Co zobaczyć w Karlowe Wary? Atrakcje uzdrowiska, kolumnady i gorące źródła

Karlowe Wary (Karlovy Vary) to piękne uzdrowisko położone w Czechach, słynące z wyjątkowego klimatu. Jest to idealne miejsce do odpoczynku, a turyści mogą cieszyć się licznymi atrakcjami, które oferuje. Podobno to jedno z najpiękniejszych miast, które warto zobaczyć w Czechach. Muszę powiedzieć, że faktycznie jest czym tam się zachwycić. Uwagę przyciąga głównie Kolumnada Młyńska, przy której wiele osób robi sobie zdjęcia. Karlowe Wary słyną ze swoich gorących źródeł, których jest 16. 

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Karlowe Wary
Karlowe Wary

Najważniejsze informacje o uzdrowisku Karlowe Wary

 • Historia uzdrowiska sięga XIV wieku
 • Karol IV założył osadę Gorące Łaźnie
 • Od wczesnych lat przybywali tam najbogatsi, aby poczuć uzdrowiskowy klimat
 • Podczas zwiedzania atrakcji miasta możesz natknąć się na gorące źródła. Przybywający turyści kupują w sklepikach specjalne kubeczki tzw. pijałki w różnych kształtach, nalewają do nich wodę i ją piją
 • W uzdrowisku możesz zobaczyć kolumnady, a każda z nich ma swoją nazwę
 • Widok pięknych uliczek, gdzie gromadzi się większość turystów, to jedna sprawa, natomiast warto również wdrapać się na pobliskie góry, aby zobaczyć miasto z innej perspektywy. Panuje tam o wiele większy spokój
 • W Karlowych Warach znajduje się wieża widokowa, do której możesz dotrzeć kolejką DIANA
 • Warto dotrzeć na Jeleni Skok, który jest symbolem uzdrowiska
 • W mieście znajduje się Muzeum Jana Bechera, a Becherovka to znany likier ziołowy
 • Karlowe Wary słyną ze szkła
Karlowe Wary
Karlowe Wary
przewodnik

Dojazd i parking w Karlowych Warach

Karlowe Wary położone są w zachodniej części Czech, blisko granicy z Niemcami. Do uzdrowiska przyjeżdżają turyści z całego świata. Podczas zwiedzania, zwłaszcza w centrum spotkaliśmy wiele zagranicznych grup, głównie z Azji. Miasto znajduje się około 2 godziny od Pragi, dlatego mieszkańcy stolicy przyjeżdżają tam na krótki weekend. Dojazd z Jeleniej Góry zajmuje około 4 godziny, natomiast z Wrocławia 5 godzin. Do ścisłego centrum nie możesz wjechać samochodem, dlatego ten najlepiej pozostawić przed wjazdem do miasta.

My zdecydowaliśmy się na parking przy Grandhotel Pupp. To parking hotelowy, jednak indywidualni turyści także mogą tam zaparkować. Postój kosztuje 50 koron za godzinę, czyli około 10 złotych. 

 • Współrzędne naszego parkingu w Karlowych Warach: 50.2198, 12.8791.

W mieście znajdziesz również więcej parkingów, jednak im bliżej centrum, tym mniej miejsca. Możesz zatrzymać się np. na parkingu podziemnym. Parking w Karlowych Warach nie jest trudny do znalezienia w godzinach porannych. Później przyjeżdża już więcej turystów.

 • Współrzędne podziemnego parkingu Karlowe Wary: 50.228, 12.8651.
Karlowe Wary
MYNASZLAKU FILM
Karlowe Wary

Atrakcje w Karlowych Warach – co warto zobaczyć?

Ruszyliśmy na zwiedzanie atrakcji w Karlowych Warach. Spacerowaliśmy nad rzeką Teplá, która przepływa przez uzdrowisko i nadaje uroku. Z lewej strony od razu zobaczyliśmy Keglewiczuv Kriz. Po drodze mijaliśmy wiele sklepów, restauracji oraz hoteli. Była pora obiadowa, dlatego wielu turystów zamieniło zwiedzanie na przystanek w restauracjach. 

Napis na moście Karlovy Vary

Obowiązkowym punktem na mapie miasta jest napis Karlovy Vary znajdujący się na moście. Tam zatrzymuje się wiele osób, aby zrobić sobie zdjęcie. Wydaje się, że to obowiązkowa pamiątka z uzdrowiska. W tle jest woda oraz zabytkowe zabudowania. 

Napis na moście Karlovy Vary
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Kościół św. Marii Magdaleny

Z prawej strony obejrzeliśmy z zewnątrz kościół św. Marii Magdaleny. Świątynię wzniesiono w XVIII wieku w stylu barokowym. Jest tam wiele pięknych obrazów oraz gotyckich rzeźb. 

Napis na moście Karlovy Vary

Kolumnady w Karlowych Warach przy gorących źródłach

Uwagę wszystkich przyciągają kolumnady, które powstały przy gorących źródłach. Zobaczyliśmy Kolumnadę Uzdrowiskową, Kolumnadę Targową, Kolumnadę Parkową, Kolumnadę Źródłową oraz Kolumnadę Młyńską, która według nas była najpiękniejsza. Gromadziło się tam wiele osób. 

Kolumnada Młyńska jest największą spośród wszystkich i mierzy 132 metry. Zobaczysz tam 124 kolumny korynckie. W środku znajdziesz źródła wody: Młyńskie, Rusałki, Księcia Wacława, Libuszy, Skalne.

Kolumnada
Kolumnada
Kolumnada
Kolumnada
Kolumnada
Kolumnada

Jeleni Skok – punkt widokowy na miasto

Dojście z centrum miasta na Jeleni Skok zajmuje około 20 minut. Możesz to zrobić znakowanym szlakiem koloru żółtego lub nieoznakowaną ścieżką. Jeleni Skok w Karlowych Warach to pomnik kozicy z 1851 roku. Nieco powyżej znajdują się punkty widokowe: Vyhlídkový altán Kristýna, Mayeruv gloriet oraz Vyhlídka Petra Velikého.

Jeleni Skok

Wieża widokowa i kolejka Diana

Popularną atrakcją w uzdrowisku jest wieża widokowa Diana, do której możesz dojechać kolejką linową. Dolna stacja znajduje się na wysokości Grandhotel Pupp. Wieża widokowa znajduje się na szczycie Výšina přátelství 556 m n.p.m. Dojedziesz tam kolejką lub wejdziesz pieszo. Możesz podczas tej samej trasy zrobić wieżę oraz Jeleni Skok. 

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.