Cabo da Roca w Portugalii: najdalej na zachód wysunięty punkt Europy
Cabo da Roca to najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentalnej Europy. Znajduje się w Portugalii nad Oceanem Atlantyckim. To miejsce jest bardzo chętnie odwiedzane, a w niedzielę, gdy tam byliśmy to był jeszcze jakiś zlot motocyklowy.
Znajduje się tam latarnia morska, wysoki słup, na którym widnieje nazwa oraz współrzędne geograficzne, a także obiekty z pamiątkami. Jeśli chodzi o pamiątki, to ceny są zawyżone. Dla przykładu weźmy np. figurkę koguta, który jest jednym z najpopularniejszych symboli Portugalii. My kupiliśmy figurkę na Przylądku świętego Wincentego za 3,5 euro, a ten sam kosztował tutaj 6 euro. Był tam także pan sprzedający pieczone kasztany.
Jak dojechać i gdzie zaparkować?
Jechaliśmy na miejsce od strony Lizbony (stolica Portugalii) i Sintry (można zobaczyć zamki i pałace).
Prowadziła nas bardzo malownicza droga. Mieliśmy pochmurną pogodę, która nadawała klimatu. Minęliśmy większe miasteczka i dojechaliśmy na parking. Po drodze mogliśmy zatrzymać się jeszcze na kilku punktach widokowych. Są specjalne zatoczki. Parking był dobrze oznaczony z dodatkową informacją o cenie 0 euro. Często już czytaliśmy, żeby uważać na różnych parkingach, ponieważ chodzą ludzie i pobierają opłaty. Najlepiej przeczytać wcześniej opinie danego parkingu.
Przyjechaliśmy na godzinę 11, dlatego już sporo miejsc było zajętych. Po nas przyjechało jeszcze wiele osób. Ludzie dojeżdżali tam kamperami, a nawet autobusem. Kursowała tam jakaś linia.
- Współrzędne parkingu: 38.7813, -9.4968.
Jak zwiedzić to miejsce? Ile czasu zajmuje wizyta?
Czas zwiedzania Cabo da Roca to około 60 minut. Od parkingu dojście do latarni morskiej z XIX wieku zajmuje 2, a do słupa 3 minuty. Wszystko tam jest na miejscu. Są także tablice informacyjne, żeby nie przechodzić za barierkę. Lepiej tego nie robić, ponieważ można wpaść na skały i do oceanu. Sporo osób jednak przechodzi, żeby sobie zrobić zdjęcie. Wstęp tutaj jest bezpłatny, a miejsce czynne jest całą dobę. Kilka dni wcześniej byliśmy na najdalej wysuniętym punkcie kontynentalnej Europy na południe, który znajduje się w Tarifie. Widać stamtąd góry Afryki. Na słupie widnieje cytat „Tu, gdzie ląd się kończy, a morze zaczyna”.