Jaskinia Manita peć w Parku Narodowym Paklenica w Chorwacji

Jaskinia Manita peć znajduje się w Parku Narodowym Paklenica w Chorwacji tuż nad Morzem Adriatyckim. Położona jest w górach, więc trzeba do niej dotrzeć za znakowanym szlakiem turystycznym. Jaskinia wygląda pięknie i aż ciężko pomyśleć, że może znajdować się w takim miejscu. Manita peć cave jest „zwieńczeniem” kanionu Velika Paklenica.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

ZOBACZ NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W CHORWACJI

Parking przy szlaku do jaskini

Parking do jaskini znajduje się przy wejściu do kanionu Velika Paklenica w Starigradzie Paklenica. Wjazd na ostatni parking kosztuje 10 kun, czyli około 6 złotych. Do tego musisz kupić wstęp do parku narodowego – 57 kun / 35 złotych w sezonie. Kasa jest czynna od 6 rano.

  • Współrzędne parkingu przy szlaku do jaskini Manita peć: 44.2960, 15.4598.

Jak dojść do Jaskini Manita peć w Nacionalni Park Paklenica? Mapa trasy turystycznej

Z parkingu do Jaskini Manita peć są 4 kilometry i prawie 600 metrów podejścia. To całkiem sporo, dlatego czas dojścia do jaskini to 2 godziny i 30 minut (Według mapy). Szlak prowadzi kanionem Velika Palenica, a potem wędruje się po kamienistej ścieżce. Początkowo jest delikatnie podejście, później nieco ostrzej, dalej wypłaszczenie, a po 2 kilometrach rozpoczyna się większe podejście.

Cały czas musisz iść za biało-czerwoną kropką. Po 2 kilometrach będzie odejście. Prosto szlak prowadził do schroniska górskiego – Planinarski dom Paklenica, a my poszliśmy w lewo w kierunku jaskini. Na wysokości rozejścia było źródło wody i tabliczka informacyjna.

Trasa nie jest trudna, ale do wycieczki dochodzi wysoka temperatura. Trzeba się odpowiednio przygotować – krem z filtrem, coś na głowę i dużo wody. Co ważne! Jaskinia otwarta jest w określonych godzinach i obowiązują do niej osobne bilety wstępu. Poniżej mapy szlaku turystycznego prowadzącego do jaskini.

przewodnik
MYNASZLAKU FILM
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu do jaskini Manita peć w Parku Narodowym Paklenica

Jaskinia Manita peć otwarta jest maju, czerwcu i październiku w poniedziałki, środy i soboty od godziny 10:00 do 13:00. W lipcu, sierpniu i wrześniu codziennie od 10:00 do 13:00. W kwietniu tylko w soboty. Musisz dotrzeć maksymalnie na 12:45, bo później mogą Cię nie wpuścić.

Bilet wstępu kupuje się przy wejściu do jaskini. Kosztuje 30 kun za osobę dorosłą, czyli 18 złotych. Płatność tylko kunami chorwackimi.

Jaskinia Manita peć – jak wygląda zwiedzanie?

Do jaskini weszliśmy w towarzystwie dwóch turystów oraz przewodnika. Ten powiedział tylko kilka słów po angielsku i resztę zwiedzaliśmy sami. Zwiedzanie zostało przygotowane pod turystów. Jest oświetlenie i są schody. Można spokojnie sobie przejść i oglądać.

Z każdym krokiem w jaskini nasze oczy muszą się przyzwyczaić do ciemności. Zwłaszcza że na zewnątrz w niektórych momentach, tak słońce odbijało się od jasnych skał, że musiałam się wspomagać okularami przeciwsłonecznymi. Wnętrza jaskini nas zachwycają. Poprowadzono tutaj prąd i zostały podświetlone różne elementy jaskini dając niezwykły klimat temu miejscu. Chodnik, po którym się poruszamy jest bezpieczny.

Po części jest oświetlony. Schodząc coraz niżej, aż nie możemy uwierzyć, jakiego piękna tutaj doświadczamy. Warto było się wspinać, aby teraz schodzić w głęboką jaskinię. To miejsce jest bardzo niezwykłe. Bywaliśmy w różnych miejscach pod ziemią, ale to należy do najpiękniejszych, jakie zobaczyliśmy w naszym życiu.

  • Zwiedzanie całej jaskini zajmuje około 30 minut.

Na oficjalnej stronie czytaliśmy, że całą jaskinię zwiedza się z przewodnikiem, ale to może w sezonie. Dokładnie nie wiem, jak jest. A jeśli zwiedzisz jaskinię, to polecamy Ci później wejście na Vidakov kuk.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.