Pyrzyce – miasteczko baszt i murów obronnych. Co warto w nim zobaczyć?

Pyrzyce to niewielka miejscowość znajdująca się nieopodal Szczecina w województwie zachodniopomorskim. Leży tuż nad Kanałem Młyńskim. Miasto to może pochwalić się bardzo interesującą historią sięgającą czasów średniowiecza, z którą z pewnością warto się zapoznać. Jakie są atrakcje turystyczne w Pyrzycach? Sprawdź, co warto w nich zobaczyć.

Pyrzyce - atrakcje turystyczne

Warto zagłębić się w szczegóły historyczne

W Pyrzycach z pewnością warto zobaczyć mini tężnie (obiekt ten jest prototypem modeli tężni, tzn. że obiekt wydziela aerozol z solanki), Muzeum Ziemi Pyrzyckiej, Kościół Matki Boskiej Bolesnej, czy też Kościół Wniebowzięcia NMP. Godnym polecenia miejscem, aby rozpocząć zwiedzanie, jest zobaczenie miejskich murów obronnych. Ich budowę szacuje się na około XII/XIII wiek. Mowa tutaj o budowie dolnej części z kamienia, gdyż w wieku XV wybudowano ich nadbudowę, której budulec to cegła ceramiczna.

Różnicę widać od razu, a w czasach świetności ich wysokość, sięgała nawet do 9 metrów. Przylegały do niego tak zwane baszty i czatownie, których w ten czas było około 50. Dodatkową obroną były utworzone przy nich wały i fosy, pomiędzy którymi odległość dochodziła nawet do 70 metrów. Imponująca długość murów miejskich dochodzi nawet do 2200 metrów.

Miejskie fosy i obwałowania szacuje się na wiek XIII. Woda zasilająca je pochodziła w ten czas z Czarnej Strugi Stawu Młyńskiego, a co ciekawsze to, szerokość lustra wody fos przy maksymalnym ich wypełnieniu sięgała, aż 25 metrów. Niestety te imponujące i stworzone ludzkimi rękami fosy i obwałowania nie przetrwały próby czasu. Zostały one zasypane lub przekształcone na ogrody, parki gdzie posadzono mnóstwo drzew. Zachowane fragmenty najlepiej jest podziwiać w południowej i wschodniej części miasta.

Pyrzyce - atrakcje turystyczne

Szlaki turystyczne

W mieście swój początek ma Szlak Ziemi Pyrzyckiej im. Stanisława Jansona. Jest on oznakowanym szlakiem turystycznym na trasie: Pyrzyce – Brzesko – Przelewice – Koszewo – Morzyczyn. Inną ciekawą trasą jest szlak Lipiany-Sitno-Tetyń.

Studnia świętego Ottona

Kolejną zdecydowanie godną odwiedzenia lokalizacją w Pyrzycach jest studnia świętego Ottona. Wzniesiona została w miejscu, z którego podczas chrztu mieszkańców czerpał wodę święty Otton w 1124 roku. Aktualnie zlokalizowana jest przy ulicy Warszawskiej. Równie interesującym do zobaczenia miejscem są mini tężnie. Obiekt ten jest prototypem modeli tężni, tzn. że obiekt wydziela aerozol z solanki.

Wzgórze Chramowe i kościoły

W Pyrzycach znajduje się Wzgórze Chramowe, jednakże jest to teren cmentarza, który został założony na wzniesieniu. Jego początek plasuje się na XIX wiek. Jednakże warte zobaczenia w tej miejscowości są kościoły, tj. kościół przy ul. Staromiejskiej wzniesiony około 1260 roku jako świątynia zakonu augustianek, czy też kościół gotycki przy ul. 1 Maja wybudowany w połowie XIII wieku.

Stare miasto w Pyrzycach

Warto zdecydowanie pospacerować terenami starego miasta pochodzącymi z XIII wieku, w którym to pierwotnie dominowały piękne kamienice. Natomiast imponującym budynkiem i do tego pięknie zachowanym jest Brama Szczecińska, a raczej jej ruiny. Wzniesiona została w XII wieku, a w XV wybudowano, aż sześć jej pięter, która przykryta została ?stożkowym hełmem?. Warto odwiedzić także kaplice szpitalną Świętego Ducha z początku XV wieku. zaadaptowaną na bibliotekę miejską, natomiast od 2013 roku mieści się tam Muzeum Ziemi Pyrzyckiej.

Baszty i mury obronne

Warte uwagi z pewnością są Baszty, które w dawnych czasach były połączone z murem obronnym miasta, są nimi:

? Baszta Pijacka,
? Baszta Śpiącej Królewny,
? Baszta Mnisza,
? Baszta Sowia,
? Baszta Prochowa,
? Baszta Lodowa,

Czy wiesz, że ratusz miejski jest kolejnym zabytkiem, który wart jest zwiedzania? Tym bardziej że uchodzi za najpiękniejszy i jeden z największych na Pomorzu Zachodnim. Fascynujące jest to, że do tej pory zachowały się elementy zabytkowe na poziomie jego piwnic. Ponadto wszystkie obiekty zabytkowe w Pyrzycach są warte zobaczenia osobiście. Z pewnością będzie to niezapomniana i bardzo wartościowo – historyczna podróż, z której wyniesie się wiele ciekawostek z życia i historii tego regionu.

Co warto zobaczyć w okolicy?

Pyrzyce - mury obronne
przewodnik
Pyrzyce - mury obronne
Pyrzyce - mury obronne
Mury obronne
Mury obronne
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY