Zamek Bolków – muzeum górujące nad Nysą Szaloną

Zamek Bolków (z j.niem. Bolkoburg) to zamek wyżynny, znajdujący się w mieście Bolków, w województwie dolnośląskim. Budowla wzniesiona została na Zamkowym Wzgórzu, które z jednej strony ma łagodny stok, a z drugiej ostre, strome urwisko. W pobliżu wzgórza przepływa rzeka Nysa Szalona. Zamek wybudowany został w latach 1277-1293. W kolejnych latach odbyły się również przebudowy. Byliśmy w nim podczas naszej podróży po atrakcjach Dolnego Śląska.

DOLNY ŚLĄSK – ATRAKCJE

Zamek Bolków z dzieckiem

Jak dojechać i gdzie zaparkować pod Zamkiem Bolków?

Zamek Bolków znajduje się między Jelenią Górą i Świdnicą, około 80 kilometrów od Wrocławia przy drodze numer 3 i numer 5. Z Rynku w Bolkowie dojeżdża się ulicą Kamiennogórską i Bolka. Pod Zamkiem znajduje się płatny parking na około 20 samochodów. Cennik to 3 złote za cały dzień, płatne w budynku widocznym poniżej na zdjęciu. Współrzędne: 50.920507, 16.097834.

Parking przy Zamku Bolków
Wejście na Zamek Bolków
Zwiedzanie Zamku Bolków z dzieckiem

Cennik i godziny otwarcia Zamku w Bolkowie

Od 1 września 2020 roku zamknięta jest Wieża Dziobowa, dlatego nie mogliśmy obejrzeć widoków. Były zamknięte również sale wystawowe, ponieważ był poniedziałek, ale za to wstęp mieliśmy bezpłatny. W pozostałe dni wszystko jest otwarte.

Adres: Zamkowa 1, 59-420 Bolków, strona internetowa zawierająca więcej szczegółów.

Od wtorku do niedzieli bilet na Zamek Bolków kosztuje: 12 – normalny i 6 – ulgowy. Budowla jest otwarta:

  • Poniedziałek: 9:00 – 15:30,
  • Wtorek – piątek: 9:00 – 16:30,
  • Sobota – niedziela: 9:00 – 17:30.
Cennik i godziny otwarcia Zamku Bolków
przewodnik

Jak wygląda Zamek Bolków? Architektura i najważniejsze elementy budowli

Zamek został wybudowany w stylu gotyckim. Budulcem dla zamku był kamień, znajdujący się w okolicy, przede wszystkim zielone łupki krystaliczne, łupki czerwone, piaskowiec. Budowla ma wrzecionowaty kształt. Za najważniejszą część zamku uznać można tak zwaną wieżę z dziobem, która stanowi rzadki przypadek tego typu wieży w Polsce. Jest ona wybudowana na planie koła. Dziób miał pomagać w obronie przed kulami armatnimi.

Na dolnym poziomie tej wieży znajdował się loch głodowy, do którego zrzucano skazańców, którzy umierali z głodu i z powodu urazów po upadku. Przy wieży znajdował się most zwodzony, który łączył ją z budynkiem pełniącym funkcje mieszkalne i gospodarcze. Budowla otoczona była przez mury obwodowe.

Na początku XVI wieku zamek został rozbudowany i przebudowany w renesansowym stylu. Ważną częścią budowli z tego okresu jest Dom Niewiast. W środku zabudowań znajdował się dziedziniec wewnętrzny. Później nastąpiły różne zmiany – pokrycie ścian attyką, wybudowanie zewnętrznych murów obronnych z bastejami. Mury te przystosowane były do używania broni palnej.

Wysokie mury Zamku Bolków
Mury obronne Zamku Bolków
Widoki z Zamku Bolków

Rys historyczny zamku – krótki opis

Historia zamku zaczyna się od roku 1277. Został zbudowany na polecenie Bolesława II Rogatki, który był księciem legnickim, a następnie został rozbudowany przez jego syna, Bolka I Surowego – księcia świdnicko-jaworskiego. W tym okresie został mocno rozbudowany.

Następnie, za czasów Bolka II, zamek pełnił rolę skarbca, który został potem przeniesiony do Pragi. Na początku XVI wieku zamek został przekazany wrocławskiemu biskupowi, który miał mieć zamek w swoim władaniu dożywotnio. Za jego sprawą, pod kierownictwem lombardzkiego architekta, dokonano rozbudowy i przebudowy zamku w renesansowym stylu, a także wzmocniono obronność zamku. W XVII wieku zamek zajęły wojska szwedzkie. Następne, drobne przebudowy dokonane zostały przez cystersów, a później zaczął popadać w ruinę. W XX wieku rozpoczęto odbudowę i założono muzeum.

Dziedziniec na Zamku Bolków
Okna zamkowe - Bolków

Legendy związane z zamkiem

Pierwsze legendy i przypuszczenia związane z zamkiem powstały za czasów wojen napoleońskich. Rosjanie, którzy przebywali wtedy na zamku, mieli wykuć dziurę, by przedostać się do lochu głodowego, lecz nie wiadomo, czy znaleźli tam szukane przez nich skarby. Po tym, jak zakon cystersów został zsekularyzowany, część ich dóbr miała zostać ukryta w warowni.

Legendy dotyczą również tunelu pomiędzy Zamkiem Bolków a Zamkiem Świny. Mieli korzystać z niego m.in. ukrywający się kochankowie. Podczas II wojny światowej natomiast miała tam przebywać jednostka, której zadaniem było prowadzenie badań i nadzór fabryk, lecz do dnia dzisiejszego nie zostało to jeszcze potwierdzone. Podczas wjazdu Armii Czerwonej do miasta wjeżdżające ciężarówki przewoziły cenne dobra, które następnie miały zostać ukryte w tunelu, a następnie zabetonowane.

Zamek Bolków na Dolnym Śląsku

Najważniejsze informacje o zwiedzaniu zabytku

Muzeum na terenie zamku zostało założone w XX wieku. Mieści się ono w Domu Niewiast, na trzech jego kondygnacjach. W połowie XX wieku eksponaty były bardzo liczne, jednak niestety pojawiały się w tym czasie włamania i kradzieże, co doprowadziło do zubożenia eksponatów. Obecnie muzeum mieszczące się na zamku nazywa się Muzeum Zamek Bolków. Wystawa stała, która znajduje się na I piętrze, nazywa się”Budownictwo Obronne Księstwa Świdnicko-Jaworskiego”, a parter w Domu Niewiast zajęty jest przez inne wystawy czasowe.

Zamek w Bolkowie
Miasto Bolków

Imprezy na Zamku Bolków

Poza tym na zamku ma również swoją siedzibę Bractwo Rycerskie Zamku Bolków, które zostało założone w 1995 roku, którego działalność polega głównie na organizacji turniejów rycerskich. Oprócz tego, na zamku organizowane są cykliczne imprezy, takie jak Castle Party, czyli odbywający się w wakacje festiwal muzyki gotyckiej, a także odbywający się we wrześniu Festiwal Podróżników Trzy Żywioły. Inne imprezy to m.in. Turniej Rajców czy Dni Średniowiecznej kultury śląsko-łużyckiej.

Będąc na Dolnym Śląsku, warto odwiedzić inne zamki: Zamek Książ, Zamek Czocha czy Zamek Księcia Henryka. Warto wybrać się także na zwiedzanie atrakcji Wrocławia.

Zwiedzanie Zamku Bolków
Cennik Zamku Bolków
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to