Gdzie w góry z Katowic na jeden dzień? 10 szlaków, które polecamy na wędrówkę

Gdzie w góry na jeden dzień z Katowic? Podpowiadamy 10 ciekawych szlaków, na które warto się wybrać. Będą to górskie szlaki w Beskidzie Małym, Beskidzie Śląskim oraz Beskidzie Żywieckim.

Hrobacza Łąka w Beskidzie Małym

Szlak, dzięki któremu możesz zrobić pętlę. Dystans wycieczki to 11,5 km. Rozpocznij w Bielsku-Białej w dzielnicy Lipnik tak jak my. Za niebieskim szlakiem przejdź obok źródła Pyszne, a dalej przez szczyt Gaiki. Zmień szlak na czerwony i maszeruj nim do rozwidlenia nieopodal schroniska. Na trasie będą już powoli przebijać się widoki. My mieliśmy okazję zobaczyć Tatry z Przełęczy u Panienki. Podczas naszej wizyty schronisko było zamknięte, ale możesz mieć więcej szczęścia niż my. Na szczycie znajduje się krzyż i platforma widokowa, skąd zobaczysz piękne krajobrazy w kierunku północnym. Nieopodal, do 200 metrów znajduje się skrytka geocachingowa, spróbuj swoich możliwości i być może weź udział w zabawie poszukania jej. Na początek szlaku to 65 kilometrów z Katowic.

Hrobacza Łąka w Beskidzie Małym

Góra Żar w Beskidzie Małym

Bardzo znane miejsce w Beskidzie Małym, która słynie z anomalii, licznych atrakcji dla odwiedzających, jak również z elektrowni szczytowo-pompowej. Ruszając z Międzybrodzia Żywieckiego masz dwie możliwości. Skorzystać z płatnej kolejki lub możesz przespacerować się z widokami jak my po stoku tuż obok kolejki. My swoją wyprawę na Górę Żar połączyliśmy z przejściem pod Cisową Grapą kontynuując przez Jaworzynę i Kościelec. Aby dotrzeć do Międzybrodzia Żywieckiego, potrzebujesz około 1 godziny z Katowic. Do przejechania jest około 90 kilometrów.

Góra Żar w Beskidzie Małym

Czupel w Beskidzie Małym

Wędrując szlakami Beskidu Małego musisz dotrzeć na Czupel. Nawet polecamy najłatwiejszym wariantem biegnącym z Przełęczy Przegibek. Dlaczego? Jest to niewymagający szlak, który jest również najszybszym wariantem, aby dotrzeć na szczyt. Jeśli jednak zależy Ci na trasie z widokami, to może spróbuj swoich sił na szlaku z Czernichowa. Po dotarciu do schroniska, wejście na szczyt będzie łatwe. Jest to praktycznie droga po prostym. Warto również zaznaczyć, że szczyt jest najwyższym w paśmie Beskidu Małego i szczyt ten należy do projektu Korona Gór Polski. Jest to projekt, dzięki któremu odwiedzisz prawie wszystkie górskie pasma w Polsce. Na parking z Katowic jest 75 kilometrów.

  • Zobacz opis szlaku na Czupel.
Czupel w Beskidzie Małym

Klimczok i Szyndzielnia i Beskidzie Śląskim

Klimczok i Szyndzielnia to dwa szczyty leżące blisko siebie i mające przy sobie schroniska, gdzie możesz coś zjeść i odpocząć. Z Klimczoka rozciąga się piękny widok na Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Masz różne opcje dotarcia na te szczyty. Możesz wjechać kolejką na Szyndzielnię lub wejść szlakiem z Bystrej. Możesz także wybrać inne szlaki prowadzące na szczyt. Z Katowic to 75 kilometrów.

Klimczok i Szyndzielnia i Beskidzie Śląskim

Schronisko PTTK na Błatniej w Beskidzie Śląskim

Chcesz wędrować szlakami z klimatem Beskidu Śląskiego? Nie ma problemu, bo kolejną propozycją na szlak dla osób mieszkających w Katowicach jest Schronisko PTTK Na Błatniej. Polecamy przejść się trasa z Jaworza. W tym schronisku możesz skorzystać z restauracji. My zajadaliśmy się żurkiem i pomidorową. Kontynuując trasę poprzez Wielką Cisową i Małą Cisową będziesz mógł zrobić ciekawą pętlę. Na widoki możesz liczyć w okolicy Błatniej oraz Wielkiej Cisowej. Z Katowic na początek szlaku to 66 kilometrów.

Schronisko PTTK na Błatniej w Beskidzie Śląskim
przewodnik

Skrzyczne i Malinowska Skała i Beskidzie Śląskim

O Skrzycznem nie trzeba dużo mówić. To najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Możesz go odwiedzić również w ramach projektu Korona Gór Polski. Polecamy Ci przejść się szlakiem z Przełęczy Salmopolskiej przez Malinowską Skałę, bo jest to szlak najładniejszy. Większość robi sobie zdjęcie na bardzo znanej wychodni skalnej. Widoki z tego miejsca rozciągają się w każdym kierunku. Dojazd z Katowic to 90 kilometrów.

Skrzyczne i Malinowska Skała i Beskidzie Śląskim

Trzy Kopce Wiślańskie w Beskidzie Śląskim

Trzy Kopce Wiślańskie i bardzo znane oraz lubiane schronisko Telesforówka. A może zachęci Cię wizytówka tego miejsca czerwony garbusik? Szlak z Brennej – Leśniczówki jest godny uwagi i często wybierany. Jest najkrótszym szlakiem i mierzy 3,6 km. My wybraliśmy inny wariant – żółty szlak z Przełęczy Salmopolskiej. Od początku będziesz mieć widoki ukrywające się pomiędzy drzewami. Prywatne schronisko zachęca już z daleka do odwiedzin, a dzieciaki na pewno skusi obrazkiem smoka ziejącego ogniem i placem zabaw. Dalej pomaszeruj na Trzy Kopce Wiślańskie, a jeśli wystarczy Ci sił to do wieży widokowej na Starym Groniu. Dojazd z Katowic to 90 kilometrów.

Trzy Kopce Wiślańskie w Beskidzie Śląskim

Romanka, Schronisko na Rysiance, Schronisko na Hali Lipowskiej, Hala Redykalna, Schronisko na Hali Boraczej w Beskidzie Żywieckim

Te miejsca to chyba konieczność na mapie podróży z Katowic. Te miejsca to must have wyprawy. Czy połączysz to podczas jednego przejścia, czy będziesz chciał wrócić tutaj kilka razy, to polecamy Ci każdą opcję. To piękne miejsca, które mam nadzieję, tak Cię zachwycą, że będziesz chciał wrócić tutaj jeszcze raz. Aby połączyć te miejsca i zrobić pętlę, to polecam Ci startować z Żabnicy. Dojazd z Katowic to 96 kilometrów.

Romanka, Schronisko na Rysiance, Schronisko na Hali Lipowskiej, Hala Redykalna, Schronisko na Hali Boraczej w Beskidzie Żywieckim

Leskowiec i Potrójna w Beskidzie Małym

Leskowiec to szczyt, którego wysokość nie przekracza 1000 metrów. Jeśli szukasz propozycji z Katowic na wycieczkę w góry z dzieckiem to wycieczka z Rzyk będzie idealna. Trasa nie jest trudna, a widoki piękne. Dojazd z Katowic liczy 72 kilometry.

Leskowiec i Potrójna w Beskidzie Małym

Pilsko w Beskidzie Żywieckim

Nasz numer 1 to Pilsko. Leży w całości po słowackiej stronie. Aby do niego dotrzeć, należy udać się na Górę Pięciu Kopców. A na szczyt Pilska będzie Cię dzielić jakieś 400 metrów. Czy ten szczyt jest trudny do zdobycia? Nie. Ale jest wymagający kondycyjnie. Do przejścia mamy 16 kilometrów, więc planując wyprawę trzeba liczyć się z tym, że jest to wędrówka na kilka godzin. Startując w Korbielowie przejdziesz szlakiem, który jest najpiękniejszym ze wszystkich poprowadzonych na szczyt. Z Katowic to 105 kilometrów.

  • Zobacz opis szlaku na Pilsko.
Pilsko w Beskidzie Żywieckim
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.