jasienik beskid wyspowy z dzieckiem
Beskid Wyspowy,  Małopolskie,  Podróże z dzieckiem

Jasionik z Przełęczy Słopnickiej i narciarska trasa biegowa Zalesie

Jasionik to mało znany szczyt w Beskidzie Wyspowym mierzący 776 m n.p.m. i należący do grupy Zbłudzkich Wierchów. Leży na terenie wsi Zalesie. Na Jasionik nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny. W jego pobliżu przechodzi narciarska trasa biegowa Zalesie mająca 5,5 km długości. Sam wierzchołek jest zalesiony, jednak jego wschodnie stoki są odsłonięte i zamieszkałe.

Jasionik - My Na Szlaku

Trasy biegowe Mogielica – wypożyczalnia sprzętu

Przy stadionie LKS Zalesianka Zalesie nad Przełęczą Słopnicką znajduje się Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. W nim można wypożyczyć sprzęt – rowery górskie, narty biegowe, buty, kijki, rowery górskie i narty biegowe dla osób niepełnosprawnych oraz kijki nordic walking. Wypożyczalnia otwarta jest codziennie od godziny 9:00 do 17:00. Telefon: 603 669 603, (18) 3375 800 – PCIT Limanowa.

Trasa narciarstwa biegowego Zalesie

Ta trasa rozpoczyna się przy centrum obsługi i stadionie. Powstała z myślą o osobach, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem biegowym. Trasa prowadzi 5,5 km po drogach leśnych i polanach. Przy dobrej pogodzie zobaczyć można Tatry, Modyń, Cichoń czy Mogielicę. Trasa jest dobrze oznaczona, co jakiś czas widać tabliczki. Przed wyruszeniem na trasę warto zajrzeć na aktualne warunki w górach.

Opis szlaku na Jasionik 776 m n.p.m.

Rozpoczynamy naszą wycieczkę obok Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zalesiu przy stadionie. Nie mamy żadnych oznaczeń, ponieważ na Jasionik 776 m n.p.m. nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny. Jest mroźny poranek. Termometr w samochodzie pokazuje 7 stopni poniżej zera. Ubieramy się ciepło i wychodzimy z samochodu. Pakujemy plecak, a przydaje się do tego nasza checklista mówiąca o tym, co warto zabrać w góry zimą. U nas przy domu śniegu w ogólnie nie ma, a tutaj jest tyle, że spokojnie można jeździć na nartach.

Jasienik - Beskid Wyspowy
Jasionik parking

Jasionik – Piękny widok na Tatry z Beskidu Wyspowego

Przy budynku centrum mamy piękny widok na Gorc 1228 m n.p.m. w Gorcach i Tatry, które dzisiejszego poranka wyglądają cudownie. Słońce jeszcze na dobre się nie obudziło, dlatego łapiemy ostatnie minuty złotej godziny. Trasa prowadzi lasem i polanami. Na początku mamy kilka domów, a te potem się kończą i idziemy w towarzystwie drzew. Widoki mamy na stronę wschodnią, czyli na Modyń 1029 m n.p.m., Cichoń 926 m n.p.m. i Ostrą 925 m n.p.m.

Jasionik widok na Tatry

Idziemy narciarską trasą biegową Zalesie, aż do wiaty i tablicy informacyjnej, na której możemy przeczytać kilka ważnych informacji. Po drodze są także 3 ławki, na których można odpocząć. Jasionik 776 m n.p.m. coraz bliżej i musimy skorzystać z nawigacji w telefonie, żeby odnaleźć wierzchołek. Ten znajduje się nad polaną pośród lasu. Miejsce nie jest oznaczone i niczym się nie wyróżnia. Chyba nawet nikt na niego nie chodzi.

Jasionik
Szczyt Jasionik 776 m n.p.m.

My lubimy takie miejsce, które są mniej popularne, ponieważ można je dopiero odkryć. Co więcej, ciekawe są widoki z samego podejścia więc nawet dla samych widoków można tam iść. Droga powrotna jest taka sama, więc schodzimy w dół i idziemy z powrotem zaśnieżoną drogą. Trasa w jedną stronę to około 2-3 km, dlatego bez większych podejść, dlatego można ją zaliczyć jako krótki spacer. A jeśli szukasz więcej pomysłów na zimowe wycieczki, to zajrzyj do specjalnie przygotowanego wpisu o tym, gdzie pojechać w góry.

Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, wskazówki, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki.

Skomentuj wpis

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *