Przełom Białki – rezerwat pod Krempachami i Skałka Obłazowa
Przełom Białki to ciekawy i unikatowy rezerwat przyrody znajdujący się pod Krempachami niedaleko Białki Tatrzańskiej w Małopolsce. Przez mieszkańców to miejsce nazywane jest Czerwonymi Skałkami. Oblegane jest głównie przez wspinaczy oraz grotołazów za sprawą popularnej Jaskini Obłazowej. O wschodach lub zachodach słońca przy dobrej pogodzie można tam spotkać również wielu fotografów ślubnych, ponieważ to miejsce do zdjęć ślubnych nadaje się bardzo dobrze.
Wiele razy przejeżdżaliśmy obok rezerwatu Przełom Białki, wracając do domu z Zakopanego i dopiero niedawno, mając więcej czasu, postanowiliśmy na kilka chwil się przy nim zatrzymać. Jadąc drogą widać Skałę Obłazową, na którą można się wdrapać. Rezerwat został utworzony w 1959 roku i obejmuje malutki obszar rzeki Białki znajdujący się między dwiema skałami: Obłazową i Kramnicą.
Jak dojechać do rezerwatu przyrody Przełom Białki?
Dojazd do rezerwatu Przełom Białki pod Krempachami nie powinien sprawić problemu. Dojazd z Zakopanego zajmuje około 30 minut i trzeba jechać przez Poronin, Szaflary i Gronków lub Bukowinę Tatrzańską i Białkę Tatrzańską. Z Nowego Targu to około 15 minut drogą numer 49 ze skrętem na Niedzicę. Prywatny parking znajduje się przy i szlaku do skałek. W sezonie kosztuje 5 złotych. Podobno w sezonie przy parkingu stoi nawet toaleta. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd do Przełomu Białki: 49.428579, 20.124347.
Darmowy parking przy rezerwacie znajduje się kilkaset metrów dalej, jadąc od Białki Tatrzańskiej. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 49.432016, 20.129525. Dojście na miejsce z parkingu zajmuje 5 minut.
Jak zwiedzać rezerwat Przełom Białki?
Tuż obok rezerwatu przechodzi niebieski szlak turystyczny na trasie długodystansowej z Brzeźnicy do Kacwina. Kiedyś biegł on tylko do Łopusznej i w takim wydaniu go przeszliśmy. Od kilku lat został przedłużony.
Po zatrzymaniu się na parkingu można ruszyć na zwiedzanie Przełomu Białki. Są trzy możliwości zwiedzania, które można zrobić podczas jednej wizyty:
- Wejście na skałę Obłazową. Trasa nie jest oznaczona żadnym szlakiem turystycznym jednak najlepiej wejść od prawej strony, idąc z parkingu. Ścieżka jest bardzo dobrze widoczna i wydeptana.
- Poszukiwanie Jaskini Obłazowej,
- Spacer wydeptaną ścieżką nad rzekę Białkę. Najlepiej iść mając cały czas skałę po prawej stronie.
Czas zwiedzania Przełomu Białki to maksymalnie 60 minut. Jednak jest to tak piękne miejsce, że przy ładnej pogodzie żal je opuszczać. Przy dobrej widoczności widać Tatry, dlatego miłośnicy krajobrazów będą bardzo zadowoleni, a osoby, które lubią odpoczynek, to na pewno znajdą swoje miejsce wypoczywając nad Białką na kamienistej plaży. Wejście na teren rezerwatu jest bezpłatne.
Obłazowa Skała, Skałka Kramnica i Jaskinia Obłazowa
Obłazowa Skała i Skałka Kramnica to najpopularniejsze i najbardziej charakterystyczne elementy skalne rezerwatu Przełomu Białki. Co ciekawe, skały odgrywają ważną rolę przyrodniczą oraz naukową, ponieważ zbudowane są z białych i czerwonych wapieni. W Obłazowej Skale znajdują się trzy jaskinie: Schronisko w Obłazowej I, Schronisko w Obłazowej II i Jaskinia Obłazowa. W tej ostatniej odkryto prehistoryczne ślady ludzi sprzed 40 tysięcy lat. Na wierzchołku skały odkryto słowiańskie ślady związane z Nocą Kupały.
Rzeka Białka należy do najczystszych i najzimniejszych rzek na terenie Polski, dlatego rezerwat Przełom Białki jest idealnym pomysłem na wycieczkę podczas upałów. Bardzo często można na miejscu spotkać wspinaczy skałkowych, ponieważ znajduje się tam około 30 dróg wspinaczkowych. Ciekawostką jest, że na terenie rezerwatu kręcono Janosika, Trzecią Granicę oraz film Karol, Człowiek, który został papieżem. Jedna z jaskiń nazywana jest Jaskinią Janosika.
Co jeszcze warto zobaczyć w okolicy?
Jeśli poszukujesz innych ciekawych atrakcji w okolicy, to zobacz kilka naszych propozycji:
- Cisowa Skała,
- Szczyt Grandeus,
- Punkt widokowy Przełęcz nad Łapszanką,
- Górę Wdżar w Kluszkowcach,
- Poznaj także największe atrakcje w Pieninach.