Mazury – atrakcje. 13 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć na Mazurach

Atrakcje turystyczne na Mazurach są niezliczone. To, co przyciąga turystów na Mazury to wszechobecna zieleń lasów i tysiące jezior, oraz możliwość uprawiania sportów wodnych. Łodzie, kajaki i rowery wodne to popularne rozrywki dla odważnych. Dla tych, którzy lubią bardziej spokojną formę aktywności polecamy spacery po malowniczych ścieżkach czy wycieczki rowerowe. Oprócz pięknej przyrody warto odwiedzić również atrakcyjne miasteczka o bogatej historii jak Ostróda, Kętrzyn, Reszel czy Ełk.

Mazury - atrakcje. 13 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć na Mazurach

Z czego słyną Mazury i czym się wyróżniają?

Mazury słyną z jezior i wyróżniają się unikatowym krajobrazem. To niezwykle malownicze tereny, na których każdy znajdzie coś dla siebie.

Największe atrakcje turystyczne na Mazurach – co warto zobaczyć? Serce mazur i ich największe atrakcje

Ciężko dokładnie opowiedzieć o największych atrakcjach na Mazurach, ponieważ to dla każdego sprawa indywidualna. My opowiemy Ci o miejscach, które sami odwiedziliśmy. Były to piękne jeziora, zamki, miasteczka i wsi. Odwiedziliśmy miejsce związane z historią i malownicze ścieżki. Istnieje też wiele tras rowerowych po całym regionie, więc jeśli chcesz poczuć adrenalinę, to doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu! Na Mazurach możesz też po prostu usiąść i cieszyć się ciszą i spokojem otaczającego Cię miejsca.

Mazury - atrakcje. 13 ciekawych miejsc, które warto zobaczyć na Mazurach

Zwiedzanie miast mazurskich – plan wycieczki

Podczas zwiedzania Mazur nie można pominąć w swoim planie miast mazurskich. Są to np. Giżycko, w którym znajduje się Twierdza Boyen. Są Mikołajki z pięknym Jeziorem Mikołajskim, Ostróda z pokrzyżacką warownią czy Reszel, gdzie również znajduje się zamek.

Gdzie najlepiej pojechać na Mazury? Zobacz Giżycko i jego atrakcje turystyczne oraz zabytki

Zwiedzając zachodnie Mazury nie można pominąć atrakcji turystycznych Giżycka. Znajdują się tam ciekawe miejsca dla miłośników historii. Jest to np. Twierdza Boyen, ale także wieża ciśnień oraz most czy zamek krzyżacki. Tutaj również warto zobaczyć Jezioro Kisajno czy Jezioro Niegocin. Odwiedzając sąsiednie Wilkasy można dotrzeć do papugarni i do parku zwierząt ZOOekipa.

Giżycko

Mikołajki i Jezioro Mikołajskie – atrakcje dla turystów

Co warto zwiedzić na Mazurach? Na pewno Mikołajki i Jezioro Mikołajskie. Warto wybrać się tam w rejs statkiem. Jest tam także kościół, z którego pięknie wygląda panorama Mikołajek. Nam bardzo się podobała promenada utworzona tuż nad jeziorem. Przy brzegu były przycumowane statki.

Mikołajki i Jezioro Mikołajskie - atrakcje dla turystów

Ostróda – zamek krzyżacki i inne atrakcje

Nasz plan zwiedzania Mazur uwzględniał również Ostródę. W mieście znajduje się zamek krzyżacki, w którym obecnie mieści się muzeum. Warto tam na chwilę zajrzeć, chociaż nie ma zbyt wiele do zwiedzania. Ostróda kojarzy się z amfiteatrem i można go zobaczyć z zewnątrz. Popularne jest oczywiście Jezioro Drwęckie z różnymi atrakcjami. Zobacz więcej atrakcji w Ostródzie.

Ostróda - zamek krzyżacki i inne atrakcje
przewodnik

Reszel

Reszel to według wielu jedno z najpiękniejszych miast Warmii i Mazur. I my również tam byliśmy Przespacerowaliśmy się po Rynku, zobaczyliśmy kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła i oczywiście zamek, w którym obecnie mieści się hotel. Reszel warto zobaczyć przy okazji podróży po woj. warmińsko-mazurskim.

Reszel

Wodne atrakcje na Mazurach – jeziora i rejsy

To idealne miejsce na odpoczynek dla tych, którzy lubią spokojny relaks w otoczeniu pięknych widoków oraz aktywny wypoczynek dla tych, którzy szukają wrażeń i dobrej zabawy na wodzie. Mazury to raj dla żeglarzy. Na Jeziorach Mazurskich można uprawiać sporty wodne takie jak żeglowanie czy windsurfing.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich – rejs po Kanale Elbląskim

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to jeden z najbardziej malowniczych rejonów Polski. Można tu podziwiać piękną przyrodę, która składa się z wielu jezior i lasów. Po wielu jeziorach odbywają się również rejsy statkami i np. rejs po Kanale Elbląskim.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich - rejs po Kanale Elbląskim

Jezioro Łuknajno – ciekawe miejsce z wieżą widokową

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Jezioro Łuknajno. Od strony Gościńca pod Łabędziem jest ścieżka, którą można dotrzeć do drewnianej wieży widokowej. Z niego można obejrzeć jezioro.

Jezioro Łuknajno - ciekawe miejsce z wieżą widokową

Jezioro Śniardwy – największe jezioro w Polsce

Jezioro Śniardwy to największe jezioro w Polsce, do którego można dotrzeć z różnych stron. Są nawet noclegi na Mazurach, które oferują wypoczynek z dostępem do prywatnej plaży. My nad Jezioro Śniardwy dotarliśmy od strony Mikołajek. Jechaliśmy dłuższy czas słabą drogą aż dotarliśmy do Gościńca pod Łabędziem. Tam za budynkiem znajduje się prywatna wieża widokowa, z której można podziwiać piękno jeziora. Na południe znajduje się Puszcza Piska, do której podróżuje wiele osób. Zobacz nasz wpis o atrakcjach nad Jeziorem Śniardwy.

Jezioro Śniardwy - największe jezioro w Polsce

Mrągowo i Jezioro Czos

Mrągowo kojarzone jest z różnymi festiwalami. Nad Jeziorem Czos znajduje się amfiteatr, który można zobaczyć z punktu widokowego. Oprócz tego jest molo, wieża widokowa czy muzeum. Niedaleko centrum po drugiej stronie jeziora jest Góra Czterech Wiatrów ze stokiem narciarskim i wieżą widokową. Jeśli się zastanawiasz, co warto zobaczyć na Mazurach, to Mrągowo jest takim miejscem wartym zobaczenia.

Mrągowo i Jezioro Czos

Historia i zabytki Mazur – co warto zwiedzić?

Ciekawe miejsca na Mazurach to także te związane z historią regionu. Są to np. Twierdza Boyen w Giżycku, Wilczy Szaniec w Gierłoży, Mamerki, zamki krzyżackie, skanseny czy wreszcie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

Twierdza Boyen w Giżycku – atrakcje dla miłośników historii

Mazurskie zabytki to między innymi Twierdza Boyen w Giżycku. Można ją zwiedzać wędrując po jednej z trzech wytyczonych szlaków. Obowiązują godziny otwarcia. Warto zagłębić się w historię Warmii i Mazur. W sąsiedztwie zabytku mamy park linowy, więc dzieci na pewno będą zadowolone. A jeśli już zwiedzasz atrakcje Giżycka, to możesz ruszyć do Puszczy Boreckiej

Twierdza Boyen w Giżycku - atrakcje dla miłośników historii

Wilczy Szaniec w Gierłoży – bunkry i muzeum

Wilczy Szaniec w Gierłoży jest obowiązkowym punktem na trasie podróży po Mazurach. To dawna tajna kwatera Adolfa Hitlera – przywódcy III Rzeszy. Wilczy Szaniec robi wrażenie. Przejście trasy zajmuje ponad godzinę, ale jeśli zagłębisz się w historię to spędzisz tam jeszcze więcej czasu. Do tego miejsca obowiązują bilety wstępu i godziny otwarcia.

Wilczy Szaniec w Gierłoży - bunkry i muzeum

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem to kolejne miejsce, które warto zobaczyć na Mazurach. Już sama wizyta na polach Bitwy pod Grunwaldem robi wrażenie, a wizyta w muzeum jest świetnym uzupełnieniem. Tutaj obowiązują bilety oraz godziny otwarcia. Polecamy zwiedzić Muzeum Bitwy pod Grunwaldem z audioprzewodnikiem. Wtedy jeszcze lepiej będzie można poznać historię tego miejsca.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Dylewska Góra – najwyższy szczyt Wzgórz Dylewskich

Dylewska Góra to najwyższy szczyt na Wzgórzach Dylewskich. Znajduje się tam wieża widokowa, z której można obejrzeć piękne krajobrazy. Te tereny Mazur są niezwykle malownicze. Są pofałdowane i wielu miejscach można znaleźć jakieś ciekawe punkty widokowe.

Dylewska Góra - najwyższy szczyt Wzgórz Dylewskich

Mazurski Park Krajobrazowy

Mazurski Park Krajobrazowy to idealne miejsce, dzięki któremu będzie można poznać piękną przyrodę woj. warmińsko-mazurskiego. Znajduje się pomiędzy miastami: Ruciane-Nida, Mikołajki, Mrągowo, Pisz i Orzysz. Na terenie parku znajduje się między innymi Jezioro Śniardwy. Są liczne szlaki rowerowe oraz piesze. Do planowania trasy polecamy mapy.cz lub mapy wydawnictwa Compass. Jeśli ktoś lubi kajaki, to polecamy Szlak Krutyni.

Mazurski Park Krajobrazowy
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.