Połczyn-Zdrój – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w mieście kolorowych parasolek?

Coraz więcej osób w ostatnim czasie decyduje się na zwiedzanie kraju. Polska jest bardzo piękna, dlatego nawet jeżeli mamy wolny chociaż weekend, powinniśmy zdecydować się na wyjazd w atrakcyjne miejsce. Bardzo chętnie odwiedzanym miastem jest między innymi Połczyn-Zdrój w województwie zachodniopomorskim. Co warto zwiedzić w tym malowniczym miasteczku?

Połczyn-Zdrój - atrakcje turystyczne
Połczyn-Zdrój - atrakcje turystyczne
Połczyn-Zdrój - atrakcje turystyczne

Połczyn-Zdrój – miasto z tradycjami

Dla wielu turystów Połczyn-Zdrój kojarzy się z miastem, do którego udają się osoby w celu regeneracji sił oraz poprawy stanu zdrowia. Sanatoriów w tej miejscowości jest kilka, ponadto nadmorski klimat oraz wspaniałe okoliczności przyrody sprawiają, że wiele osób przyjeżdża tutaj się leczyć.

Ciekawostką jest fakt, że Połczyn-Zdrój jest tak chętnie wybieranym kierunkiem, ponieważ można znaleźć tutaj złoża borowiny, która służy chorym jako okład lub też dodawana jest do kąpieli. Jednak nie powinniśmy zapominać również o tym, że miejscowość znana jest także z solanek, które również z dużą skutecznością wykorzystywane są do leczenia wielu schorzeń. Połczyn-Zdrój posiada ponad 300-letnie tradycje uzdrowiskowe, z tego powodu jest to jedna z najchętniej wybieranych nadmorskich miejscowości przez pacjentów.

Połczyn-Zdrój - atrakcje turystyczne
Połczyn-Zdrój - atrakcje turystyczne
przewodnik
Połczyn-Zdrój - atrakcje turystyczne
Połczyn-Zdrój - atrakcje turystyczne
Połczyn-Zdrój - atrakcje turystyczne

Zalew Połczyn-Zdrój – zbiornik Borkowo

Jeżeli jednak nie wybieramy się do sanatorium, a chcemy poznać inne atrakcje tego pięknego miasta i okolic, powinniśmy zacząć przede wszystkim od poznania okolicznej przyrody. Na uwagę zasługuje przede wszystkim aż sześć malowniczych rzek, które przepływają teren gminy. Dodatkowo w Połczynie-Zdroju jest także utworzony sztuczny zbiornik retencyjny Borkowo, którego głównym zadaniem jest ochrona miasta przed powodzią. Jednak choć został on stworzony przez człowieka, bardzo pozytywnie wpłynął na krajobraz miejscowości. Obok znajduje się strefa rekreacyjna dla turystów i kuracjuszy.

Park Zdrojowy i Starówka

Obcując z przyrodą w tym pięknym miejscu, warto zatrzymać się na chwilę i zwiedzić popularny Park Zdrojowy. Na uwagę zasługuje również Szlak Zwiniętych Torów, czy też malownicza starówka miasta. Ciekawostką jest fakt, że wspomniana starówka została wpisana do rejestru zabytków, ponieważ jest to średniowieczny układ urbanistyczny. Warto więc podczas spaceru zwrócić uwagę na architekturę, która przypomni nam największe zabytki średniowiecznej Europy.

Połczyn-Zdrój i kolorowe parasolki

Będąc w centrum miasteczka powinniśmy także zwiedzić ulicę, gdzie ponad naszymi głowami będą rozciągać się malownicze, kolorowe parasolki. Jest to popularny deptak na ulicy Grunwaldzkiej, gdzie warto nie tylko podziwiać wspaniały efekt, ale także wykonać obowiązkową fotografię. Z pewnością dzięki takim ozdobom na deptaku Połczyn- Zdrój może być zakwalifikowany do największych europejskich miast, gdzie również modne są tego typu dekoracje. Szkoda, że gdy my byliśmy, to parasoli nie było.

Szwajcaria Połczyńska

Szwajcaria Połczyńska to obszar między Połczynem-Zdrojem a Czaplinkiem. Zwana jest również Doliną Pięciu Jezior. To piękne tereny, na których znajdują się szlaki turystyczne oraz rowerowe, punkty widokowe i miejsca do spędzenia wolnego czasu. Piękne krajobrazy potrafią zachwycić i tylko szkoda, że trafiliśmy na deszczową pogodę.

Szlaki turystyczne w Połczynie-Zdroju i okolicy

Okolice Połczyna-Zdroju są jednymi z najpiękniejszych w Polsce. Warto zaplanować swój czas na odkrywanie szlaków turystycznych.

  • Rowerowy „Szlak Zwiniętych Torów” – trasa 27-kilometrowa,
  • Rowerowy szlak „Pradolina Dębnicy” – trasa 21-kilometrowa,
  • Żółty szlak pieszy „Wokół Połczyna-Zdroju” – trasa 15-kilometowa,
  • Ścieżka „Dbając o figurę poznaję naturę” – trasa 13-kilometowa,
  • Szlak rowerowy „Szwajcaria Połczyńska” – trasa 34-kilometrowa,
  • Szlak konny – trasa 186-kilometrowa.

W mieście znajduje się kilka wypożyczalni rowerów. Tutaj znajdziesz krótkie opisy tych szlaków.

Szlaki turystyczne w Połczynie-Zdroju i okolicy

Dlaczego jeszcze warto zobaczyć Połczyn-Zdrój?

W Połczynie-Zdroju organizowane są liczne imprezy kulturalne i dla dorosłych i dla dzieci: koncerty, wystawy, wydarzenia sportowe, zabawy taneczne. Tak w ogóle to na samym początku warto podejść do Centrum Informacji Turystycznej znajdującej się w galerii kina Goplana. Wejście jest od ulicy Kościuszki.

Niezależnie od tego, w jakim celu udajemy się do Połczyna-Zdrój, powinniśmy przede wszystkim zwiedzić jego największe atrakcje. Wbrew pozorom to niewielkie miasto położone w północno-zachodniej Polsce ma nam wiele do zaoferowania i na pewno jeden dzień to będzie za mało, aby zobaczyć wszystkie atrakcje.

Park Zdrojowy
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy
Park Zdrojowy
Kolorowe parasolki
Kolorowe parasolki w Połczynie-Zdroju
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.