Krasnale wrocławskie – ile ich jest na mapie miasta i po co?
W samym sercu Dolnego Śląska, można poczuć się jak w bajce. Fikcyjne, prześmieszne rzeźby krasnali, które rozlokowanie są niemal po całym Wrocławiu, to już obowiązkowa atrakcja, która ma wielu zwolenników. O co w ogóle chodzi z tymi krasnoludkami i jak tam wszystko się zaczęło? Koniecznie sprawdź dzisiejszy wpis na temat wrocławskich krasnali, a także największe atrakcje we Wrocławiu oraz na Dolnym Śląsku.
Co w dzisiejszym wpisie?
- Skąd wzięły się krasnale we Wrocławiu?
- Ile jest krasnali we Wrocławiu?
- Gdzie można je kupić?
- Gdzie znaleźć mapę?
Dlaczego we Wrocławiu pojawiły się krasnale?
O wrocławskich krasnalach krąży wiele legend. Jedne są na tyle surrealistyczne, że z pewnością mijają się z prawdą związaną z pojawieniem się figurek w stolicy Dolnego Śląska. Za prawdziwą wersję uznaje się formę protestu, który wytoczony został w celu zniesienia cenzury.
Na początku, Ruch Pomarańczowej Alternatywy, rysował krasnale na plamach farby, która służyła do zakrycia haseł antysocjalistycznych. Działanie to, wykonywały władze PRL-u, jak się jednak okazało, mało skutecznie. Krasnale miały charakter prześmiewczy, lecz nie wulgarny.
Z biegiem czasu o krasnalach zapomniano, aż do roku 2005, kiedy to pojawiły się pierwsze figurki. Jedną z nich był ojciec wszystkich krasnali, czyli Papa Krasnal, który pojawił się przy ulicy Świdnickiej, z inicjatywy Tomasza Moczka.
Ile jest krasnali na mapie Wrocławia?
Zaciekawionych wyglądem krasnali turystów, stale przybywa. Aby ułatwić zlokalizowanie tych wyjątkowych rzeźb, utworzona została mapa krasnali. Dzięki niej obecnie można odnaleźć około 350 figurek na terenie całego miasta.
Mapy można nabyć w punktach informacji turystycznej, a nawet w kioskach. Są tak popularne, że z pewnością nikt nie będzie miał problemu z ich zakupem. Specjalne przewodniki, ułatwiają nie tylko zlokalizowanie figurek, ale pokrótce opisują każdego krasnala.
Podążając ich tropem, warto wiedzieć, że część krasnali już nie ma. Wynika to z ich zniszczenia, oddania do renowacji lub tylko czasowej wystawy. Aktualne informacje dotyczące dostępności figurek, również znajdują się w specjalnym przewodniku. My w informacji kupiliśmy sobie specjalny dzwoneczek z krasnalem, więc urządziliśmy sobie spacer z krasnalem po Wrocławiu. Widzieliśmy nawet takiego dużego do kupienia przy kasie biletowej do Mostku Pokutnic. Kosztował ponad 300 złotych.
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, czyli obecność krasnali, w życiu Wrocławian
Choć o krasnalach wiele się mówi, a najczęściej słyszy się same pochwały, część Wrocławian uważa pojawienie się krasnali za totalną bzdurę. Przyczyniło się to, do większej ilości turystów, wpływając przy tym na zakłócenie spokoju mieszkańców. Władze miasta, są jednak dumni z figurek i starają się urozmaicać ich bogatą kolekcję, poprzez pojawienie się nowych prac, wykonywanych przez artystów z całej Polski.
Gra miejska śladem wrocławskich krasnoludków
Osoby, które na co dzień zajmują się promocją miasta, stworzyły również wyjątkową grę miejską, śladem wrocławskich krasnoludków. Gra nie tylko zyskała duży rozgłos, ale również zainteresowanie. Do jej udziału, zgłaszają się osoby w przeróżnym wieku. Wśród nich są rodziny z dziećmi, osoby niepełnosprawne, szkoły oraz firmy, które traktują grę jako świetny pomysł na integracje. Biorąc udział w grze terenowej, nie tylko odnaleźć można słynne krasnoludki, ale również poznać piękno miasta, jego historię oraz poznać wiele ciekawostek, między innymi na temat miejsc, w których znajdują się figurki.
Gra odbywa się w wyznaczonym wcześniej dniu oraz przeznaczona jest dla osób niezależnie od wieku. Jej celem, jest wcielenie się w detektywa, który podążając ulicami Wrocławia, musi poznać wszystkie tajemnice, jakie kryją te wyjątkowe, małe posągi. Czas przejścia szlaku to około 2 godziny. Po drodze natkniemy się między innymi na krasnale: Papa Krasnal, Syzyfki, Turysta, Bankuś Pieniążek, Wroclovek, Pożarki, Śpioch. Bardzo dużo krasnali znajduje się w okolicy Rynku.
Choć we Wrocławiu znajduje się wiele figurek, stale przybywa pomysłów, na stworzenie nowych, zabawnych, pobudzających wyobraźnie krasnali. Być może już niebawem, liczba figurek zwiększy się do 400, umożliwiając odkrycie kolejnych, fascynujących miejsc we Wrocławiu.
Krasnale wrocławskie to jedna z największych atrakcji miasta! Każdy, kto odwiedza Wrocław znajdzie na swojej drodze chociaż jednego krasnala 🙂