Magura Spiska: Grandeus

Grandeus zachęcał mnie już od jakiegoś czasu. Nadszedł piękny dzień po kilku takich z brzydką pogodą, więc pierwsze co zrobiłem to wybrałem się właśnie na Magurę Spiską, żeby spędzić tam chwilę czasu. To miejsce wspominam bardzo miło, bo kiedyś już tam byliśmy. Zaczęły się ferie, dlatego popularniejsze miejsca są na pewno zaludnione, więc trzeba szukać mniej znanych szczytów. Do takich właśnie należy Grandeus, bardzo widokowy szczyt, do którego dostać się można bardzo łatwo z Dursztyna, Łapsz Wyżnych lub z Trybskiej Przełęczy.  

Marsz można zacząć w Dursztynie, a samochód można zostawić na czerwonym szlaku, blisko tablicy kierującej turystę na Łapsze Wyżne. Dalej trzeba udać się za znakami czerwonymi, a także ścieżką rowerową od samego początku zdobywając wysokość, chociaż podejść nie ma zbyt dużo. Wędrówka nie trwa długo, bo to zaledwie odcinek do dwóch kilometrów, a więc spacerkiem dociera się na szczyt. Po drodze na Przełęczy Snozka wybornie prezentował się łańcuch Tatr, a w tym momencie przebrzydłe chmurska zasłoniły ich większą część. Zostały mi tylko na śniadanie same wierzchołki tatrzańskich szczytów. Jednak widok na północny kierunek był dużo lepszy niż na południowy. Zachęcająco wyglądał Żar, który jest najwyższym szczytem Pienin Spiskich wraz z pobliskimi wzniesieniami takimi jak: Czarna Góra, Humbarg, Ostra Góra, Barwinkowa Góra. Oczywiście całe pasmo Turbacza było oszronione, prezentowało się w pięknej czystej bieli. Ogromne wrażenie jak z każdej strony zrobiły na mnie Trzy Korony, a także schowana nieco z tyłu Wysoka – najwyższy szczyt Pienin należący do Korony Gór Polski. Na szczycie zlokalizowany jest nadajnik, miejsce na ognisko, wiata, tablica widokowa, luneta obserwacyjna i kapliczka. Poniżej nasze wspomnienie z 2015 roku.

Grandeus, Żar, Przełęcz nad Łapszanką, Litwinka na Spiszu i Podhalu

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *