Zwiedzanie Zamku Drahim w Starym Drawsku
Zamek Drahim, bo tak zwykło się nazywać zamek w Starym Drawsku, został zbudowany w średniowieczu, w powszechnie królującym wówczas stylu gotyckim. Budowniczymi zamku byli mnisi z Rycerskiego Zakonu Szpitalników św. Jana, zwani potocznie joannitami. Dlatego też sam zamek nosi także nazwę – zamek Joannitów Drahim. Joannici zaś wywodzili się ze średniowiecznych bractw, które powstawały na Bliskim Wschodzie. Ich głównym celem było niesienie pomocy ubogim, chorym i potrzebującym opieki.
Zwiedzanie Zamku Joannitów w Starym Drawsku
Opinie o Zamku Joannitów w Starym Drawsku były różne. Od negatywnych po pozytywne. Byliśmy bardzo ciekawi jak tam jest i mamy mieszane uczucia. Ogólnie miejsce sprawia wrażenie zaniedbanego i brudnego. Z tarasu widokowego rozciągają się piękne widoki na jezioro. Trafiliśmy na niedzielne popołudnie, gdy nie było nikogo. Sprzedawca biletów siedział w samochodzie i wyszedł, dopiero gdy weszliśmy do środka.
- Bezpłatny parking znajduje się tuż obok atrakcji. Współrzędne: 53.6009, 16.1959.
- Czas zwiedzania zamku to około 30 minut. Nie ma tam więcej co robić,
- Ceny biletów na zamek: 12 złotych – normalny i 10 złotych – ulgowy,
- Godziny otwarcia: w sezonie letnim od godziny 10 do 18, a w sezonie zimowym po dokonaniu rezerwacji.
Zamek powstał w miejscu XII-wiecznego grodu słowiańskiego
Zamek Drahim powstawał w latach 1360-1366 na terenie, na którym wcześniej istniał XII-wieczny gród słowiańskiego plemienia Drawian. Gród Drawian swój okres świetności przeżywał od VII do XII wieku, do momentu, aż zdobył go Bolesław Krzywousty wraz ze swoimi wojskami w czasie licznych walk o Ziemie Pomorskie. Następnie, w XII wieku tereny byłego grodu trafiły w posiadanie zakonu Templariuszy, aby na początku XIV wieku stać się własnością joannitów. Po licznych perypetiach i zawirowaniach oraz próbach uniezależnienia się Zakonu Szpitalników od polskiej Korony zostali oni ostatecznie pozbawieni prawa do zamku i wypędzeni przez króla Władysława Jagiełłę.
Zamek Joannitów Drahim – architektura
Zamek Drahim początkowo zbudowany był z drewna, dopiero we wspomnianych latach 1360-1366 zakonnicy zdecydowali się na stworzenie zamku murowanego, który usytuowany został pomiędzy dwoma jeziorami: Drawsko i Żerdno. Położenie zamku miało duże znaczenie obronne, gdyż oba jeziora zabezpieczały dostęp do zamku i możliwość ataku obcych wojsk od wschodu i zachodu, natomiast od północy i południa, aby także uniemożliwić ataki, zakonnicy zbudowali głębokie na pięć metrów fosy.
Zamek w Starym Drawsku wyposażono także w drewniany most zwodzony prowadzący do głównej bramy wjazdowej oraz potężne, bo sięgające aż do ośmiu metrów wysokości, wały obronne wzmocnione kamieniami. Zamek Joannitów Drahim powstał na planie kwadratu, zbudowano go z wielu materiałów. Jako fundamenty posłużyły granitowe głazy, zaś do budowy obronnych murów użyto kamienia i cegły.
Co ciekawe, stosowano w czasie budowy specyficzny układ cegieł, zwany wątkiem gotyckim lub wątkiem polskim. Polegało to na układaniu wozówki oraz główki (czyli dłuższych i krótszych boków) cegieł na przemian, tak, aby tworzyły powtarzający się motyw krzyża. Zakonnicy zadbali także o specjalne otwory strzelnicze w murze usytuowane na różnych wysokościach, z których mogli w razie potrzeby strzelać do wrogów. Zamek Drahim posiadał także okazały dziedziniec wybrukowany kamieniami i wyposażony w rynsztoki.
Jak teraz wygląda zamek w Starym Drawsku?
Niestety, czasy świetności zamek Joannitów Drahim ma już dawno za sobą? Lecz nie całość zamkowych zabudowań uległa zniszczeniu i zapomnieniu. W całkiem dobrym stanie zachowały się ruiny murów zewnętrznych zamku. Do tej pory można podziwiać ich solidną budowę. Obecnie atrakcję dla turystów stanowią chaty, które zostały zrekonstruowane na dziedzińcu zamku. Chaty, w których w czasach j rozkwitu budowli zakonników mieszkali ludzie pracujący dla zakonu. Byli to zarówno rzemieślnicy biegli w sztuce wytwarzania broni (na terenie zamku znaleziono liczne groty kusz i oszczepów, fragmenty uprzęży dla koni, noży, siekier, oraz innej broni), jak również innych potrzebnych w codziennym życiu przedmiotów i narzędzi.
Istniał także na zamku folwark oraz folwarczni chłopi, którzy dostarczali żywność jego mieszkańcom. Podstawą była bardzo rozwinięta i rozpowszechniona hodowla zwierząt. Dowodem na to są kości zwierzęce (należące do świń, owiec, krów, a nawet ptaków) znalezione na terenie folwarku. Prace archeologiczne pozwoliły też na znalezienie wielu sprzętów (między innymi fragmentów spławików na ryby oraz wędek), używanych do powszechnego i popularnego wówczas rybołówstwa. Nie ma w tym nic dziwnego – wszakże zamek położony był u stóp bogatych w ryby jezior.
Warto zatem, odwiedzając w czasie wakacyjnych podróży województwo zachodniopomorskie, zboczyć nieco z utartych, nadmorskich szlaków, pojechać do gminy Czaplinek i odwiedzić zamek w Starym Drawsku, obejrzeć pozostałości tej wspaniałej i dostojnej niegdyś budowli, zastanowić się nad historią i naszym kulturowym dziedzictwem.
Przepiękne zdjęcia, które zachęcają żeby tam pojechać. Pozdrawiamy!
Świetne zdjęciea- widać klimat 🙂