Gietrzwałd – miejsce objawień i sanktuarium maryjne na Warmii

Gietrzwałd znany jest przede wszystkim z Sanktuarium Maryjnego. Przekonaliśmy się, że docierają tam pielgrzymi i turyści z całej Polski. To ważny symbol dla naszej wiary religijnej. Jest to miejsce, gdzie ludzie zbierają się i modlą w nadziei na lepszą przyszłość, ale i w podziękowaniu za otrzymane łaski. Są również tacy, którzy przyjeżdżają, aby zobaczyć to miejsce na żywo.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Co nam się podobało? Nie ma tam przepychu. Kościół wyglądem zbytnio się nie wyróżnia. Jest cudowne źródełko, droga krzyżowa, sklepiki z pamiątkami czy Dom Pielgrzyma z restauracją. Można powiedzieć, że to przeciwieństwo np. Sanktuarium w Licheniu. Urząd Gminy w Gietrzwałdzie pełni ważną rolę dla mieszkańców i turystów odwiedzających tę miejscowość. W urzędzie można uzyskać informacje na temat lokalnych atrakcji turystycznych. Niedaleko warto odwiedzić również Świętą Lipkę.

Gietrzwałd - miejsce objawień i sanktuarium maryjne na Warmii

Z czego znany jest Gietrzwałd? Co się tam stało?

W Gietrzwałdzie w 1877 roku były objawienia Matki Boskiej i to jedyne objawienie w Polsce, które zostało uznane przez Kościół katolicki. Matka Boża objawiła się dwóm dziewczynkom Barbarze Samulowskiej oraz Justynie Szafryńskiej i powiedziała wtedy „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!”.

Gdy tam trafisz, to przekonasz się, jak wiele osób tam przybywa. Podobno może być to nawet milion osób rocznie. Miejscowość znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim. Podczas podróży po Polsce warto odwiedzić to miejsce. W miejscowości mieszka około 600 osób. To niezwykle malownicze tereny.

Gietrzwałd - miejsce objawień i sanktuarium maryjne na Warmii

Dojazd i parking przy Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Dojazd do Gietrzwałdu z Olsztyna zajmuje około 20 minut. Nie jest to daleko, a droga dojazdowa jest bardzo dobra. Z Olsztyna musisz kierować się na zachód. Po drodze będą już widoczne znaki kierujące do sanktuarium. Przy nim znajduje się obszerny parking, który jest bezpłatny.

  • Współrzędne parkingu: 53.7487, 20.2334.
Gietrzwałd - miejsce objawień i sanktuarium maryjne na Warmii

Gietrzwałd – historia i znaczenie

Gietrzwałd to wieś o bogatej historii, położona na Warmii, w województwie warmińsko-mazurskim. Jego znaczenie dla regionu i Kościoła wynika przede wszystkim z objawień maryjnych, które miały miejsce w 1877 roku.

Gietrzwałd – wieś warmińska o bogatej historii

Leżący w gminie Gietrzwałd, wieś warmińska o nazwie Gietrzwałd, posiada długą i bogatą historię. W przeszłości była to wieś rolnicza, która z czasem zyskała na znaczeniu dzięki wydarzeniom religijnym. Dzisiaj Gietrzwałd jest ważnym miejscem na mapie warmińsko-mazurskiego regionu, przyciągającym zarówno pielgrzymów, jak i turystów zainteresowanych historią i kulturą Warmii.

Objawienia w Gietrzwałdzie – wydarzenia, które zmieniły historię miejscowości

W 1877 roku, w Gietrzwałdzie miały miejsce objawienia Matki Bożej, które przyciągnęły uwagę wiernych z całej Polski. Objawienia te trwały przez kilka miesięcy, a ich szczegółowy przebieg został udokumentowany przez świadków. W ostatnich dniach objawień, Matka Boża przekazała wiernym ważne orędzie, które do dziś pozostaje źródłem inspiracji dla wielu osób. W miejscu, gdzie miały miejsce objawienia, znajduje się obecnie kapliczka objawień, będąca ważnym punktem na szlaku pielgrzymkowym.

Gietrzwałd – miejsce objawień Matki Bożej

W Gietrzwałdzie, miejsce objawień Matki Bożej stało się ważnym centrum kultu religijnego. W miejscu objawień znajduje się figura Matki Bożej, przed którą wierni modlą się i składają podziękowania. Kult Matki Bożej Gietrzwałdzkiej przyciąga pielgrzymów z całej Polski, którzy przybywają tutaj, aby uczestniczyć w uroczystościach religijnych. Warto dodać, że Gietrzwałd jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie miały miejsce objawienia maryjne, co czyni go szczególnie ważnym dla wiernych.

Gietrzwałd - miejsce objawień i sanktuarium maryjne na Warmii
przewodnik

Obejście sanktuarium w Gietrzwałdzie – co warto zobaczyć?

Na terenie sanktuarium znajduje się wiele interesujących miejsc i atrakcji, które warto zwiedzić podczas wizyty w Gietrzwałdzie. Do najważniejszych z nich należą:

  • Kaplica Objawień – miejsce, gdzie miały miejsce objawienia Matki Bożej w 1877 roku.
  • Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – główny kościół sanktuarium, w którym odbywają się msze święte.
  • Dom Pielgrzyma – miejsce noclegowe dla pielgrzymów, oferujące również możliwość uczestniczenia w rekolekcjach.
  • Stacje Drogi Krzyżowej – rozmieszczone na terenie sanktuarium, pozwalają na kontemplację męki Pańskiej.

Z parkingu udaliśmy się do Bazyliki Narodzenia NMP. Tam w świątyni trwała Msza Święta. Prawdopodobnie dla jakiejś zorganizowanej grupy. Weszliśmy na kilka chwil do środka i stanęliśmy z tyłu. Przy Domu Pielgrzyma sporo się działo, bo akurat była pora obiadowa. Można tam coś zjeść i skorzystać z noclegu.

Obejście sanktuarium w Gietrzwałdzie - co warto zobaczyć?
MYNASZLAKU FILM
Obejście sanktuarium w Gietrzwałdzie - co warto zobaczyć?
Obejście sanktuarium w Gietrzwałdzie - co warto zobaczyć?
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Miejsce objawień Maryjnych w Gietrzwałdzie. Kamień z napisem „ODMAWIAJCIE RÓŻANIEC”

Przy kościele znajduje się miejsce objawień Maryjnych i tam było około piętnastu osób. Możesz zdecydować się na obejście Sanktuarium w Gietrzwałdzie i zobaczyć zabytek z każdego strony. Od strony Domu Pielgrzyma znajduje się kamień, na którym widnieje napis „ODMAWIAJCIE RÓŻANIEC 1882”. Jest tam również kapliczka świętego Józefa.

Tam już widzieliśmy znak, który kierował do cudownego źródełka i właśnie tam poszliśmy. Po drodze minęliśmy kancelarię, a dalej księgarnię i mały bar. Stamtąd pięknie było widać Sanktuarium Gietrzwałdzkie.

Aleja różańcowa w Gietrzwałdzie

Następnie weszliśmy na aleję różańcową (droga różańcowa). Prowadziła nas pośród drzew.

Miejsce objawień Maryjnych

Cudowne źródełko w Gietrzwałdzie

Doszliśmy do cudownego źródełka. Tam tworzyła się kolejka, ponieważ ludzie napełniali butelki wodą. Jedna osoba miała około dwudziestu litrowych butelek, do których nalewała „cudowną” wodę. Według relacji świadków, woda z tego źródełka posiada właściwości lecznicze, a liczne przypadki uzdrowień i dokonanych cudów przyczyniły się do wzrostu popularności tego miejsca wśród pielgrzymów.

Gdy tak się przyglądaliśmy, to podeszła do nas starsza kobieta – Pani Zofia. Po rozmowie okazało się, że mieszka w Gietrzwałdzie od ponad 40 lat. A co ciekawe, urodziła się w Nowym Targu. Miała może z 75 lat. Przeprowadziła się, ponieważ mąż dostał tutaj pracę. Bardzo się ucieszyła, gdy dowiedziała się, że jesteśmy z okolic Nowego Sącza. Nie była w swoich rodzinnych stronach od przeprowadzki, ponieważ tutaj pozostali jej tylko kuzyni.

Miejsce objawień Maryjnych

Droga krzyżowa w Gietrzwałdzie

Pożegnaliśmy się z Panią Zofią i ruszyliśmy dalej. Weszliśmy na drogę krzyżową, która prowadziła nas widokowe wzgórze. Stamtąd Sanktuarium Maryjne w Gietrzwałdzie wyglądało pięknie. Stacje drogi krzyżowej stworzone są dzięki różnym fundatorom. Na samym dole jest jeszcze ołtarz polowy, który mija się podczas marszu.

Miejsce objawień Maryjnych
Miejsce objawień Maryjnych
Miejsce objawień Maryjnych

Noclegi i gastronomia w Gietrzwałdzie – gdzie zjeść i przenocować?

Planując wizytę w Gietrzwałdzie, warto zastanowić się nad noclegami oraz miejscami, gdzie można zjeść. W miejscowości znajduje się kilka obiektów noclegowych, takich jak pensjonaty czy domki letniskowe, które oferują komfortowe warunki wypoczynku. Jeśli chodzi o gastronomię, warto odwiedzić lokalne restauracje i kawiarnie, które serwują smaczne potrawy regionalne oraz kuchnię polską.

Podczas pobytu w Gietrzwałdzie warto spróbować lokalnych specjałów, takich jak pierogi, placki ziemniaczane czy żurek. Wśród rekomendowanych miejsc, gdzie zjeść w Gietrzwałdzie, warto wymienić:

  • Restauracja Warmińska – serwująca tradycyjne dania kuchni warmińskiej.
  • Dom Pielgrzyma – oferujący domowe obiady w przystępnych cenach.

Zwiedzając Gietrzwałd, warto zarezerwować sobie czas na odkrywanie jego atrakcji turystycznych oraz skosztowanie lokalnej kuchni. Miejscowość ta oferuje wiele ciekawych doświadczeń zarówno dla pielgrzymów, jak i turystów, którzy chcą poznać urokliwe zakątki Warmii.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.