Kamień Żółw w Tarnawie i Skałki w Rdzawie

Kamień Żółw i Skałki w Rdzawie to dwa ciekawe miejsca znajdujące się na Ziemi Bocheńskiej niedaleko Łapanowa i Bochni. Można je odwiedzić podczas jednego dnia, ponieważ znajdują się kilka kilometrów od siebie. Na początek zacznijmy od Kamienia Żółwia, ponieważ do niego pojechaliśmy na początku. Jest 1 stycznia 2020 roku, więc rozpoczynamy podróż samochodową po Polsce. Chcemy odkrywać miejsca, które są ciekawe i mniej znane, a następnie pokazywać ja na blogu.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
kamien zolw my na szlaku blog

Kamień Żółw – Tarnawa

Kamień Żółw to skalny ostaniec znajdujący się w miejscowości Tarnawa w Małopolsce. Leży na wzgórzu Grodziec mierzącym 423 m n.p.m, a dokładniej na jego środkowym wierzchołku. Jest on najdalej wysuniętym wzniesieniem na południe Pogórza Wiśnickiego. Niedaleko znajdują się pozostałości średniowiecznej Strażnicy Grodziec.

Kamień Żółw ma kształt ambony, która stopniowo w wyniku wietrzenia przekształca się w grzyb skalny. Nazwa pochodzi od kształtu przypominającego żółwia. Patrząc na skałę, można wyobrazić sobie pancerz żółwia i wystającą głowę. Jest to pomnik przyrody składający się z niskiej ambony oraz stojącego 8-metrowego grzyba.

tarnawa kamien zolw

Jak dojechać do Kamienia Żółwia?

Jadąc z Łapanowa, mijamy OSP w Tarnawie, mając ją po swojej lewej stronie. Dalej na rondzie jedziemy prosto i mamy most. Po jego przejechaniu skręcamy w pierwszą drogę asfaltową w prawo. Jedziemy pod górę przez 2 kilometry. Mijamy domy i po prawej stronie mamy zielony szlaban, przed którym można zostawić samochód. Jeśli korzystamy z nawigacji Google, to można wpisać nazwę Metalurex i doprowadzi prawie pod sam szlaban.

Kamień Żółw – jak dojść na miejsce?

Dojście do kamienia od szlabanu zajmuje mniej więcej 10 minut. Przechodzimy przez szlaban i idziemy lekko pod górę za drogą. Ta jest tylko jedna, dlatego ciężko się zgubić. Po przejściu 500 metrów docieramy do Kamienia Żółwia, którego trzeba wypatrywać po prawej stronie.

kamien zolw parking
podejscie pod kamien zolw
przewodnik
dojscie do kamienia zolw tarnawa
MYNASZLAKU FILM
kamien zolw
z dzieckiem na kamien zolw
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
kamien zolw z dzieckiem

Skałki w Rdzawie

Drugim miejscem, które warto odwiedzić, są Skałki w Rdzawie. Znajdują się na potoku Przeginia, który przez miejscową ludność nazywany jest Pluskawką, z powodu głośnego pluskania wody. Miejsce w okolicach skałek nazwane jest Doliną Czosnkową, ponieważ zarośla nadrzeczne porasta czosnek niedźwiedzi. Planuje się tam utworzyć zespół przyrodniczo-krajobrazowy. W dwóch miejscach można zobaczyć niewysokie wodospady. Pod nimi woda utworzyła głębsze miejsca, które nazywane są baniorami i kotły eworsyjne. W niektórych miejscach występują także skały pochodzenia wulkanicznego – andezyty.

rdzawa jak dojechac do wodospadu
banior rdzawa

Jak dojechać do Skałek w Rdzawie?

Na początek trzeba dojechać do Parku Podworskiego i boiska sportowego w Rdzawie. Jeśli będziemy mieli park po lewej stronie, to trzeba skręcić w prawo i kierować się za asfaltem. Po chwili należy skręcić w lewo na kolejną drogę asfaltową i kierować się prosto. Na drzewach pojawią się znaki szlaku rowerowego koloru zielonego. My idziemy dalej, mając długość boiska sportowego po lewej stronie.

Mijamy domy i wchodzimy między drzewa. Przed oczami pokaże się kładka, która prowadzi nad potokiem Przeginia (Pluskawka). Przechodzimy przez nią i idziemy za drogą. Powinniśmy już usłyszeć huk spadającej wody. Dojście na miejsce od parku zajmuje mniej więcej 10 minut. Do samego końca można dojechać samochodem i zaparkować na poboczu. Tutaj, gdzie znajduje się kładka piesza, to poniżej jest droga asfaltowa prowadząca przez wodę. Jeśli ta jest wysoka, to ciężko będzie przejechać. Samochody z niskim zawieszeniem również mogą mieć problemy z dojazdem.

bochenski rdzawa kaskada
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.