Kamień Żółw w Tarnawie i Skałki w Rdzawie
Kamień Żółw i Skałki w Rdzawie to dwa ciekawe miejsca znajdujące się na Ziemi Bocheńskiej niedaleko Łapanowa i Bochni. Można je odwiedzić podczas jednego dnia, ponieważ znajdują się kilka kilometrów od siebie. Na początek zacznijmy od Kamienia Żółwia, ponieważ do niego pojechaliśmy na początku. Jest 1 stycznia 2020 roku, więc rozpoczynamy podróż samochodową po Polsce. Chcemy odkrywać miejsca, które są ciekawe i mniej znane, a następnie pokazywać ja na blogu.
Kamień Żółw – Tarnawa
Kamień Żółw to skalny ostaniec znajdujący się w miejscowości Tarnawa w Małopolsce. Leży na wzgórzu Grodziec mierzącym 423 m n.p.m, a dokładniej na jego środkowym wierzchołku. Jest on najdalej wysuniętym wzniesieniem na południe Pogórza Wiśnickiego. Niedaleko znajdują się pozostałości średniowiecznej Strażnicy Grodziec.
Kamień Żółw ma kształt ambony, która stopniowo w wyniku wietrzenia przekształca się w grzyb skalny. Nazwa pochodzi od kształtu przypominającego żółwia. Patrząc na skałę, można wyobrazić sobie pancerz żółwia i wystającą głowę. Jest to pomnik przyrody składający się z niskiej ambony oraz stojącego 8-metrowego grzyba.
Jak dojechać do Kamienia Żółwia?
Jadąc z Łapanowa, mijamy OSP w Tarnawie, mając ją po swojej lewej stronie. Dalej na rondzie jedziemy prosto i mamy most. Po jego przejechaniu skręcamy w pierwszą drogę asfaltową w prawo. Jedziemy pod górę przez 2 kilometry. Mijamy domy i po prawej stronie mamy zielony szlaban, przed którym można zostawić samochód. Jeśli korzystamy z nawigacji Google, to można wpisać nazwę Metalurex i doprowadzi prawie pod sam szlaban.
Kamień Żółw – jak dojść na miejsce?
Dojście do kamienia od szlabanu zajmuje mniej więcej 10 minut. Przechodzimy przez szlaban i idziemy lekko pod górę za drogą. Ta jest tylko jedna, dlatego ciężko się zgubić. Po przejściu 500 metrów docieramy do Kamienia Żółwia, którego trzeba wypatrywać po prawej stronie.
Skałki w Rdzawie
Drugim miejscem, które warto odwiedzić, są Skałki w Rdzawie. Znajdują się na potoku Przeginia, który przez miejscową ludność nazywany jest Pluskawką, z powodu głośnego pluskania wody. Miejsce w okolicach skałek nazwane jest Doliną Czosnkową, ponieważ zarośla nadrzeczne porasta czosnek niedźwiedzi. Planuje się tam utworzyć zespół przyrodniczo-krajobrazowy. W dwóch miejscach można zobaczyć niewysokie wodospady. Pod nimi woda utworzyła głębsze miejsca, które nazywane są baniorami i kotły eworsyjne. W niektórych miejscach występują także skały pochodzenia wulkanicznego – andezyty.
Jak dojechać do Skałek w Rdzawie?
Na początek trzeba dojechać do Parku Podworskiego i boiska sportowego w Rdzawie. Jeśli będziemy mieli park po lewej stronie, to trzeba skręcić w prawo i kierować się za asfaltem. Po chwili należy skręcić w lewo na kolejną drogę asfaltową i kierować się prosto. Na drzewach pojawią się znaki szlaku rowerowego koloru zielonego. My idziemy dalej, mając długość boiska sportowego po lewej stronie.
Mijamy domy i wchodzimy między drzewa. Przed oczami pokaże się kładka, która prowadzi nad potokiem Przeginia (Pluskawka). Przechodzimy przez nią i idziemy za drogą. Powinniśmy już usłyszeć huk spadającej wody. Dojście na miejsce od parku zajmuje mniej więcej 10 minut. Do samego końca można dojechać samochodem i zaparkować na poboczu. Tutaj, gdzie znajduje się kładka piesza, to poniżej jest droga asfaltowa prowadząca przez wodę. Jeśli ta jest wysoka, to ciężko będzie przejechać. Samochody z niskim zawieszeniem również mogą mieć problemy z dojazdem.