Ostróda – atrakcje turystyczne. Co zwiedzić? Ciekawe miejsca do zobaczenia

Zwiedzając Mazury warto przyjechać do Ostródy, która jest bardzo ciekawym miastem. Zamieszkuje ją ponad 30 tysięcy mieszkańców. Od samego początku naszej podróży po woj. warmińsko-mazurskim chcieliśmy tutaj przyjechać. Znajduje się tam między innymi dawny zamek krzyżacki, w którym obecnie mieści się małe muzeum. Można zobaczyć słynny amfiteatr, ale tylko z zewnątrz, ponieważ jest zamknięty (przynajmniej był, gdy przyjechaliśmy do miasta). Nie można sobie odmówić spaceru bulwarem nad Jeziorem Drwęckim, czy wizyty na ostródzkim Rynku. Można się zastanawiać, z czego słynie Ostróda? Otóż z Kanału Elbląskiego, po którym odbywają się kilkugodzinne rejsy.

W ostatnim artykule opisaliśmy 13 ciekawych miejsc, które warto zwiedzić na Mazurach. Sprawdź koniecznie.

Ostróda - atrakcje turystyczne.

Parking w Ostródzie – jak dojechać do miasta?

My jechaliśmy z Olsztyna, ponieważ tam mieliśmy swoją bazę wypadową na zwiedzanie Mazur. To był już nasz ostatni dzień w tej pięknej krainie pełnej lasów i jezior. Po drodze do Ostródy zwiedzaliśmy między innymi Gietrzwałd, który znany jest z objawień Maryjnych. Odwiedza je sporo pielgrzymów. My dotarliśmy do miasta drogą numer 16. Ze znalezieniem parkingu nie mieliśmy problemów, ponieważ było sporo wolnych miejsc. Zatrzymaliśmy się przy ulicy Zamkowej na bezpłatnym parkingu. Wcześniej w rynku również było wiele miejsc do zatrzymania.

  • Współrzędne parkingu przy ulicy Zamkowej: 53.7030, 19.9619.

Historia Ostródy i ciekawostki – co warto wiedzieć?

O historii Ostródy nie będą dużo pisać, ponieważ można to znaleźć na wielu stronach. Podam kilka ciekawostek dotyczących miasta.

  • Ostróda położona jest nad rzeką Drwęcą oraz Jeziorem Drwęckim.
  • Dawniej były to tereny należące do Prusów.
  • W 1270 roku wzniesiono wieżę strażniczą. Później została przebudowana na zamek.
  • Miasto spustoszyli Tatarzy w 1656 roku, a później Szwedzi.
  • W 1788 roku pożar strawił część zabudowy oraz zniszczył zamek.
  • Mieszkańcem zamku był między innymi Napoleon Bonaparte (w muzeum znajduje się specjalna sala).
  • Nazwa miasta pochodzi o niemieckiego miasta Osterode am Harz.
Ostróda - atrakcje turystyczne.

Nasze zwiedzanie Ostródy – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Na zwiedzanie atrakcji Ostródy mieliśmy zaplanowane 2 godziny i chcieliśmy ten czas dobrze wykorzystać. Potem się okazało, że prawie godzinę spędziliśmy na pięknym placu zabaw, ponieważ chcieliśmy, żeby Maja się wyszalała przed kilkugodzinną drogą do domu. Wcześniej w naszym hotelu wyznaczyliśmy sobie miejsca, które chcieliśmy tutaj zobaczyć.

Rynek – Plac Tysiąclecia i Pomnik Jedności Europejskiej

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy na rynku. Dawniej zabudowę otaczał mur obronny z bramami wjazdowymi. Były to bramy: Garncarska, Wodna, Kościelna i Łazienna. W środku był rynek, czyli serce miasta. Był również ratusz – pierwszy wybudowany w średniowieczu rozebrano i wzniesiono nowy. Ten jednak spłonął i został odbudowany. Potem w 1945 roku zniszczyły go wojska radzieckie. Obecnie zbudowany jest kolejny budynek, jednak nie pełni on głównej funkcji. Obecnie znajdują się tam lokale usługowo-handlowe. Przed obiektem stoi Pomnik Jedności Europejskiej (dawniej Fontanna Trzech Cesarzy). Dawniej tutaj rosło sporo drzew i można to zobaczyć na różnych zdjęciach. Urząd Miejski znajduje się przy ulicy Adama Mickiewicza.

Ostróda - atrakcje turystyczne.

Molo nad Jeziorem Drwęckim

Kilka minut pieszo mieliśmy nad Jezioro Drwęckie. Tam znajdowało się urokliwe molo z ławeczkami i altanką. W okolicy było sporo restauracji oraz fontanna multimedialna, a także między innymi wypożyczalnia sprzętu wodnego. Okolica bulwaru była bardzo malownicza i spotkaliśmy tam najwięcej spacerujących osób. Tuż obok był park, a w nim pomnik Tadeusza Kościuszki.

Ostróda - atrakcje turystyczne.
Molo nad Jeziorem Drwęckim
przewodnik

Jezioro Drwęckie i rejsy Kanałem Elbląskim – Statkiem po trawie

Jedną z atrakcji w Ostródzie są rejsy statkiem po jeziorze oraz po Kanale Elbląskim. Szczegóły możesz znaleźć na oficjalnej stronie www.zegluga.com.pl. Sezon żeglugowy trwa od kwietnia do października. Najlepiej wpisać w wyszukiwarkę Google – Rejsy Kanałem Elbląskim – Statkiem po trawie.

Jezioro Drwęckie i rejsy Kanałem Elbląskim - Statkiem po trawie

Amfiteatr

Przechodząc dalej bulwarem można dotrzeć do amfiteatru, który cieszy się dużą popularnością. Odbywają się tam liczne wydarzenia np. koncerty czy kabarety, które możemy oglądać w telewizji. Podczas jednej imprezy zmieści się tam nawet 2500 osób. W 2023 roku od 3 do 6 sierpnia odbywały się Dni Ostródy z licznymi wydarzeniami i koncertami. 4 sierpnia odbyła się Polska Noc Kabaretowa. W wakacje sporo się tam ciekawego dzieje.

Amfiteatr
Amfiteatr

Plac zabaw przy amfiteatrze

Jak już pisałem, trafiliśmy na ciekawy plac zabaw, który położony jest tuż przy amfiteatrze. Spędziliśmy tam trochę czasu. Znajduje się tam sporo atrakcji dla dzieci. Oprócz nas były tam także inne rodziny, które wykorzystywały piękną pogodę.

zamek

Plaża miejska i punkt widokowy Wieża Bismarcka

Spacerując dalej nad wodami Jeziora Drwęckiego można dojść do plaży miejskiej oraz do punktu widokowego w Wieży Bismarcka. Nie jest to zbyt wysoka budowla i widoki są nieco ograniczone. Obowiązują bilety wstępu. Równie piękny widok jest poniżej na plaży miejskiej. Można wejść na drewnianą kładkę.

Muzeum w Ostródzie – dawny zamek krzyżacki

Ciekawą atrakcją w Ostródzie jest dawny zamek krzyżacki, w którym obecnie mieści się muzeum. Nie jest to duży obiekt, jednak warto go zwiedzić. Muzeum czynne jest przez cały rok. Wszystkie szczegóły związane z cenami biletów oraz godzinami otwarcia znajdziesz na ich stronie www.muzeumwostrodzie.pl. Nam się trafiło, że byliśmy tam w czwartek, a to dzień wolny od opłat na wystawy stałe. W innym przypadku bilet normalny kosztuje 14 złotych. Podczas zwiedzania zamku można obejrzeć dwie wystawy stałe: „Z dziejów Ostródy i okolic” oraz „Napoleon w Ostródzie”. Są dostępne również wystawy czasowe.

zamek
zamek
zamek
zamek

Co warto zobaczyć w okolicy Ostródy?

W okolicy Ostródy znajduje się sporo ciekawych miejsc. Koniecznie trzeba odwiedzić Olsztyn – stolicę woj. warmińsko-mazurskiego. Oprócz tego jest bardzo ciekawe Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. W Gietrzwałdzie można trafić do miejsca objawień, a w Kudypach do Leśnego Arboretum Warmii i Mazur.

Ostróda - atrakcje turystyczne.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.