Kopalnia Soli w Bochni – zwiedzanie, historia i ciekawostki
Kopalnia Soli w Bochni to jedna z najciekawszych atrakcji województwa małopolskiego i czołówka największych podziemnych atrakcji Polski. Jest mniej znana i mniej popularna od swojej siostry Kopalni Soli we Wieliczce, ale to nie znaczy, że mniej ciekawa. Jest na pewno od niej starsza.
Po wizycie pod ziemią przygotowaliśmy wpis poradnikowy dotyczący zwiedzania Kopalni Soli w Bochni, żeby osoby, które planują wizytę, mogły znaleźć wszystkie potrzebne praktyczne informacje w jednym miejscu. Zapraszamy do wspólnej podróży po podziemnym świecie Małopolski.
- Zobacz pozostałe atrakcje Bochni.
Przyjechaliśmy do Bochni, żeby zwiedzić kopalnię soli
Bilety zakupiliśmy dzień wcześniej online na godzinę 12:00, ponieważ obawialiśmy się, że nie może być miejsc, w końcu są ferie zimowe. To rozwiązanie polecamy każdemu, ponieważ nie trzeba stać w kolejce po bilety. Można bez problemów z biletem online przyjść 5 minut przed rozpoczęciem zwiedzania i to wystarczy.
Zatrzymaliśmy się na bezpłatnym parkingu i poszliśmy w kierunku wejścia głównego. Poczekaliśmy kilkanaście minut na rozpoczęcie w holu. Tam znajdują się bezpłatne toalety, z których można skorzystać i sklepik, w którym można kupić pamiątki.
Zjechaliśmy pod ziemię. Co nas tam spotkało?
Chętnych na zwiedzanie kopalni w tym dniu było ponad 20 osób. Pani sprawdziła bilety i w grupach kilkuosobowych zjechaliśmy w dół. Tam podzieliliśmy się na 2 grupy – 11 i 13 osób. Na początku wszystkie sprawy związane ze zwiedzaniem kopalni objaśniał przewodnik Artur.
Nie spodobało nam się jego podejście do grupy – z pretensjami, żeby niczego nie zepsuć, na wszystko uważać i nigdzie nie odchodzić. Można wszystko przedstawić w innym tonie i z trochę innym podejściem. Po tym niezbyt optymistycznym wstępnie wybraliśmy grupę z przewodnikiem Wojtkiem, który był przyjaźnie nastawiony.
Zwiedzanie trasy turystycznej zajmuje prawie 3 godziny
Przejście całej trasy zajmuje prawie 3 godziny. 2 godziny to aktywne zwiedzanie, a pozostały czas przeznaczony jest na zjazd, wyjazd i przerwę w komorze Ważyn. Ciekawe opowieści przewodnika przeplatane są prezentacjami multimedialnymi, w których możemy usłyszeć słowa: Króla Kazimierza Wielkiego, żupników genueńskich, księcia Bolesława Wstydliwego czy ducha Cystersa.
Nie można zapomnieć o kolejce, którą jedzie się przez kilkaset metrów. Jest to bardzo fajny dodatek do zwiedzania. Czas biegł bardzo szybko, a my w dobrym tempie pokonywaliśmy kolejne metry. Nie było zbyt wiele czasu, żeby obejrzeć atrakcje, a te były naprawdę ciekawe.
Osoby ze słabą kondycją i z malutkimi dziećmi mogą mieć problemy. Polecamy zabrać nosidełko lub chustę. Bez tego nie wyobrażam sobie zwiedzania kopalni. Wyjechaliśmy na górę zadowoleni, ponieważ zwiedzanie kopalni to bardzo ciekawa opcja spędzenia wolnego czasu.
Jak byliśmy w holu, to tam na zwiedzanie kopalni na godzinę 15:30 czekały kolejne osoby. Poniżej znajduje się dalsza część tekstu, w której można znaleźć wszystkie informacje praktyczne dotyczące zwiedzania Kopalni Soli w Bochni.
Kopalnia Soli Bochnia – adres, dojazd i parking
Adres: Kopalnia Soli Bochnia sp. z o.o. Ulica Campi 15, 32-700 Bochnia. Współrzędne: 49.969001, 20.417650.
Dojazd: Z Krakowa autostradą A4 na Rzeszów. Zjazd w Szarowie na Targowisko i Kraków Północny. Dalej na światłach w prawo na Brzesko i na kolejnych światłach w lewo i do Bochni na ulicę Campi 15.
Parking: Samochód zaparkować można tuż przy budynku kopalni. Parking jest bezpłatny dla turystów. Współrzędne: 49°58’10.3″N 20°25’07.4″E
Kopalnia Soli w Bochni – godziny otwarcia i cennik
Godziny otwarcia: Trasa turystyczna z Podziemną Ekspozycją Multimedialną – od poniedziałku do piątku zwiedzanie z przewodnikiem o godzinie 12:00 i 15:30 a w sobotę i niedzielę o 10:15, 11:15, 12:15, 13:15,14:45.
Cennik: Bilet normalny na trasę turystyczną w styczniu, lutym, marcu, listopadzie i grudniu kosztuje 44 złote, a ulgowy 34 złote. W pozostałych miesiącach bilet normalny 51 złotych, a ulgowy 37 złotych.
Trasa przyrodnicza dostępna w sobotę i niedzielę o godzinie 12.00. Bilety po 42 złote – normalny i 37 złotych – ulgowy. Szczegółowe informacje dotyczące kosztów biletów, promocji, ulg znajdują się na stronie internetowej kopalni.
Skąd w Bochni wzięła się sól? Legenda o pierścieniu Kingi
Książę krakowski Bolesław V Wstydliwy, syn Leszka Białego i Grzymisławy postanowił ożenić się z królewną węgierską Kingą. Ofiarował jej zaręczynowy pierścień, który ta przyjęła i zgodziła się poślubić władcę Wawelu.
Ojciec przyszłej polskiej księżnej Bela IV chciał ofiarować córce obfity posag w postaci złota, jednak Kinga stwierdziła, że nie tego najbardziej potrzebuje ludność polska, ponieważ tego na Wawelu nie brakuje. Myślał Bela więc długo, co mógłby w posagu przekazać córce. Gdy już coraz bardziej się zamartwiał, zapytał córki, czego oczekuje. Kinga poprosiła, żeby obdarować ją i jej przyszłego męża Bolesława zasobami soli. Król Węgier obdarował ją kopalnią soli w Maramuresz.
Kinga prosiła w myślach Boga o pomysł jak przenieść kopalnię z Maramuresz do Polski. Postanowiła wrzucić zaręczynowy pierścień do szybu kopalni. Wszyscy zebrani zdziwili się, ale nic nie powiedzieli. Po przenosinach Kingi na wawelski dwór i hucznym ślubie z Bolesławem Wstydliwym młoda księżniczka poprosiła męża o pokazanie królestwa.
Chciała odnaleźć swój pierścień. Udała się do ogródka pewnego szewca i tam rozkazała kopać w ziemi. Szybko zaczęto wydobywać sól, a w jednej z brył znajdował się zaręczynowy pierścień. W tym miejscu powstała Kopalnia w Bochni – najstarsza kopalnia soli w Polsce.
Kopalnia Soli w Bochni – historia najstarszej kopalni w Europie
Kopalnia w Bochni jest najstarszą kopalnią soli w Polsce. Działa od 1248 roku. Do roku 1772 roku przynosiła władcom polski ogromne przychody, wchodząc w skład żup krakowskich. W XVII przez upadek gospodarczy i wojny rozwój przedsiębiorstwa prawie stanął w miejscu. Przez okres rozbiorów do 1918 roku kopalnia pozostawała pod kontrolą austriacką. W 1981 roku Kopalnię w Bochni wpisano do rejestru zabytków i rozpoczęto przystosowywać do ruchu turystycznego. Obecnie jest to cenny zabytek techniki na skalę światową wpisany w 2013 roku na listę UNESCO.
O czym warto wiedzieć przed przyjazdem do kopalni?
- Zwiedzanie kopalni trwa 3 godziny,
- Kopalnię zwiedza się z przewodnikiem,
- Kopalnię można zwiedzać z dziećmi w każdym wieku,
- Kopalni nie można zwiedzać z wózkiem dziecięcym,
- Trasa przystosowana jest do zwiedzania dla osób z niepełnosprawnościami. Zwiedzanie codziennie o 13:00 i 16:00,
- Turyści indywidualni nie muszą rezerwować wcześniej pobytu,
- Bilety przed wizytą można zakupić online,
- W kopalni można płacić gotówką i kartą,
- Kobiety w ciąży mogą zwiedzać kopalnię,
- W kopalni można filmować i robić zdjęcia,
- W kopalni można zakupić pamiątki,
- Temperatura w kopalni wynosi od 14 do 16 stopni powyżej zera, dlatego można się ubrać normalnie, pamiętając o wygodnych butach.
- W kopalni nie wolno palić,
- W kopalni nie ma przechowywalni bagażu.
- W komorze Ważyn znajduje się boisko sportowe, plac zabaw, sklepik z pamiątkami oraz restauracja.
Jeszcze nigdy nie byłem w Bochni choć w tym orku planuje zwiedzić to miejsce. Fajnie je przedstawiliście, będę wiedział na co zwracać uwagę tam się wybierając. Jak sądzicie, lepiej jechać tam na 1 czy z 3 dni aby dobrze się rozejrzeć?
A mi się bardzo podobało w Bochni. Miałam wspaniałego przewodnika, który ciekawie opowiadał, nie gonił, był czas na wszystko, na zdjęcia i zadawanie pytań. Płynięcie łódką było dużą atrakcją dla dzieci. Tego samego dnia byliśmy również w Wieliczce i tam to dopiero był ekspres. Zwiedzanie kopalni w Bochni bardziej zachwyciło moją rodzinę i myślimy nad powrotem tam i przejście inną trasą.
Co jest na Ekspozycji Multimedialnej? Tyle wycieczek do Bochni i nigdy jej nie widziałam..
Byliśmy jakoś miesiąc temu. Bez synka. I… bardzo nas rozczarowało zwiedzanie. Przewodnik był ok. Ale wszystko szybko, szybko i jeszcze raz szybko. W komorze Ważyn dosłownie chwila przerwy. Nie było wtedy dużo osób. Przynajmniej nie takie tłumy jak w Wieliczce. Wykupiliśmy też przeprawe łodzią. Nie warto było. Jakoś kopalnia w Bochni nie przypadła nam do gusty. Jest bardzo uboga w porównaniu do Wieliczki. Dobrze że 3 letni syn został w domu, bo zwyczajnie by s?e tam umęczył a my z nim.
Nasze odwiedziny całkiem inaczej wyglądały w tym miejscu.