenami starego miasta pochodzącymi z XIII wieku, w którym to pierwotnie dominowały piękne kamienice. Natomiast imponującym budynkiem i do tego pięknie zachowanym jest Brama Szczecińska, a raczej jej ruiny. Wzniesiona została w XII wieku, a w XV wybudowano, aż sześć jej pięter, która przykryta została ?stożkowym hełmem?. Warto odwiedzić także kaplice szpitalną Świętego Ducha z początku XV wieku. zaadaptowaną na bibliotekę miejską, natomiast od 2013 roku mieści się tam Muzeum Ziemi Pyrzyckiej.

Baszty i mury obronne

Warte uwagi z pewnością są Baszty, które w dawnych czasach były połączone z murem obronnym miasta, są nimi:

? Baszta Pijacka,
? Baszta Śpiącej Królewny,
? Baszta Mnisza,
? Baszta Sowia,
? Baszta Prochowa,
? Baszta Lodowa,

Czy wiesz, że ratusz miejski jest kolejnym zabytkiem, który wart jest zwiedzania? Tym bardziej że uchodzi za najpiękniejszy i jeden z największych na Pomorzu Zachodnim. Fascynujące jest to, że do tej pory zachowały się elementy zabytkowe na poziomie jego piwnic. Ponadto wszystkie obiekty zabytkowe w Pyrzycach są warte zobaczenia osobiście. Z pewnością będzie to niezapomniana i bardzo wartościowo – historyczna podróż, z której wyniesie się wiele ciekawostek z życia i historii tego regionu.

Co warto zobaczyć w okolicy?

Pyrzyce - mury obronne
Pyrzyce - mury obronne
Pyrzyce - mury obronne
przewodnik
Mury obronne
Mury obronne
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.