Co zobaczy膰 w Gnie藕nie?
21.05.2019 | Kolejny dzie艅 w podr贸偶y jest bardzo aktywny. Nie my艣leli艣my, 偶e damy rad臋 tyle zobaczy膰. Docieramy do r贸偶nych miejsc, poznajemy je i okazuje si臋, 偶e wszystko jest dla nas nowe. Nigdy tutaj nie byli艣my, ale podczas podr贸偶y z dzieckiem, staramy si臋 odkrywa膰 nowe miejsca.
Stare Miasto w Gnie藕nie
Rozpoczynamy od Gniezna, pierwszej stolicy Polski. Nie mamy na niego w og贸le planu, ale w trakcie ca艂y czas co艣 wychodzi i ostatecznie mamy grafik napi臋ty. Zaczynamy o si贸dmej rano, kiedy to docieramy na gnie藕nie艅ski rynek. Na pewno go zapami臋tamy na d艂ugo, bo jest wyj膮tkowy. W okolicy 艣rodka placu znajduje si臋 fontanna, a wok贸艂 niej p贸艂kole, w kt贸rych s膮 wmurowane herby miast, na przyk艂ad: Nowy S膮cz, 艢winouj艣cie, 艢rem, Otwock, B臋dzin, Dukla i wiele innych, kt贸re nale偶膮 do Zwi膮zku Miast Polskich.
Ciekawostk膮 jest to, 偶e Stare Miasto le偶y na jednym z siedmiu wzg贸rz, na kt贸rych rozpo艣ciera si臋 to miasto, mianowicie na Wzg贸rzu Panie艅skim. Pozosta艂e to Wzg贸rze Lecha, Wzg贸rze 艣w. Piotra, Wzg贸rze 艢wi臋tego Wawrzy艅ca, Wzg贸rze 艢wi臋tego Micha艂a, Wzg贸rze Krzy偶ackie, a tak偶e Wzg贸rze 呕ni艅skie. Z rana jeszcze nie by艂o tutaj jakiego艣 ruchu turystycznego, wi臋c mieli艣my spok贸j.
Katedra Gnie藕nie艅ska i Drzwi Gnie藕nie艅skie
Dalej chc膮c zobaczy膰 co艣 wi臋cej skierowali艣my swe kroki do Katedry Gnie藕nie艅skiej, czyli Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzi臋cia NMP i 艣w. Wojciecha. Miejsce to, jest bardzo wa偶ne dla Polak贸w, bo zwi膮zane jest z powstaniem naszego pa艅stwa. Jest to pomnik Polski, kt贸ry nawet nazywany jest najwa偶niejszym obiektem sakralnym. Znajduje si臋 na Wzg贸rzu Lecha, o kt贸rym wspomina艂am wy偶ej i jest pierwsz膮 siedzib膮 biskup贸w w naszym pa艅stwie. Jak inne miejsca w Polsce, to tak偶e ucierpia艂o w r贸偶nych okresach. Jednak teraz wygl膮da okazale i warto tutaj przyby膰. W 艣rodku przecie偶 do obejrzenia s膮 Drzwi Gnie藕nie艅skie.
Trakt Kr贸lewski i s艂ynne kr贸liki
Dalej zmierzamy w kierunku parkingu, ale widzieli艣my na mapie, 偶e w mie艣cie porozrzucano pomniki kr贸lik贸w w r贸偶nych postaciach. Ten, kt贸rego mijali艣my to by艂a rze藕ba kr贸lika Woja Piastowskiego (Kr贸lik Rycerz), kt贸ry znajduje si臋 na ulicy 艁askiego przy wej艣ciu na Plac 艢wi臋tego Wojciecha. Mo偶esz zapyta膰, dlaczego kr贸lik, od tak, i dlaczego taki ma艂y. Mianowicie dlatego, 偶e w Gnie藕nie stwierdzono, 偶e b臋dzie to produkt turystyczny, kt贸ry kojarzony b臋dzie z miastem. Ot贸偶 maj膮 racj臋.
Kr贸liki te kojarzone s膮 z postaciami piastowskimi. Dodatkowo do tego przedsi臋wzi臋cia dodano jeszcze makiety informacyjne, pos膮gi kr贸l贸w, kt贸re b臋d膮 mia艂y normalne wysoko艣ci. Ty chc膮c znale藕膰 wszystkie kr贸liki, mo偶esz zainstalowa膰 aplikacj臋 z tym zwi膮zan膮. Jest to ciekawa sprawa i warto si臋 z ni膮 przej艣膰 po mie艣cie.
Jezioro Jelonek i Park Piastowski w Gnie藕nie
Na chwil臋 odpoczynku zdecydowali艣my si臋 przy jeziorze Jelonek. Bardzo blisko wspomnianej wy偶ej Bazyliki. Podeszli艣my do pos膮gu Lecha, czyli za艂o偶yciela tego miasta. Znajduje si臋 tutaj wiele 艂awek i spokojnie mo偶na zaczerpn膮膰 si艂 na dalsze przygody. Bardzo nam to pomog艂o, bo ten dzie艅, jak si臋 p贸藕niej okaza艂o, by艂 najbardziej aktywny w ci膮gu kilku ostatnich miesi臋cy.
Muzeum Pocz膮tk贸w Pa艅stwa Polskiego
B臋d膮c w Gnie藕nie pomy艣leli艣my o Muzeum Pocz膮tk贸w
Gdzie zaparkowa膰 w Gnie藕nie?
W Gnie藕nie do dyspozycji mamy kilka parking贸w. O tym, gdzie zaparkowa膰 w Gnie藕dzie najlepiej dowiedzie膰 si臋 na miejscu. Tak w艂a艣nie zrobili艣my, przyje偶d偶aj膮c do miasta. Pojechali艣my na ulic臋 S艂omianka i zatrzymali艣my si臋 na parkingu po lewej stronie, jad膮c od Placu 艢wi臋tego Wojciecha. Tam post贸j jest bezp艂atny, ale mo偶na wrzuci膰 ofiar臋 do skrzyneczki.
Jedziemy w dalsz膮 podr贸偶 po wojew贸dztwie: Liche艅 Stary
B臋d膮c w Wielkopolsce, wpadli艣my na pomys艂 podjechania do Lichenia Starego, aby na w艂asne oczy zobaczy膰 Sanktuarium Maryjne. Dla nas priorytetem by艂o tutaj: wej艣膰 przed o艂tarz i zobaczy膰 obraz, wej艣膰 na wie偶臋 widokow膮 i przej艣膰 Drog臋 Krzy偶ow膮, bo jest podobno inna ni偶 wsz臋dzie. Zaparkowali艣my na parkingu E i weszli艣my od strony muzeum. Dalej przeszli艣my obok Dzwonnicy „Maryja Bogurodzica” i krzy偶a upami臋tniaj膮cego po艣wi臋cenie placu pod budow臋 Bazyliki. Znale藕li艣my si臋 przed wej艣ciem do 艣rodka, przed bardzo masywn膮 budowl膮.
Nie spodziewali艣my si臋, 偶e tak to w rzeczywisto艣ci wygl膮da. Dalej udali艣my si臋 na Drog臋 Krzy偶ow膮, czyli na tzw. Golgot臋. Tam postacie s膮 du偶e, mo偶na rzec, 偶e w proporcji 1:1, albo ciut wi臋ksze. Idzie si臋 艣cie偶k膮 kr臋t膮, kt贸ra doprowadza nas na sam膮 g贸r臋, gdzie opr贸cz skarbonki zobaczymy posta膰 Jezusa ukrzy偶owanego. Troch臋 skarbonka nas denerwuje, ale ka偶de miejsce jest dobre. Za to dobre widoki by艂y na okolic臋 i tutaj oko mo偶na by艂o nacieszy膰. Jednak woleli艣my jeszcze uda膰 si臋 na wie偶臋 widokow膮 i stamt膮d zobaczy膰 okolic臋.
Idziemy dalej i schodz膮c 艣cie偶k膮 powrotn膮 schodzimy i nie jeste艣my w tych samych punktach. Nast臋pnie idziemy ju偶 prosto do Bazyliki Naj艣wi臋tszej Maryi Panny Liche艅skiej. Tam pierwszy raz na w艂asne oczy zobaczyli艣my obraz i sp臋dzili艣my tutaj kilka chwil. Troch臋 nas zastanawia艂o, gdzie mamy p贸j艣膰, aby dosta膰 si臋 do punktu widokowego. Jak si臋 okaza艂o to od obrazu w lewo, wyj艣膰 na zewn膮trz i kierowa膰 si臋 w prawo.
Bardzo 艂atwo, a my jako艣 pob艂膮dzili艣my i musieli艣my nadrobi膰 kilkaset metr贸w. Po doj艣ciu do kasy uda艂o si臋 kupi膰 bilet i nie zastanawiaj膮c si臋 wzi臋li艣my na wind臋. Za du偶o dzi艣 mieli艣my w nogach, aby wychodzi膰 na 31 pi臋tro schodami. Zaj臋艂oby nam to sporo czasu, bo tych schod贸w jest 762, a my w windzie sp臋dzili艣my oko艂o czterdziestu sekund. Ale polecam Ci tutaj by膰, czy chcesz czy nie, bo widoki rozci膮gaj膮 si臋 nawet do trzydziestu pi臋ciu kilometr贸w.
P贸藕niej zobaczyli艣my jeszcze Pa艂ac My艣liwski Ksi膮偶膮t Radziwi艂艂贸w w Antoninie
Wydawa膰 by si臋 mog艂o, 偶e mo偶e na dzi艣 starczy. Ale okaza艂o si臋, 偶e nasz znajomy z Przygodzic, o kt贸rym czasem wspominamy we wpisach, zaoferowa艂 nam odwiedziny w Pa艂acu My艣liwskim Ksi膮偶膮t Radziwi艂艂贸w w Antoninie. Pochodzi on z pocz膮tku XIX wieku. Co ciekawe, do tej pory utrzymany jest w dobrym stanie, a sama budowla jest z drewna na planie krzy偶a greckiego. My z Grzegorzem weszli艣my do 艣rodka, czyli do kawiarni. W pa艂acu tym mo偶na skorzysta膰 z nocleg贸w, kt贸re znajduj膮 si臋 w skrzyd艂ach. Wyszli艣my po schodach do g贸ry, ciekawie wygl膮da艂o wn臋trze z wy偶szych pi臋ter. Wychodz膮c na zewn膮trz nie mogli艣my za wiele spacerowa膰, bo wiecz贸r zapowiada艂 si臋 deszczowy.
2 komentarze
Mariusz
Z ca艂ym szacunkiem, ale ten Antonin pasuje do Gniezna tak samo jak oscypki na deptaku w 艢winouj艣ciu.
Damazy
Ciekawie podsumowane! Trakt Kr贸lewski, czyli kr贸liki i inne rze藕by faktycznie fajnie prowadzi po mie艣cie, ale na spacer po Gnie藕nie polecam przewodnika, szczeg贸lnie jak to wycieczka na Gniezno, Biskupin itd – b臋dzie umia艂 stre艣ci膰 i pokaza膰 te najciekawsze atrakcje