Mędralowa i Kolisty Groń – szlak z Zawoi przez Przełęcz Jałowiecką

Mędralowa to najwyższy szczyt w Beskidzie Makowskim mierzący 1169 m n.p.m. Znajduje się nad Zawoją i w sąsiedztwie Babiej Góry, dlatego często uważana jest za wzniesienie Beskidu Żywieckiego.

Mędralowa powinna być zaliczana do Korony Gór Polski jako najwyższy szczyt Beskidu Makowskiego. Obecnie w KGP najwyższym szczytem pasma jest Lubomir, który tak naprawdę leży w Beskidzie Wyspowym. Tak to wychodzi, ale przejdźmy, do opisu szlaku.

  • Najkrótszy szlak na Mędralową prowadzi z Zawoi Czatoża przez Halę Kamińskiego i Kolisty Groń,
  • Szlak mierzy 4,2 km, a czas przejścia to 2 godziny,
  • Szczyt znajduje się na granicy Polski ze Słowacją,
  • Góra ma dwa wierzchołki, które oddzielone są Halą Mędralową,
  • Jeśli przekroczysz granicę Babiogórskiego Parku Narodowego, to musisz kupić bilet wstępu – droga na Fickowe Rozstaje,
  • Na słupku III/90 w okolicy szczytu do XVI wieku stykały się granice: ziem śląskich, Polski i Węgier.

Mapa trasy z Zawoi – podstawowe informacje

Zawoja parking – Fickowe Rozstaje – Żywiecki Rozstaje – Przełęcz Jałowiecka – Mędralowa szczyt – Hala Kamińskiego – Kolisty Groń – Zawoja parking

Nasza cała trasa mierzyła 12 kilometrów. Przeszliśmy ją w czasie 6 godzin z przerwami. Na trasie najbardziej podobały nam się widoki z Hali Mędralowej i Hali Kamińskiego.

Mapa Mędralowa

Parking w Zawoi Czatoża

Zebraliśmy się dość szybko, pożegnaliśmy się z gospodynią i pojechaliśmy do innej części miejscowości – Zawoja Czatoża. Tam jako jedyni zaparkowaliśmy samochód obok szlabanu. Udało się, że kawałek miejsca był odśnieżony. Gdy nie ma śniegu, to zmieści się tam kilka samochodów.

  • Współrzędne parkingu w Zawoi Czatoża: 49.6089, 19.4968,
  • Postój jest bezpłatny.

Fickowe Rozstaje w Beskidzie Żywieckim

Ruszyliśmy szlakiem żółtym na Fickowe Rozstaje, najpierw łagodnie, a następnie trochę pod górę. Ten odcinek szlaku nie jest trudny, ale wydaje się monotonny, ponieważ idzie się cały czas przez las, a widoków brak.

Po dojściu na rozstaje mamy do wyboru dwie opcję dalszej wędrówki. Możemy iść dalej szlakiem żółtym do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach, albo tak jak my skręcić w prawo i czerwonym szlakiem kierować się na Mędralową 1169 m n.p.m. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się dalej przez Halę Czarną.

Tutaj zaczynały się już robić zaspy i szło się coraz trudniej. Śladów nie było zbyt dużo. Nie często znajdujemy coś na szlaku, ale jak się już uda, to zawsze jest to coś przydatnego. Niespodziewanie znaleźliśmy nadłamanego kijka. Angelika zabrała go ze sobą i pomagał jej, aż do samego szczytu.

Żywieckie Rozstaje w Beskidzie Żywieckim

Po 20 minutach dotarliśmy do Żywieckiego Rozstaja, gdzie spotkaliśmy się z granicą ze Słowacją. Tutaj również dołączyły szlaki zielony i niebieski prowadzące na Małą Babią Górę 1515 m n.p.m. Idąc dalej, dotarliśmy na Jałowcowy Garb 1017 m n.p.m., gdzie znajduje się wiata turystyczna. Po prawej stronie za drzewami można było dostrzec wyłaniający się Masyw Babiej Góry.

Szczyt Mędralowa 1169 m n.p.m.

Od tego szczytu czekała nas najgorsza część trasy. Zapadaliśmy się prawie w każdym kroku. Często wpadało się, aż po kolana. Była to wielka męczarnia, ale w końcu udało się dotrzeć na Mędralową.

Sam szczyt jest niezbyt widokowy. Dopiero po przejściu kilkuset metrów dalej, czerwonym szlakiem można było na czym zawiesić oko.

Szlak na Halę Kamińskiego i Kolisty Groń 1114 m n.p.m.

Na szczycie zabawiliśmy chwilę, ale nie było po co się rozsiadać, bo czekał nas jeszcze kawałek drogi. Zbiegliśmy z Mędralowej do rozejścia się szlaków i z kolorem zielonym ruszyliśmy w poszukiwaniu szlaku czarnego na Hali Kamińskiego.

Szło się w miarę dobrze, aż dotarliśmy pod Kolisty Groń. Jak na złość w naszym kierunku nie było żadnych śladów. Pocieszaliśmy się tylko fantastycznymi widokami.

Daliśmy pomału radę i odbiliśmy w prawo na Kolisty Groń 1114 m n.p.m. Przed nami rozpościerały się widoki na Babią i Mosorny Groń 1047 m n.p.m.

przewodnik

Droga do Zawoi i koniec wycieczki

Szybko zeszliśmy szlakiem czarnym do Zawoi. Gdy spotkamy się z gwałtownym odejściem trasy w prawo, to można wybrać, albo skręcić tym szlakiem, albo zejść drogą bez oznaczeń. Jeśli wybierzemy drugi wariant, to zaoszczędzimy około 30 minut.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.