Czaplinek i okolice – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć? Szlaki piesze i rowerowe

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Czaplinku? Ruszamy do miasta leżącego nad Jeziorem Drawsko, żeby poznać jego największe atrakcje turystyczne. Czaplinek był kolejnym miejscem na mapie ciekawych miejsc województwa zachodniopomorskiego, które chcieliśmy zobaczyć. Przyjechaliśmy na miejsce po południu, ponieważ dopiero po 13 zrobiła się lepsza pogoda. Od rana padało, a my zwiedzaliśmy Drawski Park Krajobrazowy. Mimo że miasto jest niewielkie, to turystyka jest tam dobrze rozwinięta.

Czaplinek zamieszkuje około 7000 mieszkańców. Niegdyś był miastem królewskim starostwa drahimskiego. Leży na Pojezierzu Drawskim około 120 kilometrów od Szczecina. Na niedalekiej wyspie Bielawa odkryto ślady osadnictwa sprzed 2500 lat. Poniżej kilka ciekawych miejsc, które udało nam się zobaczyć.

Czaplinek Jezioro Drawsko

Sławogród – atrakcja dla dzieci w Czaplinku

Jedną z atrakcji turystycznych Czaplinka dla dzieci jest Sławogród, czyli rekonstrukcja średniowiecznej warowni. Znajduje się przy ulicy Jesionowej 7 obok stadionu. Niestety nie mogliśmy przekonać się, jak jest w środku, ponieważ było zamknięte. Jednak bardzo lubimy takie miejsca i wierzymy, że czas spędzony w nim może być bardzo przyjemny. Osadę zwiedza się z przewodnikiem. Można zobaczyć wnętrza chat, kuźnię kowala i posłuchać dawnych legend. Opinie o tym miejscu są różne, od negatywnych po pozytywne.

Sławogród - atrakcja dla dzieci w Czaplinku
Sławogród - atrakcja dla dzieci w Czaplinku
Sławogród - atrakcja dla dzieci w Czaplinku

Pomnik Jana Pawła II

Po krótkiej wizycie przed bramą Sławogrodu pojechaliśmy nad Jezioro Drawsko, żeby zobaczyć pomnik papieża Jana Pawła II. Pierwszy raz widzieliśmy papieża na łódce. Pomnik upamiętnia pierwszy spływ kajakowy rzeką Drawą Karola Wojtyły. Spływ odbył się wtedy, gdy Karol Wojtyła nie był jeszcze papieżem. Spędzał często wakacje i ferie z grupami młodzieży. Ich pierwszy spływ rozpoczął się w miejscu, w którym obecnie znajduje czaplińska plaża. Pomnik Jana Pawła II to jedna z atrakcji turystycznych Czaplika.

Pomnik Jana Pawła II
przewodnik

Atrakcje wodne na Jeziorze Drawsko w Czaplinku

Atrakcje wodne czekają na turystów na Jeziorze Drawsko. To największe jezioro położone obok Czaplinka. Oprócz Drawska są jeszcze inne jeziora: Pławno, Czaplino oraz Nątlino. Na Jeziorze Drawsko można żeglować, wędkować, nurkować, a także surfować i skorzystać z rowerków wodnych. My wybraliśmy się na spacer promenadą – Nadbrzeżem Drawskim. Samochód można zostawić w Rynku i przejść przy okazji obok Alei Żeglarzy. Jezioro Drawsko jest drugim najgłębszym jeziorem w Polsce. Najgłębszym jest Hańcza.

Jezioro Drawsko Czaplinek

Rynek w Czaplinku – piękna Starówka

Potem po spacerze pojechaliśmy na Starówkę. Rynek w Czaplinku to serce miasta. Widać tam było bardzo dobrze zachowany średniowieczny układ miejski. Tam znajduje się najstarszy kościół na Ziemi Czaplineckiej. Najciekawiej wygląda budynek ratusza oraz sąsiednia kamienica. W Rynku stoi pomnik rybaka, głaz narzutowy oraz metalowy rower. W sezonie odbywają się tam różne imprezy kulturalne np. Jarmarki Wielkanocne oraz Bożonarodzeniowe.

Kościół Podwyższenia Krzyża w Czaplinku – ciekawy zabytek miasta

Na Rynku stoi okazała budowla sakralna – kościół Podwyższenia Krzyża. Wybudowany został w 1830 roku. Zawiera w sobie cechy neoromańskie i neoklasycystyczne. W środku można zobaczyć kompozycję z Chrystusem Pankratorem, bogiem Ojcem, Ewangelistami, Matką Bożą Królową Polski i świętymi polskimi. Ciekawe są także rzeźby w bocznych ołtarzach.

Kościół Czaplinek

Szlaki turystyczne piesze i rowerowe w Czaplinku i okolicach

W Czaplinku i okolicach rozwinięta jest baza szlaków pieszych oraz rowerowych. Najpopularniejsze z nich to: Kraina Zaklętego Trójkąta, Dolina Pięciu Jezior, Lobeliowe Jeziora, Dobrzyca. Wszystkie szlaki rowerowe rozpoczynają i kończą się w Czaplinku, czyli tworzą przyjemne pętle.

 • Kraina Zaklętego Trójkąta – szlak rowerowy o długości 44 km,
 • Dolina Pięciu Jezior – szlak rowerowych o długości 47,8 km,
 • Lobeliowe Jeziora – szlak rowerowy o długości 28,9 km,
 • Dobrzyca – szlak rowerowy o długości 45,1 km,
 • Wyspa Bielawa – ścieżka piesza o długości 4 km,
 • Spyczyna Góra – Jezioro Prosino – ścieżka o długości 16,5 km,
 • Kukówka – ścieżka piesza do najwyższego wzniesienia Czaplinka.

Co warto zobaczyć w okolicach Czaplinka?

 • Głaz narzutowy Tempelburg,
 • Zamek Drahim w Starym Drawsku,
 • Połczyn-Zdrój,
 • Drawski Park Krajobrazowy,
 • Pałac w Siemczynie,
 • Młyn wodny w Głęboczku,
 • Park w Trzcińcu,
 • Jezioro Żerdno.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.