Cape Greco – atrakcje i zwiedzanie. Co warto zobaczyć w tym parku narodowym?

Cape Greco to piękny półwysep znajdujący się w południowo-wschodniej części Cypru. To park narodowy z wieloma ciekawymi miejscami i atrakcjami. Jest chętnie odwiedzanym miejscem, ponieważ wystarczy wypożyczyć samochód na Cyprze w Larnace (lotnisko) i wyruszyć na odkrywanie niezwykłych miejsc. My tak zrobiliśmy.

Nocowaliśmy w Larnace i pojechaliśmy tam wczesnym rankiem. Na naszej mapie widniało kilka najważniejszych punktów, chociaż ich mogłoby być jeszcze więcej. Obok znajduje się popularny kurort Ajia Napa, w którym także byliśmy. Zacznijmy jednak od Cape Greco, a w międzyczasie zobacz inne niezwykłe miejsce na Cyprze – Półwysep Akamas.

Przygotowaliśmy osobny tekst o ponad 60 miejscach, które odwiedziliśmy podczas naszej podróży – sprawdź atrakcje Cypru.

Cape Greco
Cape Greco

Latarnia morska Cape Greco i teren wojskowy

Na samym początku dotarliśmy w pobliże latarni morskiej na krańcu Cape Greco. Nie mogliśmy się do niej zbliżyć, ponieważ znajduje się tam teren wojskowy, a wejście jest zabronione i ograniczone przez siatkę i bramy. Mogliśmy przespacerować się po najbliższej okolicy, czyli przy bramie od lewej do prawej. Były tam urokliwe formacje skalne, klify i woda o cudownym kolorze. Na parkingu stały samochody z wypożyczalni, które oznakowane są czerwonymi rejestracjami. Na miejsce doprowadziła nas wąska i kręta droga, więc przy dużym ruchu turystycznym trzeba uważać.

  • Współrzędne parkingu: 34.9634, 34.0814.
Latarnia morska Cape Greco i teren wojskowy
Latarnia morska Cape Greco i teren wojskowy

Kościół Agioi Anargiroi

Pojechaliśmy później pod Kościół Agioi Anargiroi. To malownicze miejsce, które idealnie komponuje się z Morzem Śródziemnym. Dach jest niebieski, a reszta biała. Znajdują się tam schodki, którymi można zejść na punkt widokowy. W pobliżu są liczne ścieżki, ponieważ turyści maszerują w różnych kierunkach. Wtedy świątynię można zobaczyć z każdej strony. Kościół wzniesiono tuż nad jaskinią.

  • Współrzędne kościoła: 34.9757, 34.0761.
Kościół Agioi Anargiroi
przewodnik
Kościół Agioi Anargiroi

Kamara Tou Koraka – skalny most

Tuż przy drodze prowadzącej do powyższego kościoła znajduje się skalny most. To niezwykłe miejsce stworzone przez naturę. Na miejscu jest bezpłatny parking, a skały są dobrze z niego widoczne. Można tam się wybrać na krótki spacer, ale na sam most nie można wejść, ponieważ teren jest ogrodzony. Niektórzy jednak nie zważają na to i normalnie wchodzą.

  • Współrzędne: 34.9719, 34.0762.
Kamara Tou Koraka - skalny most

Nkreko 95 m n.p.m. – skała i punkt widokowy

Nie mogliśmy odmówić sobie dotarcia na Nkreko. To wzgórze nad Morzem Śródziemnym mierzące zaledwie 95 metrów. Krajobrazy, które się stamtąd rozciągają robią wrażenie. Świetnie widać ten teren wojskowy, na którym znajduje się latarnia morska. Dojście z parkingu na szczyt zajmuje około 10 minut. Do przejścia jest 300 metrów. Trasa jest widokowa i łatwo dostępna. Można zatrzymać samochód na bezpłatnym parkingu. Na górze jest krzyż oraz drewniana wiata turystyczna. Przy parkingu zobaczysz tabliczkę, która wskazuje kierunek marszu.

  • Współrzędne parkingu: 34.9641, 34.0680.
Nkreko 95 m n.p.m. - skała i punkt widokowy
Nkreko 95 m n.p.m. - skała i punkt widokowy
Nkreko 95 m n.p.m. - skała i punkt widokowy

Blue Lagoon

Na Cape Greco można spacerować różnymi szlakami pieszymi. Warto zostawić samochód na jednym z parkingów i wyruszyć na szlak. Samochodem można zatrzymywać się na licznych zatoczkach. Blue Lagoon to jedno z najpiękniejszych miejsc na Cape Greco. Ze skał można obejrzeć wszystko z góry. 100 metrów obok znajduje się parking, na którym można się zatrzymać.

  • Współrzędne parkingu: 34.9656, 34.0770.
Blue Lagoon

Sea Caves

Czy Sea Caves to najpiękniejsze miejsce na Cape Greco? Dla nas chyba tak. Całe skały wyglądają wspaniale. W jednym miejscu można zejść po skałach w dół, ale dla niektórych może być to zbyt niebezpieczne. Spacer po terenie zajmie około 20 minut. My obejrzeliśmy skały z każdej strony. 2 minuty od skał znajduje się bezpłatny parking.

  • Współrzędne parkingu: 34.9683, 34.0550.
Blue Lagoon
Sea Caves
Sea Caves
Sea Caves

Skalny Most Miłości

Nieco dalej od Cape Greco, tuż obok Ajia Napa znajduje się skalny Most Miłości. Bezpłatny parking mieści się tuż obok. Skalny most jest kolejnym miejscem, które zostało stworzone przez naturę, a dokładniej przez wodę i wiatr. Wiele osób wchodzi na most, żeby zrobić sobie zdjęcie. Jest tam krystalicznie czysta woda oraz jaskinie. W okolicy warto jeszcze zobaczyć Sculpture Park z różnymi rzeźbami.

  • Współrzędne parkingu: 34.9831, 34.0168.
Skalny Most Miłości
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.