Święta Lipka – Sanktuarium Maryjne o bogatej historii. Legenda i początki

Wieś Święta Lipka to kolejne ciekawe miejsce w Polsce, do którego przyjechaliśmy podczas naszej podróży, gdy zwiedzaliśmy województwo warmińsko – mazurskie. Wieś znana jest z Sanktuarium Maryjnego, do którego przyjeżdżają pielgrzymi i turyści z całej Polski. Odwiedziliśmy także inne święte miejsce, czyli Gietrzwałd.

Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne o bogatej historii. Legenda i początki

Dojazd i parking przy sanktuarium

Święta Lipka oddalona jest od Olsztyna o 70 kilometrów. Dojazd zajmuje ponad godzinę. Droga z Mrągowa zajmuje około 25 minut. Na miejscu znajduje się parking. Na głównym placu jest parking płatny – 5 złotych. A obok wzdłuż drogi jest postój bezpłatny. To już zależy, czy będzie miejsce.

  • Współrzędne naszego parkingu przy drodze: 54.0252, 21.2169.

Początki Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce

Początki sięgają XIV wieku i są to opowieści ustne przekazywane z pokolenia na pokolenie. Na terytorium Prus w pewnym miejscu rosła rozłożysta lipa i gdy rozwijało się tam chrześcijaństwo, to na drzewie pojawiła się figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. 

Legenda o Świętej Lipce: Początki kultu

I z tą figurą związana jest pewna legenda, którą można znaleźć i przeczytać w różnych źródłach. Matka Boska ukazała się skazańcowi przebywającemu na zamku w okolicznym Kętrzynie. Na następny dzień więzień miał być stracony, jednak otrzymał od Matki Bożej kawałek drewna z nakazem wyrzeźbienia figurki. Tak zrobił, chociaż nie umiał rzeźbić. Gdy to uczynił, o poranku go ułaskawiono tłumacząc, że był to znak od Boga. Gdy więzień maszerował na Reszel to zostawił figurkę na napotkanej lipie, a figurka niedługo zaczęła czynić cuda, między innymi uzdrawiać. Postanowiono ją przenieść do Kętrzyna, jednak ona wracała w to samo miejsce na lipę.

Pierwsza Kaplica Świętolipska: Powstanie Sanktuarium Maryjnego

Wtedy zdecydowano o budowie pierwszej kaplicy w tym miejscu. To miejsce od lipy zwane jest Świętą Lipką. Co roku przyjeżdżają tutaj wierni z całej Polski. Podobno nawet sam wielki mistrz Albrecht Hohenzollern pielgrzymował do sanktuarium i to boso.

Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne o bogatej historii. Legenda i początki

Bazylika Nawiedzenia NMP: Chlubą Świętej Lipki. Kult Maryjny w małej miejscowości

Teraz Bazylika Nawiedzenia NMP jest chlubą Świętej Lipki i województwa warmińsko-mazurskiego. Jednak, gdy w Prusach zakazano wiary katolickiej, to kaplicę zburzono, a lipę wycięto. Figurka została natomiast utopiona w okolicznym jeziorze (Jezioro Wirowe). 

Odbudowa Świętej Lipki: Powstanie Drugiej Kaplicy Świętolipskiej

W 1618 roku Stefan Sadorski (sekretarz króla Zygmunta III) zakupił całe te tereny i przekazał Świętą Lipkę jezuitom. Ci mieli zająć się przywróceniem świętości tego miejsca na Warmii i Mazurach. Postanowiono odbudować kaplicę i umieścić kopię obrazu Matki Bożej Śnieżnej, a następnie po wielu przygotowaniach wzniesiono kościół. 

Ołtarz Główny Bazyliki

Sanktuarium Maryjne zwane jest Perłą Baroku. Jest tutaj piękny ołtarz główny, organy, tabernakulum, kuta brama czy różne dzieła kowalskie. Obiekt ma ogromną wartość. Obraz Matki Bożej znajduje się w ołtarzu głównym i na niego warto zwrócić uwagę. 

Organy w sanktuarium: Muzyczne Dziedzictwo Bazyliki

Organy są tak cennym zabytkiem, że podczas zwiedzania odbywa się ich prezentacja. W bazylice odbywają się koncerty muzyki organowej.

Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne o bogatej historii. Legenda i początki
Święta Lipka - Sanktuarium Maryjne o bogatej historii. Legenda i początki

Święta Lipka dla turystów

Pielgrzymi odwiedzając Świętą Lipkę mogą wejść do bazyliki bez żadnych opłat, chociaż już coraz częściej takie opłaty są pobierane.

Informacje dla turystów: godziny otwarcia i atrakcje

Sanktuarium czynne jest przez cały rok w określonych godzinach. Codziennie odbywają się tam także Msze Święte czy prezentacje organowe. Szczegóły znajdziesz na oficjalnej stronie – tutaj.

Muzeum w Świętej Lipce: zanurz się w historii

Jest także muzeum, w którym możesz poznać historię. Od maja do września czynne jest codziennie, a np. od listopada do marca otwierane na prośbę nawiedzających sanktuarium. Dokładne szczegóły znajdziesz w linku, który przed chwilą podaliśmy. W muzeum zobaczysz między innymi: część księgozbioru Jana Pawła II, dzieje jezuitów w Polsce i na świecie, ekspozycję archeologii czy dekret biskupa warmińskiego, dzięki któremu jezuici rozpoczęli swoją posługę w Świętej Lipce.

warmia i mazury
przewodnik
warmia i mazury
warmia i mazury
warmia i mazury

Atrakcje w okolicy: co zobaczyć niedaleko Świętej Lipki

Tereny Warmii i Mazur bardzo nam się podobały. Trafiliśmy do Kętrzyna, zwiedzaliśmy Reszel. Nie mogliśmy pominąć Mrągowa, Giżycka czy Mikołajek. Bardzo polecamy atrakcje: Wilczy Szaniec w Gierłoży oraz Twierdza Boyen w Giżycku. Oczywiście warto się wybrać i zwiedzić atrakcje Olsztyna – stolicy woj. warmińsko-mazurskiego. Ciekawa będzie również wizyta nad Jeziorem Śniardwy, które jest największym jeziorem w Polsce.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.