Jezioro Rotcze i ścieżka przyrodnicza Dąb Dominik

Rozpoczynamy czwarty dzień wakacyjnego urlopu w trasie. Jeździmy, zwiedzamy, chodzimy oraz chłoniemy wszystko jak gąbka. Chcemy jak najwięcej zobaczyć. Co zaplanowaliśmy na ten dzień? Trzy ścieżki przyrodnicze i zaraz po obudzeniu chcieliśmy się jeszcze obrócić nad Jezioro Rotcze.

Jezioro Rotcze

Rano około godziny 6 podjeżdżamy na parking i pierwszy cel już widzimy. Bardzo zachęciło nas to, że dzień wcześniej będąc w kwaterze w pobliżu, widzieliśmy, jak tłumy ludzi podążają w tym kierunku i wiele samochodów też się tutaj kieruje. Nie ma co się dziwić, dlatego że jest tutaj fantastycznie. Ci, którzy chcą korzystać z kąpieliska, to mogą pływać aż od samego molo aż do trzcin na obrzeżu.

Miejsce to jest strzeżone. Jednak dla tych, którzy chcą się opalać, jest utworzona plaża, ławeczki, wiata. Gdzieś wyczytałam, że w okresie letnim przebywający tutaj, mogą korzystać z rowerków wodnych. Wtedy kiedy my byliśmy była cisza. Tylko słychać było ptaki latające nad wodą. Na pewno pięknie jest wieczorami, kiedy to promienie słońca odbijają się od tafli wody. 

przewodnik

Łomnica Kolonia – początek ścieżki Dąb Dominik 

Jedziemy teraz do Łomnicy Kolonii, czyli miejsca, gdzie, rozpoczyna się ścieżka przyrodnicza Dąb Dominik. Dokładnie lokalizując, jest to na drodze z Urszulina do Sosnowicy. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na początek ścieżki Dąb Dominik: 51.445177, 23.121966.

Są dwa warianty przejścia do wyboru. Pierwszy my wybraliśmy, a drugi wygląda tak: po dojściu do Jeziora Moszne trzeba kierować się do miejscowości Jamniki. Ta druga wersja jest o kilometr dłuższa według informacji ogólnodostępnych na stronie Parku Narodowego.

Ścieżka Dąb Dominik – długość trasy, czas przejścia i mapa

Ścieżka przyrodnicza Dąb Dominik – długość trasy: 2,5 km – wariant krótszy, 3,5 km – wariant dłuższy, czas przejścia: 1 h – 2 h.

Najpierw ruszamy za czerwonym szlakiem i zieloną ścieżką, a następnie tylko za tą drugą. Po przejściu około 500 metrów rośnie piękny Dąb Dominik. Drzewo to jest dębem szypułkowym mierzącym 390 cm w obwodzie pnia. Nazwę jako imię Dominik nadano mu na cześć prof. dra hab. Dominika Fijałkowskiego. I tak też się składa, że cała ścieżka otrzymała nazwę tego drzewa.

Dalej zmierzamy przez jeden kilometr prosto, następnie skręcamy w lewo. Dochodzimy do kładki i na niej zostajemy do samego jeziora. Idziemy wokół torfowiska przejściowego i prawie jesteśmy na miejscu. Mijamy jeszcze kawałek szuwarów przy brzegu i docieramy do końca kładki. Udaje się nam zauważyć jak malutka żabka zasiadła grzybień biały i teraz się spokojnie wygrzewa w słońcu.

Kładki na ścieżce Dąb Dominik w Poleskim Parku Narodowym

Jeśli chodzi o powrót, to musimy wrócić po kładce, którą tutaj dotarliśmy. Na rozwidleniu znajduje się wiata, a my zmierzamy drogą leśną w prawo. Po przejściu małej odległości można się zastanowić i jednak wybrać dłuższy wariant. Jednak my chcemy zrobić pętle, bo nie uśmiecha się nam dreptać asfaltem na parking, gdzie zostawiliśmy samochód. Jeszcze troszkę spacerujemy nowym terenem, a następnie dołączamy się do drogi, którą już wędrowaliśmy. Spokojnie krok za kroczkiem wracamy do samochodu.

Cennik i godziny otwarcia poboru opłat za wstęp na ścieżki w Poleskim Parku Narodowym

Turyści, którzy chcą skorzystać z atrakcji Poleskiego Parku Narodowego, jakimi są ścieżki przyrodnicze: „Spławy”, „Dąb Dominik” oraz „Perehod”, a także ścieżkę przyrodniczo-historyczną „Obóz Powstańczy” muszą uiścić opłatę za każdą z nich lub opłatę całodniową. Możemy to zrobić tylko w dwóch miejscach: Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym w Urszulinie oraz w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Starym Załuczu. W tym pierwszym można się zgłosić przez cały rok, w drugim tylko przez kilka miesięcy. 

Ośrodek Dydaktyczno-Administracyjny w Urszulinie, ul. Lubelska 3a:

  • od 1 kwietnia do 31 października otwarte codziennie w godzinach: 8:00-20:00
  • od 1 listopada do 31 marca otwarte (dni robocze) w godzinach: 7:00-15:00

Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Starym Załuczu:

w terminie: 1 kwietnia do 31 października:

  • od poniedziałku do piątku: 8:00-16:00
  • w soboty, niedziele i święta: 9:00-17:00

BILETY JEDNORAZOWE NA ŚCIEŻKI PRZYRODNICZE

Ścieżka „Dąb Dominik”, „Spławy”, „Perehod”, „Obóz Powstańczy” :

  • bilet normalny: 6,00 zł
  • bilet ulgowy: 3,00 zł

BILETY OKRESOWE I RODZINNE

  • bilet normalny jednodniowy: 12 zł
  • bilet ulgowy jednodniowy: 6 zł
  • bilet normalny trzydniowy: 16 zł
  • bilet ulgowy trzydniowy: 8 zł
  • bilet normalny tygodniowy: 20 zł
  • bilet ulgowy tygodniowy: 10 zł
  • bilet rodzinny jednorazowy (max 6 os.): 14 zł

BILETY DO MUZEUM

  • bilet normalny: 6 zł
  • bilet ulgowy: 3 zł
  • bilet rodzinny (max 6 os.): 14 zł
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.