Atrakcje turystyczne w Gryfinie. Co warto zobaczyć podczas zwiedzania?

Gryfino jest jednym z miast, które należy do najdalej wysuniętych na zachód Polski. Za czasów Księstwa Pomorskiego było ono istotnym miejscem wydarzeń historycznych. Funkcjonowało także jako bardzo ważna lokalizacja, z której w obecnych czasach mamy blisko do innych europejskich miast. Jest to miejsce idealne do podziwiania niesamowitych zachodów słońca, które zostaną z pewnością w pamięci na długie lata. Miasto jest godne polecenia zarówno dla par, ale jak i dla rodzin z dziećmi.

Gryfino - atrakcje
Most nad Odrą w kierunku granicy z Niemcami

Gdzie położone jest Gryfino?

Miasteczko o przyjemnej nazwie Gryfino położone jest na Pomorzu Zachodnim. Zlokalizowane w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, leży tuż nad rzeką Odrą Wschodnią, na Równinie Wełtyńskiej. Gryfino jest miastem o bogatej historii, którą z zaciekawieniem posłuchałby niejeden turysta. Będąc w Gryfinie na początku warto zobaczyć nabrzeże miejskie.

  • Bezpłatny parking przy Centrum Informacji Turystycznej – Nadodrzańska 1: 53.2532, 14.4838.
Gryfino - atrakcje

Średniowieczna zabudowa

Zacznijmy od tego, że najstarsza dzielnica miasta otoczona jest murami obronnymi, wraz z którymi zachowała się po dziś dzień Brama Bańska. Zbudowana z kamienia polnego, jest wizytówką godną zobaczenia. Brama została wybudowana w XIV wieku, a w późniejszych latach była modernizowana. Jej wysokość wynosi 15,3 m. Powstanie jednocześnie murów obronnych, plasuje się również na okolice XIV wieku. Wzniesiono je z takiego samego kamienia, jak i Bramę Bańską, aczkolwiek co 1 metr wyrównywano go drobnymi kamykami. W czasach świetności sięgał on aż 6 metrów. wysokości, niestety dzisiaj zachowały się jedynie 4 metry tego wspaniałego muru.

Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Kolejnym godnym polecenia zabytkiem tego urokliwego miasta jest Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Położony jest w samym sercu miasta. Jego niesamowita późno-romańsko-gotycka architektura zachwyca przyjezdnych, ale i jest powodem do dumy okolicznych mieszkańców.

Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Kościół pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny
przewodnik

Górka Miłości

Jedną z atrakcji turystycznych w Gryfinie jest Górka Miłości. Znajdują się tam ścieżki spacerowe, a teren został zmieniony w miejsce rekreacyjne. Są tam między innymi: tablice informacyjne, punkt widokowy, Plac Zakochanych, czy ławeczki. Dawniej część górki nazywana była przez mieszkańców Wzgórzem Szubienicznym. Podobno stała tam miejska szubienica.

Gryfino - atrakcje
Gryfino - atrakcje
Gryfino - atrakcje
Gryfino - atrakcje
Gryfino - atrakcje

Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry

Miejscem, które z pewnością warto odwiedzić jest Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Odry. Obszar ten usiany jest siecią około 200 km wodnych naturalnych i sztucznych kanałów pomiędzy Odrą Wschodnią a Zachodnią. Tuż przy granicy z sąsiednim państwem – Niemcami. Tutejszą atrakcją, której nie można przeoczyć są organizowane wyprawy łódkami, czy też kajakami. Relaks preferowany dla osób potrzebujących wyciszenia, kontaktu z naturą i przebywania w środowisku naturalnym z dala od zgiełku miasta. Turyści zachęcani są również przez miejscowych do wypraw ekstremalnych, zabezpieczeni w niezbędny do tego celu ekwipunek. Wyprawy piesze w celu obejścia terenu Międzyodrza.

Centrum Wodne Laguna

Przebywając w Gryfinie warto odwiedzić Centrum Wodne Laguna, gdzie spędzić można miło czas wśród wielu wodnych atrakcji tj. basen solankowy na otwartej przestrzeni, pływacki basen sportowy o długości 25 metrów, wanny z hydromasażem, zjeżdżalnie pontonowe i nie tylko. Dostępne dla odwiedzających są także odpowiednie brodziki dla najmłodszych dzieci, wodospady, kaskady, sauna oraz solarium i komnata solna. Obiekt ten szczyci się mianem jedynego tego typu miejsca w zachodniej części województwa zachodniopomorskiego.

Kompleks obiektów sportowych

Miasto zachęca także do odwiedzenia położonego nieopodal kompleksu obiektów sportowych, dla wszystkich tych, którzy są spragnieni aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Znajdzie się tam mnóstwo atrakcji tj. skatepark, korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej, czy piłki nożnej. Atrakcją, z której warto skorzystać są rozbudowane ścieżki rowerowe m.in. popularna 630-kilometrowa trasa Odra-Nysa, gdzie zaledwie kilka kilometrów od centrum jest polsko-niemieckie przejście graniczne.

Co zobaczyć w okolicy?

Warto zobaczyć także w tej okolicy tak zwany Krzywy Las. Nazywany jest tak z powodu powyginanych w nim rosnących drzew. Te niezwykłe kształty zachwycają nie jednego odwiedzającego to miejsce. Ciekawy jest również taras widokowy w Widuchowej, a przede wszystkim Szczecin.

Obszar miasteczka Gryfino i jego okolice proponują odwiedzającym różne możliwości spędzenia miło czasu. Znajdzie się coś dla tych, co lubią turystykę pieszą, wodną, rowerową, oraz dla tych, co kochają przyrodę, czy urokliwe zabytki. Znajdzie się tutaj także miejsce do wędkowania, jak i dla pasjonatów zbierania grzybów.

Przez Gryfino prowadzi międzynarodowa droga wodna: Świnoujście – Szczecin – Gryfino – Widuchowa – Hohensaaten – Eberswalde – Berlin, z której warto skorzystać.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.