Szczyt Romanka – szlak z Żabnicy przez stację turystyczną Słowianka
Romanka to jeden z najwyższych szczyt Beskidu Żywieckiego, który jest najczęściej zdobywany podczas wycieczki na Rysiankę. My postanowiliśmy wejść na szczyt z Żabnicy Skałki i dojść na górę przez stację turystyczną Słowianka i Suchy Groń.
- Romanka mierzy 1366 m n.p.m.,
- Najkrótszy szlak na Romankę prowadzi z Sopotni Wielkiej,
- Od Rysianki oddziela ją Przełęcz Pawlusia 1176 m n.p.m,
- Podczas II wojny światowej na zboczach góry chronili się partyzanci,
- Mało kto wie, ale Romanka była jednym z pierwszych szczytów, które odwiedzano w Beskidzie Żywieckim,
- Z Żabnicy Skałki na szczyt mieliśmy 7 kilometrów – 3 godziny drogi,
- Zobacz także opis szlaku na Rysiankę.
Opis szlaku z Żabnicy Skałki na Romankę
Tak jak w tytule napisałem, w trzeci dzień zdobyliśmy jeden z najwyższych szczytów w Beskidzie Żywieckim – Romankę mierzącą 1366 m n.p.m. Ludzi na szlaku było bardzo dużo, zwłaszcza zorganizowanych wycieczek.
Pierwotnie planowaliśmy wyjść krótką trasą ze Złatnej tylko na Rysiankę, a następnie podjechać do Korbielowa i zdobyć jeszcze Pilsko. Ostatecznie jednak zdecydowaliśmy się pominąć Pilsko, ponieważ byliśmy tam nie tak dawno i przejść trasą Żabnica – Romanka – Hala Rysianka – Hala Lipowska – Hala Boracza – Żabnica.
Mapa trasy turystycznej na Romankę z Żabnicy
Parking w Żabnicy Skałce – Stacja turystyczna Słowianka – Suchy Groń – Góra Romanka – Hala Pawlusia – Hala Rysianka – Hala Lipowska – Hala Boracza – Żabnica parking
Cała trasa mierzyła prawie 20 kilometrów i zajęła nam 8 godzin z przerwami. Trasa była wymagająca, ale bardzo piękna i widokowa.
Parking w Żabnice Skałce
Tak około godziny 7:45 dojechaliśmy na parking, na prawie samym końcu miejscowości. Dalej były tylko szlabany i możliwość wjazdu dla mieszkańców. Oprócz nas stał jeszcze samochód, a za nami dojechały kolejne dwa na śląskich rejestracjach.
- Współrzędne parkingu na początku szlaku: 49.5600, 19.1878.
- Parking jest bezpłatny,
- Obok jest sklep spożywczy,
- Stamtąd rozpoczyna się również najkrótszy szlak na Halę Boraczą.
Stacja turystyczna Słowianka – widoki na trasie
Gotowi do drogi ruszyliśmy na czarny szlak. Prowadzi on najpierw do stacji turystycznej Słowianka – około 60 minuty.
Na początku musieliśmy poradzić sobie z błotem. Droga była rozmoczona i rozjeżdżona przez ciężkie sprzęty. Jakoś daliśmy radę i pomału dotarliśmy do stacji. Siedziało tam już dwóch chłopaków, których widzieliśmy na parkingu.
Przy końcu wycieczki okazało się, że robili taką samą trasę jak i my. Odcinek, który do tej pory przemierzaliśmy, nie jest zbyt trudny. Dopiero późniejsze podejście będzie wymagające.
Atrakcje na szlaku turystycznym
Nim jeszcze zaczęliśmy ten trudny odcinek trasy, to spotkaliśmy się na szlaku z koniem… Jeśli ktoś nie wierzy, to zdjęcie wszystko wyjaśni. Byliśmy trochę zdziwieni tak jak i inni, ale koń przeszedł z nami kilkadziesiąt metrów i został.
Suchy Groń 870 m n.p.m.
Podeszliśmy do rozejścia się szlaków w kierunku Romanki i Rysianki na Suchy Groń (868). Chociaż wiele osób wybierało szlak czerwony, od razu na Rysiankę, to my jako nieliczni chcieliśmy przejść dłuższą trasą.
Od tego miejsca trochę się zmęczyliśmy, ale za plecami rozciągały się piękne panoramy. W połowie podejścia, po wejściu do Rezerwatu Romanka mogliśmy zobaczyć sporo skał i kamieni.
Góra Romanka 1366 m n.p.m. w Beskidzie Żywieckim
Szczyt Romanki jest zalesiony i oznakowany wyłącznie tabliczką „Rezerwat Przyrody Romanka”. Właściwa tabliczka na drzewie jest niestety złamana.
Co ciekawe, Romanka była jednym z pierwszych odwiedzanych przez turystów szczytów w Beskidzie Żywieckim. Na górę możemy dotrzeć z kilku stron:
- Szlakiem niebieskim z Sopotni Małej – 7,4 km,
- Szlakiem czarnym i niebieskiej z Sopotni Wielkiej – 5,6 km,
- Szlakiem niebieskim z Bystrej 10 km,
- Szlakiem żółtym od Hali Rysianki – 3 km.
Z Romanki na Rysiankę przez Przełęcz Pawlusią
Godzinne przejście z Romanki na Rysiankę, otwiera nam widoki na masyw Pilska i Babiej Góry. Widoczne są także Tatry, jednak to nie są te widoki, jakie mieliśmy z Baraniej Góry i Wielkiej Rycerzowej.
Pogodowej bajki nie było, jednak każda pogoda ma swoje plusy i minusy. Na pierwszą halę dotarliśmy po godzinie 11. My początkowo usadowiliśmy się na ławkach obok schroniska, jednak, żeby pobyć chwilę w ciszy, przenieśliśmy się nad schronisko.
Tam nie było nikogo, może dlatego, że widać stamtąd tylko Pilsko. Przy występującej inwersji z Rysianki i Lipowskiej kapitalnie widać Tatry.
Teraz szlakiem turystycznym na Halę Lipowską i Boraczą
Czas przejścia między dwoma schroniskami to zaledwie 15 minut. Podczas tej drogi mamy piękny widok na góry słowackie.
Od pierwszej hali zmieniliśmy szlak na zielony i on doprowadził nas najpierw do Lipowskiej, a później głównie przez las do Boraczej. Na Lipowską jeszcze dochodzili ludzie, ale były to już tylko pojedyncze osoby.
Natomiast na Boraczej mieliśmy chyba przewagę samochodów, niż turystów. Tutaj znowu spotkaliśmy tych chłopaków co przedtem, a na koniec widzieliśmy się jeszcze z nimi na parkingu.
Szlak czarny od schroniska to najpierw droga gruntowa, a później betonowa do Żabnicy Skałki.
3 komentarze
W pogoni za pieczątką
Też niedawno szliśmy przez te hale, bardzo przyjemna trasa. Zielony szlak od Lipowskiej do Boraczej już otwarty?
Mati
Otwarty. A czemu był zamknięty ?
W pogoni za pieczątką
Z powodu osuwania się gruntów odcinek zielonego szlaku od Lipowskiej do Boraczej był zamknięty – trzeba było iść przez H. Redykalną