Szczyt Romanka – szlak z Żabnicy przez stację turystyczną Słowianka

Romanka to jeden z najwyższych szczytów Beskidu Żywieckiego, który jest najczęściej zdobywany podczas wycieczki na Rysiankę. My postanowiliśmy wejść na szczyt z Żabnicy Skałki i dojść na górę przez stację turystyczną Słowianka i Suchy Groń.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
 • Romanka mierzy 1366 m n.p.m.,
 • Najkrótszy szlak na Romankę prowadzi z Sopotni Wielkiej,
 • Od Rysianki oddziela ją Przełęcz Pawlusia 1176 m n.p.m,
 • Podczas II wojny światowej na zboczach góry chronili się partyzanci,
 • Mało kto wie, ale Romanka była jednym z pierwszych szczytów, które odwiedzano w Beskidzie Żywieckim,
 • Z Żabnicy Skałki na szczyt mieliśmy 7 kilometrów – 3 godziny drogi,
 • Zobacz także opis szlaku na Rysiankę.

Opis szlaku z Żabnicy Skałki na Romankę

Tak jak w tytule napisałem, w trzeci dzień zdobyliśmy jeden z najwyższych szczytów w Beskidzie Żywieckim – Romankę mierzącą 1366 m n.p.m. Ludzi na szlaku było bardzo dużo, zwłaszcza zorganizowanych wycieczek.

Pierwotnie planowaliśmy wyjść krótką trasą ze Złatnej tylko na Rysiankę, a następnie podjechać do Korbielowa i zdobyć jeszcze Pilsko. Ostatecznie jednak zdecydowaliśmy się pominąć Pilsko, ponieważ byliśmy tam nie tak dawno i przejść trasą Żabnica – Romanka – Hala Rysianka – Hala Lipowska – Hala Boracza – Żabnica.

Mapa trasy turystycznej na Romankę z Żabnicy

Parking w Żabnicy Skałce – Stacja turystyczna Słowianka – Suchy Groń – Góra Romanka – Hala Pawlusia – Hala Rysianka – Hala Lipowska – Hala Boracza – Żabnica parking

Cała trasa mierzyła prawie 20 kilometrów i zajęła nam 8 godzin z przerwami. Trasa była wymagająca, ale bardzo piękna i widokowa.

Romanka mapa

Parking w Żabnicy Skałce

Tak około godziny 7:45 dojechaliśmy na parking, na prawie samym końcu miejscowości. Dalej były tylko szlabany i możliwość wjazdu dla mieszkańców. Oprócz nas stał jeszcze samochód, a za nami dojechały kolejne dwa na śląskich rejestracjach.

 • Współrzędne parkingu na początku szlaku: 49.5600, 19.1878.
 • Parking jest bezpłatny,
 • Obok jest sklep spożywczy,
 • Stamtąd rozpoczyna się również najkrótszy szlak na Halę Boraczą.

Stacja turystyczna Słowianka – widoki na trasie

Gotowi do drogi ruszyliśmy na czarny szlak. Prowadzi on najpierw do stacji turystycznej Słowianka – około 60 minuty.

Na początku musieliśmy poradzić sobie z błotem. Droga była rozmoczona i rozjeżdżona przez ciężkie sprzęty. Jakoś daliśmy radę i pomału dotarliśmy do stacji. Siedziało tam już dwóch chłopaków, których widzieliśmy na parkingu.

Przy końcu wycieczki okazało się, że robili taką samą trasę jak i my. Odcinek, który do tej pory przemierzaliśmy, nie jest zbyt trudny. Dopiero późniejsze podejście będzie wymagające.

Szlak na Romankę w Beskidzie Żywieckim

Atrakcje na szlaku turystycznym

Nim jeszcze zaczęliśmy ten trudny odcinek trasy, to spotkaliśmy się na szlaku z koniem… Jeśli ktoś nie wierzy, to zdjęcie wszystko wyjaśni. Byliśmy trochę zdziwieni tak jak i inni, ale koń przeszedł z nami kilkadziesiąt metrów i został.

Szlak na Romankę w Beskidzie Żywieckim

Suchy Groń 870 m n.p.m.

Podeszliśmy do rozejścia się szlaków w kierunku Romanki i Rysianki na Suchy Groń (868). Chociaż wiele osób wybierało szlak czerwony, od razu na Rysiankę, to my jako nieliczni chcieliśmy przejść dłuższą trasą.

Od tego miejsca trochę się zmęczyliśmy, ale za plecami rozciągały się piękne panoramy. W połowie podejścia, po wejściu do Rezerwatu Romanka mogliśmy zobaczyć sporo skał i kamieni.

Szlak na Romankę w Beskidzie Żywieckim
przewodnik
Szlak na Romankę w Beskidzie Żywieckim
MYNASZLAKU FILM
Szlak na Romankę w Beskidzie Żywieckim

Góra Romanka 1366 m n.p.m. w Beskidzie Żywieckim

Szczyt Romanki jest zalesiony i oznakowany wyłącznie tabliczką „Rezerwat Przyrody Romanka”. Właściwa tabliczka na drzewie jest niestety złamana.

Co ciekawe, Romanka była jednym z pierwszych odwiedzanych przez turystów szczytów w Beskidzie Żywieckim. Na górę możemy dotrzeć z kilku stron:

 1. Szlakiem niebieskim z Sopotni Małej – 7,4 km,
 2. Szlakiem czarnym i niebieskiej z Sopotni Wielkiej – 5,6 km,
 3. Szlakiem niebieskim z Bystrej 10 km,
 4. Szlakiem żółtym od Hali Rysianki – 3 km.
Szlak na Romankę w Beskidzie Żywieckim
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Z Romanki na Rysiankę przez Przełęcz Pawlusią

Godzinne przejście z Romanki na Rysiankę, otwiera nam widoki na masyw Pilska i Babiej Góry. Widoczne są także Tatry, jednak to nie są te widoki, jakie mieliśmy z Baraniej Góry i Wielkiej Rycerzowej.

Pogodowej bajki nie było, jednak każda pogoda ma swoje plusy i minusy. Na pierwszą halę dotarliśmy po godzinie 11. My początkowo usadowiliśmy się na ławkach obok schroniska, jednak, żeby pobyć chwilę w ciszy, przenieśliśmy się nad schronisko.

Tam nie było nikogo, może dlatego, że widać stamtąd tylko Pilsko. Przy występującej inwersji z Rysianki i Lipowskiej kapitalnie widać Tatry.

Szlak na Romankę w Beskidzie Żywieckim
Z Romanki na Rysiankę przez Przełęcz Pawlusią
Z Romanki na Rysiankę przez Przełęcz Pawlusią

Teraz szlakiem turystycznym na Halę Lipowską i Boraczą

Czas przejścia między dwoma schroniskami to zaledwie 15 minut. Podczas tej drogi mamy piękny widok na góry słowackie.

Od pierwszej hali zmieniliśmy szlak na zielony i on doprowadził nas najpierw do Lipowskiej, a później głównie przez las do Boraczej. Na Lipowską jeszcze dochodzili ludzie, ale były to już tylko pojedyncze osoby.

Natomiast na Boraczej mieliśmy chyba przewagę samochodów, niż turystów. Tutaj znowu spotkaliśmy tych chłopaków co przedtem, a na koniec widzieliśmy się jeszcze z nimi na parkingu.

Szlak czarny od schroniska to najpierw droga gruntowa, a później betonowa do Żabnicy Skałki. 

Z Romanki na Rysiankę przez Przełęcz Pawlusią
Z Romanki na Rysiankę przez Przełęcz Pawlusią
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.