Burza w górach – jak się zachować, gdy nas spotka na szlaku?

Burza w górach to zjawisko, które w okresie letnim możemy spotkać bardzo często. Wyjazd w góry może nieść ze sobą dużo korzyści. Jest bardzo popularną formą aktywnego wypoczynku, która wybierana jest przez wielu turystów. Góry to nie tylko przestrzeń, która daje świetne warunki do wymagających, pieszych wycieczek górskich, ale także są one wspaniałym miejscem dla miłośników pięknych i zapierających dech w piersiach krajobrazów, które są dziełem natury.

Jednakże, aby móc cieszyć się takim wyjazdem i czerpać z niego jak najwięcej dla siebie, należy z pewnością odpowiednio się do niego przygotować i przewidzieć wszystkie ewentualne niedogodności, które można na takim wyjeździe napotkać. Jednym z czynników, które są dosyć nieprzewidywalne, zwłaszcza w górach, jest pogoda. Na początek zobacz, jak przygotować się do wyjścia w góry?

Czym charakteryzuje się burza na górskich terenach?

Burza w górach to jedno z najniebezpieczniejszych zjawisk, jakie mogą zaskoczyć turystów podczas górskiej wycieczki. Częstym powodem górskich burz w letnich miesiącach jest nagrzewanie się powietrza, które następnie unosi się w górę i trafia do górnej partii atmosfery, powodując tym samym silne i gwałtowne wyładowania elektryczne. W ciągu dnia najczęściej takie zjawiska pojawiają się w południe, czy też po południu. Takie godziny są więc najbardziej ryzykowne i najbardziej narażają turystów na niebezpieczeństwo.

Co robić, aby zminimalizować ryzyko napotkania na burzę w górskiej przestrzeni?

Aby uniknąć tak nieprzyjemnego i ryzykownego przeżycia, można wcześniej odpowiednio przygotować się do tego, by jak najbardziej zmniejszyć ryzyko przebywania w niebezpiecznych miejscach podczas burzy.

  1. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest sprawdzenie pogody i wybranie się w góry w takim terminie, w którym przewiduje się małe prawdopodobieństwo wystąpienia burz.
  2. Zalecane jest także wyruszanie w góry o jak najwcześniejszej godzinie porannej po to, aby nie znajdować się w najwyższych partiach gór w godzinach, w których burze występują zwykle najczęściej.
  3. Zaleca się także schodzenie w doliny mniej więcej przed południem, jak również wcześniejsze zaplanowanie skróconej i bezpiecznej drogi w razie nagłego pojawienia się burzy.
  4. Dobrze jest także nie mieć przy sobie zbędnych metalowych przedmiotów, które podczas burzy mogłyby zwiększać zagrożenie.
  5. Prewencja jest z pewnością dobrym sposobem na to, aby nie narażać się niepotrzebnie na groźne zjawiska.
  6. Świadome i odpowiedzialne planowanie wycieczki może być najlepszym rozwiązaniem na uniknięcie niebezpieczeństwa.

Jak zachować się podczas burzy w górach?

Jednakże pogoda w górach rządzi się swoimi prawami i może być niezwykle nieprzewidywalna. Czasem, pomimo stosowania się do zaleceń i sprawdzenia pogody, burze i tak mogą zaskoczyć turystów w najmniej oczekiwanym momencie. Wybierając się w góry, zawsze należy więc pamiętać o tym, jak zachować się podczas burzy.

  1. W przypadku dostrzeżenia pierwszych znaków zbliżającego się zagrożenia, powinno się czym prędzej zejść z otwartych i wysokich obszarów. Najlepiej jest zejść bezpieczną drogą w dolinę bez zbędnej paniki, która mogłaby utrudnić całe działanie.
  2. Dobrze jest znaleźć miejsce jak najbardziej osłonięte, które mogłoby stanowić swego rodzaju schron.
  3. Warto też ustalić, jak daleko od nas pojawiają się błyskawice. Można to oszacować poprzez odliczanie czasu pomiędzy błyskawicą a grzmotem.
  4. Kiedy znajdziemy już w miarę bezpieczne miejsce, nadal powinniśmy zachowywać dużą ostrożność.
  5. Należy pamiętać o zabezpieczeniu się przed wyziębieniem i przemoknięciem.
  6. Nie powinno się także opierać o skały, a wszystkie metalowe przedmioty, które mogą powodować dodatkowe zagrożenie, powinny zostać odstawione na bezpieczną odległość. Wyjątkiem może być telefon, który nie ściąga piorunów, a który powinniśmy chronić w razie, gdyby potrzebne było wezwanie pomocy.
  7. Podczas burzy można także kucnąć i złączyć nogi, nie dotykając przy tym jednak żadnej mokrej powierzchni, na przykład skały.
  8. Jeżeli jest taka możliwość, dobrym rozwiązaniem może być odizolowanie swojego ciała od podłoża. Oprócz tego dobrze jest pamiętać o unikaniu przebywania w pobliżu nie tylko metalowych przedmiotów, na przykład łańcuchów, ale także w otwartych przestrzeniach i w pobliżu różnych zbiorników wodnych.

Burza, czyli jedno z najczęstszych zagrożeń w górach, to zjawisko, podczas którego należy się stosować do określonych zasad. Wybierając się w góry, należy wiedzieć, z jakimi ewentualnymi zagrożeniami można mieć do czynienia i być do nich odpowiednio przygotowanym, by uniknąć przykrych konsekwencji.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.