Gagaty Sołtykowskie – tam zobaczysz największe ślady dinozaura w Polsce
Gagaty Sołtykowskie to jedna z atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego w pobliżu Skarżyska-Kamiennej i Stąporkowa. Tam na własne oczy można zobaczyć najprawdziwsze ślady dinozaurów sprzed 200 milionów lat! Niegdyś wydobywano tam glinę ceramiczną i natrafiono na gagat, czyli odmianę węgla brunatnego. Teraz znajduje się tam rezerwat przyrody utworzony w 1997 roku. To jedno z nieoczywistych miejsc, które warto zobaczyć w pobliżu Kielc.
Jak dojechać do Rezerwatu Przyrody Gagaty Sołtykowskie?
Dojazd do Rezerwatu Przyrody Gagaty Sołtykowskie zajmuje około 40 minut z centrum Kielc. Musisz jechać na Samsonów, Odrowąż i Płaczków. W Odrowążu skręć w prawo na drogę numer 42 na Płaczków. Po 2 kilometrach zobaczysz znak na Gagaty Sołtykowskie w lewo. Po skręcie wjedziesz na drogę szutrową, która po kilku chwilach doprowadzi Cię na bezpłatny parking.
- Możesz także wpisać w nawigacji współrzędne parkingu i dojedziesz na miejsce: 51.1388, 20.6688.
Jak dojść do śladów dinozaurów? – Mapa trasy
Dojście do śladów dinozaurów nie zajmie Ci więcej niż 30 minut. Spokojnie na miejsce możesz dojść z dzieckiem w wózku, bo prowadzi tam droga szutrowa. W jedną stronę jest około 1,3 km. Trasa nie jest oznakowana żadnym szlakiem w terenie, jednak są co jakiś czas tabliczki z kierunkiem do rezerwatu.
Jeśli dojedziesz na parking, to musisz iść dalej już pieszo, ponieważ jest tam zakaz wjazdu. Przez 900 metrów musisz iść szeroką drogą (początkowo z liniami wysokiego napięcia), a później skręcić w lewo. Pod koniec zobaczysz informację o rezerwacie, a także drewniany pomost, po którym musisz przejść. Chwilę za nim będzie już wiata. Poniżej zobacz jeszcze na mapę naszej trasy. Tak dokładnie wygląda dojście do rezerwatu.
Największe ślady dinozaurów w Polsce
Właśnie w Gagatach Sołtykowskich znajdują się największe ślady dinozaurów Polsce. Odkryto je w 1999 roku. Natrafiono na ślady i młodych (zauropody) i starych osobników. Największy z nich ma aż 60 cm i jest to ślad allozauropoida. Aby zabezpieczyć je przed zniszczeniem, wybudowano drewnianą wiatę. Przez to nie trzeba także ich szukać, tylko dobrze dostrzegalne są od razu pod dachem.
Aby wejść na punkt widokowy, musisz wrócić na drewniany pomost, przejść go i skręcić w lewo. Dojdziesz tam po 10 minutach. Niektórzy przechodzą po prostu przez rezerwat i wspinają się po kamienistych zboczach.
- Czas zwiedzania rezerwatu zajmuje około 30 minut,
- Zwiedzanie jest bezpłatne i możliwe cały czas.
Warto się tam wybrać, ponieważ to miejsce należy do tych mniej odwiedzanych przez turystów. My byliśmy niedawno i z nikim się nie minęliśmy. To miejsce wygląda trochę jak z innej planety.