Lubelskie,  Podróże z dzieckiem

Jezioro Rotcze i ścieżka przyrodnicza Dąb Dominik

Rozpoczynamy czwarty dzień wakacyjnego urlopu w trasie. Jeździmy, zwiedzamy, chodzimy oraz chłoniemy wszystko jak gąbka. Chcemy jak najwięcej zobaczyć. Co zaplanowaliśmy na ten dzień? Trzy ścieżki przyrodnicze i zaraz po obudzeniu chcieliśmy się jeszcze obrócić nad Jezioro Rotcze.

Jezioro Rotcze

Rano około godziny 6 podjeżdżamy na parking i pierwszy cel już widzimy. Bardzo zachęciło nas to, że dzień wcześniej będąc w kwaterze w pobliżu, widzieliśmy, jak tłumy ludzi podążają w tym kierunku i wiele samochodów też się tutaj kieruje. Nie ma co się dziwić, dlatego że jest tutaj fantastycznie. Ci, którzy chcą korzystać z kąpieliska, to mogą pływać aż od samego molo aż do trzcin na obrzeżu.

Miejsce to jest strzeżone. Jednak dla tych, którzy chcą się opalać, jest utworzona plaża, ławeczki, wiata. Gdzieś wyczytałam, że w okresie letnim przebywający tutaj, mogą korzystać z rowerków wodnych. Wtedy kiedy my byliśmy była cisza. Tylko słychać było ptaki latające nad wodą. Na pewno pięknie jest wieczorami, kiedy to promienie słońca odbijają się od tafli wody. 

FACEBOOK I IG

Łomnica Kolonia – początek ścieżki Dąb Dominik 

Jedziemy teraz do Łomnicy Kolonii, czyli miejsca, gdzie, rozpoczyna się ścieżka przyrodnicza Dąb Dominik. Dokładnie lokalizując, jest to na drodze z Urszulina do Sosnowicy. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd na początek ścieżki Dąb Dominik: 51.445177, 23.121966.

Są dwa warianty przejścia do wyboru. Pierwszy my wybraliśmy, a drugi wygląda tak: po dojściu do Jeziora Moszne trzeba kierować się do miejscowości Jamniki. Ta druga wersja jest o kilometr dłuższa według informacji ogólnodostępnych na stronie Parku Narodowego.

Ścieżka Dąb Dominik – długość trasy, czas przejścia i mapa

Ścieżka przyrodnicza Dąb Dominik – długość trasy: 2,5 km – wariant krótszy, 3,5 km – wariant dłuższy, czas przejścia: 1 h – 2 h.

Najpierw ruszamy za czerwonym szlakiem i zieloną ścieżką, a następnie tylko za tą drugą. Po przejściu około 500 metrów rośnie piękny Dąb Dominik. Drzewo to jest dębem szypułkowym mierzącym 390 cm w obwodzie pnia. Nazwę jako imię Dominik nadano mu na cześć prof. dra hab. Dominika Fijałkowskiego. I tak też się składa, że cała ścieżka otrzymała nazwę tego drzewa.

Dalej zmierzamy przez jeden kilometr prosto, następnie skręcamy w lewo. Dochodzimy do kładki i na niej zostajemy do samego jeziora. Idziemy wokół torfowiska przejściowego i prawie jesteśmy na miejscu. Mijamy jeszcze kawałek szuwarów przy brzegu i docieramy do końca kładki. Udaje się nam zauważyć jak malutka żabka zasiadła grzybień biały i teraz się spokojnie wygrzewa w słońcu.

Kładki na ścieżce Dąb Dominik w Poleskim Parku Narodowym

Jeśli chodzi o powrót, to musimy wrócić po kładce, którą tutaj dotarliśmy. Na rozwidleniu znajduje się wiata, a my zmierzamy drogą leśną w prawo. Po przejściu małej odległości można się zastanowić i jednak wybrać dłuższy wariant. Jednak my chcemy zrobić pętle, bo nie uśmiecha się nam dreptać asfaltem na parking, gdzie zostawiliśmy samochód. Jeszcze troszkę spacerujemy nowym terenem, a następnie dołączamy się do drogi, którą już wędrowaliśmy. Spokojnie krok za kroczkiem wracamy do samochodu.

Cennik i godziny otwarcia poboru opłat za wstęp na ścieżki w Poleskim Parku Narodowym

Turyści, którzy chcą skorzystać z atrakcji Poleskiego Parku Narodowego, jakimi są ścieżki przyrodnicze: „Spławy”, „Dąb Dominik” oraz „Perehod”, a także ścieżkę przyrodniczo-historyczną „Obóz Powstańczy” muszą uiścić opłatę za każdą z nich lub opłatę całodniową. Możemy to zrobić tylko w dwóch miejscach: Ośrodku Dydaktyczno-Administracyjnym w Urszulinie oraz w Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym w Starym Załuczu. W tym pierwszym można się zgłosić przez cały rok, w drugim tylko przez kilka miesięcy. 

Ośrodek Dydaktyczno-Administracyjny w Urszulinie, ul. Lubelska 3a:

 • od 1 kwietnia do 31 października otwarte codziennie w godzinach: 8:00-20:00
 • od 1 listopada do 31 marca otwarte (dni robocze) w godzinach: 7:00-15:00

Ośrodek Dydaktyczno-Muzealny w Starym Załuczu:

w terminie: 1 kwietnia do 31 października:

 • od poniedziałku do piątku: 8:00-16:00
 • w soboty, niedziele i święta: 9:00-17:00

BILETY JEDNORAZOWE NA ŚCIEŻKI PRZYRODNICZE

Ścieżka „Dąb Dominik”, „Spławy”, „Perehod”, „Obóz Powstańczy” :

 • bilet normalny: 6,00 zł
 • bilet ulgowy: 3,00 zł

BILETY OKRESOWE I RODZINNE

 • bilet normalny jednodniowy: 12 zł
 • bilet ulgowy jednodniowy: 6 zł
 • bilet normalny trzydniowy: 16 zł
 • bilet ulgowy trzydniowy: 8 zł
 • bilet normalny tygodniowy: 20 zł
 • bilet ulgowy tygodniowy: 10 zł
 • bilet rodzinny jednorazowy (max 6 os.): 14 zł

BILETY DO MUZEUM

 • bilet normalny: 6 zł
 • bilet ulgowy: 3 zł
 • bilet rodzinny (max 6 os.): 14 zł

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *