Grandeus – Magura Spiska. Opis szlaku z Dursztyna

Grandeus zachęcał mnie już od jakiegoś czasu. Nadszedł piękny dzień po kilku takich z brzydką pogodą, więc pierwsze co zrobiłem, to wybrałem się właśnie na Magurę Spiską, żeby spędzić tam chwilę czasu. To miejsce wspominam bardzo miło, bo kiedyś już tam byliśmy. Zaczęły się ferie, dlatego popularniejsze miejsca są na pewno zaludnione, więc trzeba szukać mniej znanych szczytów. Do takich właśnie należy Grandeus, bardzo widokowy szczyt, do którego dostać się można bardzo łatwo z Dursztyna, Łapsz Wyżnych lub z Trybskiej Przełęczy.  

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Z Dursztyna na Grandeus

Marsz można zacząć w Dursztynie, a samochód można zostawić na czerwonym szlaku, blisko tablicy kierującej turystę na Łapsze Wyżne.

  • Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na początek szlaku na Grandeus: 49.410658, 20.189060.

Dalej trzeba udać się za znakami czerwonymi, a także ścieżką rowerową od samego początku zdobywając wysokość, chociaż podejść nie ma zbyt dużo. Wędrówka nie trwa długo, bo to zaledwie odcinek do dwóch kilometrów, a więc spacerkiem dociera się na szczyt. Po drodze na Przełęczy Snozka wybornie prezentował się łańcuch Tatr, a w tym momencie przebrzydłe chmurska zasłoniły ich większą część.

Widoki z Grandeusa 

Zostały mi tylko na śniadanie same wierzchołki tatrzańskich szczytów. Jednak widok na północny kierunek był dużo lepszy niż na południowy. Zachęcająco wyglądał Żar, który jest najwyższym szczytem Pienin Spiskich wraz z pobliskimi wzniesieniami takimi jak: Czarna Góra, Humbarg, Ostra Góra, Barwinkowa Góra.

Oczywiście całe pasmo Turbacza było oszronione, prezentowało się w pięknej czystej bieli. Ogromne wrażenie jak z każdej strony zrobiły na mnie Trzy Korony, a także schowana nieco z tyłu Wysoka – najwyższy szczyt Pienin należący do Korony Gór Polski. Na szczycie zlokalizowany jest nadajnik, miejsce na ognisko, wiata, tablica widokowa, luneta obserwacyjna i kapliczka.

przewodnik
MYNASZLAKU FILM
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Najkrótszy i najszybszy szlak na Grandeus

Najkrótszy i najłatwiejszy szlak na Grandeus rozpoczyna się w miejscowości Łapsze Wyżne. Tam można zatrzymać się przy kościele na parkingu. Dojście na szczyt zajmuje 20 minut.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.