Jasionik z Przełęczy Słopnickiej i narciarska trasa biegowa Zalesie

Jasionik to mało znany szczyt w Beskidzie Wyspowym mierzący 776 m n.p.m. i należący do grupy Zbłudzkich Wierchów. Leży na terenie wsi Zalesie. Na Jasionik nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny. W jego pobliżu przechodzi narciarska trasa biegowa Zalesie mająca 5,5 km długości. Sam wierzchołek jest zalesiony, jednak jego wschodnie stoki są odsłonięte i zamieszkałe.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Jasionik - My Na Szlaku

Trasy biegowe Mogielica – wypożyczalnia sprzętu

Przy stadionie LKS Zalesianka Zalesie nad Przełęczą Słopnicką znajduje się Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. W nim można wypożyczyć sprzęt – rowery górskie, narty biegowe, buty, kijki, rowery górskie i narty biegowe dla osób niepełnosprawnych oraz kijki nordic walking. Wypożyczalnia otwarta jest codziennie od godziny 9:00 do 17:00. Telefon: 603 669 603, (18) 3375 800 – PCIT Limanowa.

Trasa narciarstwa biegowego Zalesie

Ta trasa rozpoczyna się przy centrum obsługi i stadionie. Powstała z myślą o osobach, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem biegowym. Trasa prowadzi 5,5 km po drogach leśnych i polanach. Przy dobrej pogodzie zobaczyć można Tatry, Modyń, Cichoń czy Mogielicę. Trasa jest dobrze oznaczona, co jakiś czas widać tabliczki. Przed wyruszeniem na trasę warto zajrzeć na aktualne warunki w górach.

Opis szlaku na Jasionik 776 m n.p.m.

Rozpoczynamy naszą wycieczkę obok Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zalesiu przy stadionie. Nie mamy żadnych oznaczeń, ponieważ na Jasionik 776 m n.p.m. nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny. Jest mroźny poranek. Termometr w samochodzie pokazuje 7 stopni poniżej zera. Ubieramy się ciepło i wychodzimy z samochodu. Pakujemy plecak, a przydaje się do tego nasza checklista mówiąca o tym, co warto zabrać w góry zimą. U nas przy domu śniegu w ogólnie nie ma, a tutaj jest tyle, że spokojnie można jeździć na nartach.

Jasienik - Beskid Wyspowy
Jasionik parking
przewodnik

Jasionik – Piękny widok na Tatry z Beskidu Wyspowego

Przy budynku centrum mamy piękny widok na Gorc 1228 m n.p.m. w Gorcach i Tatry, które dzisiejszego poranka wyglądają cudownie. Słońce jeszcze na dobre się nie obudziło, dlatego łapiemy ostatnie minuty złotej godziny. Trasa prowadzi lasem i polanami. Na początku mamy kilka domów, a te potem się kończą i idziemy w towarzystwie drzew. Widoki mamy na stronę wschodnią, czyli na Modyń 1029 m n.p.m., Cichoń 926 m n.p.m. i Ostrą 925 m n.p.m.

Jasionik widok na Tatry
MYNASZLAKU FILM
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Idziemy narciarską trasą biegową Zalesie, aż do wiaty i tablicy informacyjnej, na której możemy przeczytać kilka ważnych informacji. Po drodze są także 3 ławki, na których można odpocząć. Jasionik 776 m n.p.m. coraz bliżej i musimy skorzystać z nawigacji w telefonie, żeby odnaleźć wierzchołek. Ten znajduje się nad polaną pośród lasu. Miejsce nie jest oznaczone i niczym się nie wyróżnia. Chyba nawet nikt na niego nie chodzi.

Jasionik
Szczyt Jasionik 776 m n.p.m.

My lubimy takie miejsce, które są mniej popularne, ponieważ można je dopiero odkryć. Co więcej, ciekawe są widoki z samego podejścia więc nawet dla samych widoków można tam iść. Droga powrotna jest taka sama, więc schodzimy w dół i idziemy z powrotem zaśnieżoną drogą. Trasa w jedną stronę to około 2-3 km, dlatego bez większych podejść, dlatego można ją zaliczyć jako krótki spacer. A jeśli szukasz więcej pomysłów na zimowe wycieczki, to zajrzyj do specjalnie przygotowanego wpisu o tym, gdzie pojechać w góry.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.