Atrakcje w Olsztynie – co warto zobaczyć? 13 ciekawych miejsc w stolicy Warmii

Olsztyn to stolica województwa warmińsko-mazurskiego i największe miasto na Warmii. Liczy ponad 168 tysięcy mieszkańców. Położone jest nad rzeką Łyną, która przepływa przez urokliwe zakątki miasta i nad Jeziorem Ukiel. Wokół jest pełno jezior, lasów i zabytków z okresu średniowiecza. Można wybrać się tam na weekend, jeden dzień czy nawet na dłuższy urlop – atrakcji nie zabraknie. 

Historii Olsztyna nie będziemy tutaj opisywać, ponieważ można ją znaleźć w różnych innych miejscach np. w Wikipedii. Napiszę tylko, że Olsztyn uzyskał prawa miejskie 31 października 1353. Ruszyliśmy na zwiedzanie atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc, a także śladami Mikołaja Kopernika, którego można spotkać na Starym Mieście. To był drugi dzień naszego zwiedzania Warmii i Mazur. Dzień wcześniej odwiedziliśmy Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz zdobyliśmy najwyższy szczyt województwa warmińsko-mazurskiego, czyli Dylewską Górę. 

W kolejnym dniu pojechaliśmy na zwiedzanie atrakcji Mrągowa. Polecamy również odwiedzić Gietrzwałd, gdzie znajduje się sanktuarium. Gietrzwałd znany jest z objawień Matki Bożej.

Atrakcje w Olsztynie - co warto zobaczyć? 13 ciekawych miejsc w stolicy Warmii

Nocleg w Olsztynie – gdzie szukać?

Nocleg w Olsztynie znaleźliśmy na Bookingu, ponieważ to właśnie tam najczęściej poszukujemy kwatery. Do wyboru były różne opcje, jednak my przeważnie decydujemy się na apartament (ktoś wynajmuje mieszkanie). W mieście takich noclegów jest najwięcej, a także hoteli. Poza miastem można znaleźć pensjonaty czy agroturystyki. Olsztyn był naszą bazą wypadową na zwiedzanie Warmii i Mazur. 

Parking w Olsztynie

W pobliżu Starego Miasta jest sporo parkingów, na których można się zatrzymać przed rozpoczęciem zwiedzania. Postoje są płatne w parkomatach. My zaparkowaliśmy w galerii handlowej Aura Centrum Olsztyna. Płaciliśmy 2 złote za godzinę. Wjazd znajduje się od ulicy 22 Stycznia. 

  • Współrzędne parkingu: 53.7767, 20.4819.

Zabytki, ciekawe miejsca i atrakcje – co warto zobaczyć w Olsztynie? Mapa atrakcji

Zapraszamy na zwiedzanie stolicy Warmii i Mazur. Odbyliśmy krótki spacer po mieście. Dzień wcześniej sprawdzaliśmy pogodę i miało padać. Deszcz dopadł nas w okolicy zamku i pomnika Mikołaja Kopernika. A przed nami było jeszcze kilka zabytków i ciekawych miejsc do zobaczenia. W ostatnim dniu naszej podróży pojechaliśmy jeszcze na plażę miejską nad Jeziorem Ukiel. Później już jechaliśmy dalej w kierunku Ostródy, a po południu do domu. Jakie atrakcje Olsztyna warto poznać? Co warto zobaczyć w mieście? Sprawdź poniżej.

Park Centralny i fontanna „Układ Słoneczny” nad rzeką Łyną

Z parkingu w galerii udaliśmy się do Parku Centralnego, który znajdował się tuż obok. Przez park przepływa rzeka Łyna. Jest tam również fontanna „Układ Słoneczny” oraz ławeczki i wiaty, pod którymi można usiąść na przerwę. Dla nas był to dopiero początek, dlatego od razu ruszyliśmy dalej. Po drugiej stronie rzeki był Miejski Ośrodek Kultury – Centrum Techniki i Rozwoju Regionu Muzeum Nowoczesności. Dla dzieci znajdzie się również plac zabaw. W okolicy jest także Obserwatorium Astronomiczne oraz Planetarium.

Atrakcje w Olsztynie - co warto zobaczyć? 13 ciekawych miejsc w stolicy Warmii

Rzeźba – Warmińskie Żurawie

Szliśmy w stronę Starego Miasta. Tuż nad rzeką Łyną i przy moście świętego Jakuba była rzeźba – Warmińskie Żurawie. Znajdowała się przy wejściu do Parku Centralnego. Stworzył ją znany rzeźbiarz Izydor Borys. Żurawie mają kojarzyć się z krajobrazem, jaki można oglądać na Warmii i Mazurach. Akurat w tym miejscu ciekawie wyglądają. Dalej były miejskie mury obronne znajdujące się za centrum świętego Jakuba, który jest domem pielgrzyma. Widzieliśmy już kolejny zabytek Olsztyna, który chcieliśmy zobaczyć. Była to bazylika świętego Jakuba Apostoła.

Atrakcje w Olsztynie - co warto zobaczyć? 13 ciekawych miejsc w stolicy Warmii

Bazylika św. Jakuba Apostoła | Olsztyn – ciekawostka

Po schodach dotarliśmy przed bramy świątyni. Weszliśmy do kościoła, ale akurat trwała tam Msza Święta i nie mogliśmy go zwiedzić. Zaraz za wejściem była tabliczka z informacją, aby nie zwiedzać podczas nabożeństw. Kościół wzniesiono w II połowie XIV wieku. Warto tam zwrócić uwagę na nawę główną i ołtarz, ambonę, organy czy tryptyk z XVI wieku. Ciekawostką jest to, że patronem Olsztyna jest święty Jakub.

Atrakcje w Olsztynie - co warto zobaczyć? 13 ciekawych miejsc w stolicy Warmii
Atrakcje w Olsztynie - co warto zobaczyć? 13 ciekawych miejsc w stolicy Warmii
przewodnik

Stare Miasto – Staromiejski Rynek

Zmierzając w stronę Starego Miasta natknęliśmy się na budynek Muzeum Archidiecezji Warmińskiej. Widzieliśmy, że też można je zwiedzać, jednak nie wchodziliśmy do środka. Na Rynku nie było zbyt wiele ludzi. Centrum Starego Miasta wyglądało na opustoszałe. Może spotkaliśmy tam maksymalnie 5 osób. Znajduje się tam Stary Ratusz, fontanna, zegar słoneczny, liczne sklepy oraz restauracje. Była tam także jakaś wystawa czasowa. Warto zwrócić uwagę na kamienice. W rogu znajduje się kościół ewangelicko-augsburski pw. Chrystusa Zbawiciela

Największą uwagę skupia Stary Ratusz, który powstał jako siedziba władz Olsztyna. Skrzydło południowe należy do najstarszych zabytków w mieście. Tę część wzniesiono około 1500 roku. Obecnie w środku znajduje się Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Można się domyśleć patrząc na napis na jednej ze ścian. Z centrum Starego Miasta udaliśmy się w poszukiwaniu Ławeczki Mikołaja Kopernika.

Stare Miasto - Staromiejski Rynek
Stare Miasto - Staromiejski Rynek
Stare Miasto - Staromiejski Rynek
Stare Miasto - Staromiejski Rynek
Stare Miasto - Staromiejski Rynek

Pomnik – Ławeczka Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik związany jest z Olsztynem. W 1516 roku został administratorem dóbr kapituły warmińskiej i zamieszkał w olsztyńskim zamku. Podczas pobytu robił badania astronomiczne. Rok później wyrysował swoją tablicę astronomiczną na ścianie zamkowego krużganka. W 1521 roku odparł atak Zakonu Krzyżackiego. Miasto przygotowywało się do ataku, ponieważ Olsztyn był jedną z najsilniejszych twierdz na Warmii. Tutaj przechowywano skarbiec kapituły. Mikołaj Kopernik nie dowodził wojskiem, ale dobrze przygotował zamek do obrony.

Pomnik - Ławeczka Mikołaja Kopernika

Amfiteatr im. Czesława Niemena

Amfiteatr imienia Czesława Niemena podobno w okresie letnim tętni życiem. Znajduje się tuż obok ławeczki i zamku. Stamtąd rozpościera się piękna panorama na olsztyński zamek. W amfiteatrze odbywają się różne koncerty i występy artystyczne. 

Pomnik - Ławeczka Mikołaja Kopernika

Zamek w Olsztynie – Muzeum Warmii i Mazur

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie to najważniejszy zabytek i jedna z największych atrakcji miasta. Co roku odwiedzają go tysiące turystów. Obecnie znajduje się tam Muzeum Warmii i Mazur, które można zwiedzać. Dobrze go widać z centrum Starego Miasta. Bez biletów możesz wejść na dziedziniec zamkowy, jednak za wejście na wystawy muzeum musisz już zapłacić.

Zamek wzniesiono w połowie XIV wieku. Wybudowano go w stylu gotyckim. Kapituła warmińska była jej właścicielem do 1772 roku. Mieszkał tutaj Mikołaj Kopernik, o którym wyżej pisaliśmy. W 1334 roku stała tutaj drewniano-ziemna strażnica i to właśnie w tym miejscu postawiono obecny zamek. Przez lata obiekt był rozbudowywany. Mikołaj Kopernik mieszkał w dużej komnacie z widokiem na rzekę Łynę, młyn zamkowy oraz dziedziniec. 

Zamek otwarty jest przez cały rok i obowiązują bilety wstępu.

  • Od 1 października do 31 maja bilet kosztuje 22 złote (ulgowy 15)
  • Od 1 czerwca do 30 września bilet kosztuje 26 złotych
  • Wejście na wieżę kosztuje 12 zł (dostępne tylko w sezonie letnim do 30 września)
Zamek w Olsztynie - Muzeum Warmii i Mazur
Zamek w Olsztynie - Muzeum Warmii i Mazur
Zamek w Olsztynie - Muzeum Warmii i Mazur
Zamek w Olsztynie - Muzeum Warmii i Mazur
Zamek w Olsztynie - Muzeum Warmii i Mazur

Park Podzamcze

Na naszej mapie wyznaczyliśmy już kolejne ciekawe miejsce. Następną atrakcją był Park Podzamcze znajdujący się po sąsiedzku. Przeszliśmy nad rzeką przez most zakochanych. W weekendy wieczorami można tutaj spotkać zakochanych, którzy przypinają specjalne kłódki. Wiedzieliśmy, że nie mamy sporo czasu na zwiedzanie bez parasola, dlatego przyspieszyliśmy kroku. Jednak w parku złapał nas deszcz. I to była wielka ulewa. Byliśmy przygotowani, ponieważ mieliśmy parasole, jednak do końca nie pomagały. W Parku Podzamcze znajduje się np. fontanna – Ryba z dzieckiem. Jest również ciekawy plac zabaw dla dzieci, a także popiersie Mikołaja Kopernika, pomnik żaby, olsztyński „wodospad Niagara”, a przy wejściu kościół NMP Królowej Polski

Park Podzamcze
Park Podzamcze

Plac – Targ Rybny

W deszczu weszliśmy na Targ Rybny. Jest to plac, przy którym znajduje się np. Dom Gazety Olsztyńskiej – budynek z czerwonej cegły, w którym obecnie mieści się oddział muzeum. Dawniej stanowił miejsce targowe (największe po Rynku Starego Miasta). Nosił także inną nazwę. Znany był jako Targ Świński. Po II wojnie światowej wiele budynków zburzono, dlatego większość to nowe kamienice. Postaliśmy tam chwilę i ruszyliśmy w dalszy spacer pod parasolem.

Plac - Targ Rybny
Plac - Targ Rybny
Plac - Targ Rybny

Wysoka Brama

Dotarliśmy do Wysokiej Bramy, która widoczna była z daleka. To gotycka budowla i jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Olsztyna. Należy do średniowiecznych murów obronnych miasta. Oprócz niej były jeszcze dwie inne bramy – Dolna oraz Młyńska, jednak się nie zachowały. Dawniej Wysoka Brama zwana była Bramą Górną. Przeszliśmy szybko jeszcze obok Nowego Ratusza, jednak w takim deszczu, że nawet nie wyciągaliśmy aparatu. Po zwiedzaniu wróciliśmy do samochodu oraz noclegu. 

Wysoka Brama

Park Trampolin 7 Jump Kids – atrakcja dla dzieci w Olsztynie

Ja zostałem w noclegu, żeby popracować, natomiast Angelika z Mają pojechały jeszcze do Parku Trampolin 7 Jump Kids. To atrakcja dla dzieci w Olsztynie. Dziewczyny były w takim miejscu pierwszy raz i miały całość dla siebie, ponieważ nie było nikogo. 90 minut pobytu w parku trampolin kosztuje 48 złotych. Oprócz trampolin była tam jeszcze zjeżdżalnia. 

Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

W mieście znajduje się Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne. To kolejna atrakcja dla dzieci w Olsztynie, do której jednak my nie trafiliśmy. Może będzie okazja przy kolejnej wizycie w mieście. 

Plaża miejska nad Jeziorem Ukiel w Olsztynie

Na plażę miejską nad Jeziorem Ukiel pojechaliśmy w ostatni dzień naszej podróży po woj. warmińsko-mazurskim. Opuściliśmy nocleg i pojechaliśmy po godzinie 8 na krótki spacer. Przeszliśmy po drewnianych pomostach, zobaczyliśmy przycumowane motorówki i figurę ryby. W sezonie to miejsce tętni życiem. Jest strzeżona plaża, duży barów z lodami, jedzeniem i piciem. Można wypożyczyć rowerki wodne czy motorówki i przepłynąć po Jeziorze Ukiel. Warto tam przyjechać nie tylko na weekend. 

Wysoka Brama
Plaża miejska nad Jeziorem Ukiel w Olsztynie
Plaża miejska nad Jeziorem Ukiel w Olsztynie
Plaża miejska nad Jeziorem Ukiel w Olsztynie

Restauracje w Olsztynie – gdzie zjeść?

My zamówiliśmy sobie jedzenie do noclegu z Cud Miód i Pizza Italiana. Była to bardzo smaczna pizza, którą możemy polecić. Przy wyborze kierowaliśmy się pozytywnymi opiniami dostępnymi w Google i się nie zawiedliśmy. Bardzo dobrymi recenzjami może pochwalić się również: Resturacja Cudne Manowce, Restauracja Przystań czy Karczma nad Łyną. Jednak miejsc z jedzeniem w Olsztynie jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Olsztyn – co warto zobaczyć w okolicy?

W okolicy Olsztyna warto zobaczyć Leśne Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach oraz atrakcje w Ostródzie.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.