Szlak na Graniczny Wierch – wieża widokowa. Najkrótsza trasa w 15 minut!
Wieża widokowa na Granicznym Wierchu 536 m n.p.m. (Hraniční vrch) w Czechach zachwyca swoją nietuzinkową konstrukcją. Składa się z dwóch wież, których platformy widokowe na najwyższym piętrze połączone są ze sobą pomostem. Jest to ciekawe miejsce w Górach Opawskich, które przyciąga turystów, aby z najwyższego piętra zobaczyć widoki po czeskiej i polskiej stronie. Dzieci bardzo chętnie spędzają czas na przygotowanych punktach zabawowych. Dla miłośników rowerów MTB jest przygotowana ścieżka, na której sprawdzą się podczas zjazdu.
- Zobacz ponad 30 ciekawych atrakcji w Czechach.
Parking Graniczny Wierch – gdzie zostawić samochód, ile kosztuje postój?
Parking znajduje się przy ścieżce niebieskiej. Jest jedynym miejscem w pobliżu, gdzie możesz zaparkować swój samochód. Postój jest darmowy. Znajduje się blisko drogi 45814. Z parkingu już widać wystające platformy połączone ze sobą pomostem.
- Współrzędne parkingu przy Granicznym Wierchu: 50.1760, 17.6005.
Jakim szlakiem na Graniczny Wierch z wieżą widokową?
Graniczny Wierch lub inne nazwy, z jakimi się spotkasz: Hraniczny Vrch (CZ), Graniczna Góra, Graniczny Szczyt. Góra mierzy 536 metrów. Jest to szczyt, który leży na terenie Czech tuż za granicą naszego kraju. Szczyt leży w Górach Opawskich. Możesz wybrać się na niego od dwóch stron.
Najkrótszy szlak na Graniczny Wierch
Pierwszy wariant, który jest najłatwiejszym i najkrótszym, aby zdobyć szczyt to ten, którym szliśmy my. Jest to wędrówka za niebieskim szlakiem z parkingu pod Hraničním vrchem. Rozpoczynając wędrówkę z parkingu, to będziesz mieć około 700 metrów do przejścia na szczyt. Wędrówka zajmie Ci 10-15 minut. Początkowo musisz przejść przez łąkę, dotrzesz do lasu i już on będzie towarzyszył Ci do samej góry.
Szlak czerwony z Opawicy
Drugi wariant, to wędrówka za czerwonym szlakiem z Opawicy. Przejście zajmie Ci lekko ponad godzinę. Trasa nie jest długa, ale mierzy około 3 kilometry i 400 metrów. Szlak czerwony rozpoczyna się na placu Jana Pawła II tuż przy przystanku autobusowym i w niedalekiej odległości od figury św. Jana Nepomucena. Miejscowość Opawica leży na terenie Polski.
Od początku szlaku przejdź około 1 kilometr i 800 metrów. Dojdziesz do granicy polsko-czeskiej. Skręć w prawo i granicą dwóch państw idź 1500 metrów. Przejdziesz przez szczyt Na Granicy mierzący 541 metrów n.p.m. Jest to szczyt zalesiony. Granica Polski ucieka w prawo, a Ty kierując się za czerwonymi znakami idziesz już teraz na szczyt. Do szczytu masz jakieś 100 metrów, około 2 minut.
Co znajduje się na Granicznym Wierchu (Hraniczny Vrch (CZ) w Górach Opawskich?
Na Granicznym Wierchu znajduje się wieża widokowa, która jest o nietypowej konstrukcji. My podróżując po polskich i zagranicznych górach jeszcze z taką się nie spotkaliśmy. Naprawdę robi wrażenie. Na samą górę dotrzesz schodami. Cała konstrukcja jest metalowa. Mam nadzieję, że strach nie wygra i wejdziesz na samą górę. Zobaczysz piękne widoki.
My niestety nie możemy się pochwalić widokami, ponieważ podczas naszej wizyty rozpadało się i chmury zasłoniły to, po co przyjechaliśmy. Niestety widoczność była kiepska. Ale za to przetestowaliśmy, że wieża jest bezpieczna. Bycie na niej przynosi frajdę. Jest to obiekt dostępny cały rok i jest wolny od opłat.
Jeśli podróżujesz z dzieckiem, to polecamy wybrać pierwszy wariant wędrówki i dać dziecku się wyszaleć na przygotowanych punktach zabawowych. Są to bardzo ciekawe punkty, które pozwolą dzieciom szkolić swoją równowagę. Jest kilka takich punktów, a dodatkowo są dwie huśtawki: klasyczna i równoważnia. Na szczycie znajduje się również wiata turystyczna.
Co zobaczysz z wieży widokowej?
Sprawdzając dostępne źródła muszę przyznać, że najdalszym punktem, jaki możesz zobaczyć przy dobrej widoczności to Starorobociański Wierch, który leży w Tatrach. Jest to punkt oddalony o 192,6 km od szczytu, na którym się znajdujesz. Widoki z wieży są bardzo okazałe w 360 stopniach. Z polskich szczytów dostrzec możesz jeszcze Beskid Śląski ze Skrzycznem, Czantorią, Baranią Górą czy Szyndzielnią, Masyw Ślęży wraz ze Ślężą. Widoczna jest również Biskupia Kopa w Górach Opawskich, Hrobacza Łąka w Beskidzie Małym, Góra Świętej Anny w województwie opolskim oraz masa szczytów po czeskiej stronie.